BREAKING NEWS

“Pas publikimit të reportazhit për marrëveshjen me Italinë, Rama ka telefonuar drejtorin e RAI 3”/ Prestigjiozja italiane zbardh prapaskenat e bujshme: Si u tërbua kryeministri shqiptar gjatë bisedës në telefon

“Pas publikimit të reportazhit për marrëveshjen me
x
BREAKING NEWS

Komisioni për Çështjet e Jashtme të Senatit amerikan miraton ligjin e “hekurt” që do të shkaktojë “tërmet” në Shqipëri, si do të “gjunjëzohen” nga drejtësia të gjithë personat “non-grata” dhe politikanët e zyrtarët e përfshirë në afera korruptive, fute...

Komisioni për Çështjet e Jashtme të Senatit amerikan
x
BREAKING NEWS

Brukseli mbështet reformën në drejtësi dhe inkurajon SPAK të çrrënjosë korrupsionin në Shqipëri, ambasadori i BE takon krerët e drejtësisë dhe merr në mbrojtje Altin Dumanin pas sulmeve të Ilir Metës e Sali Berishës

Brukseli mbështet reformën në drejtësi dhe inkurajon SPAK
x
BREAKING NEWS

“Ura lidhëse” e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit me Moskën pyetet për afro katër orë në SPAK, a e ka fundosur Ralf Gjoni para prokurorëve çiftin më të akuzuar për korrupsion, ja akuzat dhe sulmet fizike ndaj tij nga ish-LSI

“Ura lidhëse” e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit me
x
BREAKING NEWS

Bardhyl Reso: Ja çfarë fshihet pas sulmeve të Berishës dhe Metës ndaj Altin Dumanit, ish-presidenti po bën përpëlitjet e tij të fundit, ka nevojë urgjente për një konsultë me një psikiatër

Bardhyl Reso: Ja çfarë fshihet pas sulmeve të Berishës dhe
x
BREAKING NEWS

Ja kush fshihet pas sulmeve të “RAI 3” ndaj Olsi Ramës, si media ekstreme e majtë italiane u kthye në zëdhënëse të akuzave të Sali Berishës dhe Gazment Bardhit

Ja kush fshihet pas sulmeve të “RAI 3” ndaj Olsi Ramës, si
x
BREAKING NEWS

Silva Caka sulmon Monika Kryemadhin, flet për tradhti brenda Partisë së Lirisë dhe ia bën të qartë se dy njerëz të një familjeje s’mund të qëndrojnë në parti, ja mesazhet e koduara

Silva Caka sulmon Monika Kryemadhin, flet për tradhti brenda Partisë
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x

Lifestyle

Flini çdo natë me televizorin ndezur? Zbuloni çfarë thonë ekspertët për këtë zakon

Flini çdo natë me televizorin ndezur? Zbuloni çfarë

Pavarësisht nëse janë lajmet e fundit apo një episod i një seriali të dashur për ju, ka shumë njerëz që e kanë kthyer në zakon të fjeturit me televizorin ndezur.

Le ta themi pak më hapur: nuk flenë gjumë pa televizor. Ne e dimë që prej kohësh ekspertët thonë që nuk duhet të ketë asnjë kontakt me celularin, tabletin apo televizorin disa orë para gjumit sepse kjo prish ritmin cikadian gjumë-zgjim.

Por, pse disa njerëz flenë gjumë me televizorin ndezur?

Televizori është me zë të lartë dhe zakonisht, njerëzit kanë nevojë për qetësi për të fjetur. Pse atëherë disa njerëz qetësohen nga diçka e tillë? Aric Prather, një psikolog që trajton pagjumësinë, thotë për Yahoo Life se nuk është saktësisht e qartë pse disa njerëz bien në gjumë me televizorin ndezur, ndërsa të tjerë jo. Megjithatë, ai thotë se truri ynë mund të kufizojë përpunimin ndijor që na lejon të flemë edhe nëse ka zhurmë në sfond.

Arsyeja pse disa njerëz e bëjnë këtë është edhe fakti se zhurma në sfond i lejon ata që të qetësohen dhe të shpërqendrojnë mendjen e tyre.

A është e gabuar ta kthesh këtë gjë në një zakon?

Shikimi i televizorit mund të vonojë shkuarjen në shtrat. Sidomos për personat që kanë problem me pagjumësinë, lidhja e gjumit me shtratin duke mos kaluar më parë nga televizori bën që kjo të ndikojë në një cilësi më të mirë gjumi. Ndërsa trupat tanë kanë një sistem për të filtruar tingujt ndërsa flemë, ata nuk mund të heqin të gjithë zhurmën. Ndryshimet ekstreme të volumit ose të dritës, të tilla si një shpërthim në një shfaqje televizive, mund të na trembin zgjuar, duke na prishur gjumin.

Ajo që shikoni para gjumit mund të ndikojë gjithashtu në gjendjen se sa mirë flini. Përmbajtja veçanërisht emocionale mund t’ju bëjë të ndiheni më zgjuar, gjë që mund t’ju ndalojë të relaksoheni mjaftueshëm për të fjetur.

Por, të biesh në gjumë me televizorin ndezur çdo natë mund të sinjalizojë se ka diçka që të ndalon të flesh natyrshëm. Nëse keni vështirësi dhe mendoni se televizori është i vetmi opsion që keni për të fjetur, ju mund të flisni me një specialist për të gjetur metodat e menaxhimit të ankthit dhe qetsimit të mendjes suaj.

Sepse mbajta hapur e televizorit çdo natë para gjumit, nuk është një ide e mirë!