BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Lifestyle

Çfarë ndodh me trupin tonë kur nuk kryejmë marrëdhënie seksuale

Çfarë ndodh me trupin tonë kur nuk kryejmë

Përditshmëria jonë ka një sërë ndodhish që shpesh na shkatërrojnë humorin tonë romantik: stresi, orët e gjata të punës, problemet shëndetësore, detyrimet e tjera. Përhapja e virusit korona ka sjellë në jetën tonë karantinën, masat mbrojtëse, të cilat na kanë stresuar shumë në dy vitet e fundit me krizën ekonomike, luftën dhe problemet në sektorin energjetik duke na bërë presion shumë më tepër në vitin e fundit. E gjithë kjo sigurisht ka bërë që libidoja (Libidoja konsiderohet si shtysë seksuale e individit) jonë të mos ketë imazhin e saj më të mirë.

Instituti Kinsey nisi një studim që konfirmoi pikërisht këtë. Nga pjesëmarrësit, 44% thanë se jeta e tyre seksuale kishte rënë, ndërsa 30% pohuan të njëjtën gjë për jetën e tyre romantike. Që disa kaluan, p.sh. karantina me partnerin nuk do të thotë se ata ishin në humor për të bërë seks. E njëjta gjë ndodhi verën e kaluar. Megjithatë, ka shumë argumente që argumentojnë se abstenimi nga seksi nuk ka efekte pozitive në trup. Përveç faktit që seksi është një aktivitet argëtues që na afron me partnerin, humbasim edhe shumë avantazhe të tjera.

Këtë do ta kuptojmë më mirë nëse kemi parasysh se çfarë ndodh me trupin tonë kur nuk bëjmë seks.

1. Presioni ynë i gjakut mund të rritet. Seksi përmirëson reagimin normal të trupit tonë ndaj stresit dhe kjo e mban presionin e gjakut në një nivel më të ulët.

2. Ne theksojmë më shumë. Seksi i mirë mund të na bëjë të harrojmë qoftë edhe për disa orë të gjitha problemet tona dhe të arrijmë të relaksohemi. Në këtë gjendje ne mund t’i shohim gjërat që na ndodhin nga një këndvështrim tjetër, më pak urgjent. Gjatë orgazmës, në fakt, lirohet endorfina: hormonet që ndihmojnë në përmirësimin e humorit tonë.

3. Sistemi ynë imunitar dobësohet. Studimet kanë treguar se pacientët që bënin seks një ose dy herë në javë kishin një përqendrim jashtëzakonisht të lartë të imunoglobulinës A, një antitrup që luan një rol të rëndësishëm në imunitetin.

4. Performanca jonë në punë mund të ulet. Ata që kanë një jetë seksuale aktive janë shumë më të lumtur në karrierën e tyre. Zinxhiri shkon kështu: një marrëdhënie e shëndetshme do të thotë një jetë e shëndetshme seksuale e cila sjell lumturi, kështu që kjo transferohet në jetën e përditshme si rezultat i së cilës kemi më shumë oreks për punë.