BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x

Lifestyle

Gjërat që i bëjmë gabim në mëngjes dhe duhet t’i shmangim mepatjetër

Gjërat që i bëjmë gabim në mëngjes dhe duhet

1.Kontrolloni telefonin tuaj – Smartphone-i ka një joshje të varur. Por, zhytja në zhurmën e mesazheve dhe njoftimeve sapo zgjoheni mund të mbingarkojë trurin tuaj dhe të fillojë ditën tuaj me më shumë ankth sesa ju nevojitet. Jepini vetes kohë për t’u çlodhur gjatë ditës pa shpërqendrime dixhitale.

Çfarë mund të bëni në vend të kësaj? Vononi konsumin dixhital! Filloni duke shmangur mesazhet ose Instagramin për 20 minuta, derisa të jeni gati për të nisur ditën tuaj. Bota do të jetë ende atje dhe tani do të jeni gati për t’u përballur me të, edhe më shumë!

2.Kontrolloni lajmet – Kjo është ajo që bëjnë të gjithë, apo jo? Jo tamam. Fillimi i ditës me lajme mund të ndikojë në shëndetin tonë mendor pasi shumica e informacionit që shohim është negativ. Kjo mund të bëjë që pozitiviteti juaj të bjerë shumë përpara se të dilni nga shtrati. Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë të mos lexojmë lajmet sapo zgjohemi. Thjesht ngatërron gjithçka. Çfarë mund të bëni në vend të kësaj? Përfundoni së pari detyrat e tjera! Të kapni lajmet dhe të dini se çfarë po ndodh rreth nesh është e nevojshme, por vetëm pasi të kemi përfunduar rutinën tonë të mëngjesit dhe të jemi më vigjilentë për t’i trajtuar ato. Megjithatë, nëse nuk mund t’i rezistoni, thjesht lexoni titujt për të filtruar lajmet për t’u fokusuar.

3.Zgjoheni të lodhur – Nëse bëni një gjumë të mirë gjatë natës, do të keni një reagim vërtet të këndshëm për zgjimin e kortizolit. Dhe kjo mund të jetë fillimi i saj fizik për ditën, shpjegon Dr. Bonior. Nëse nuk e merrni atë përgjigje zgjimi të kortizolit (që nuk do ta merrni nëse nuk flini mirë), do të thotë që pasdite, kur të arrini në pikën ku duhet të pushoni, jeni ende duke e arritur. Pra, trupi juaj ka nevojë për pushim për të funksionuar në mënyrë optimale, dhe mungesa e gjumit të mjaftueshëm është një mënyrë e lehtë për të rritur nivelet e ankthit

Çfarë mund të bëni në vend të kësaj? Jepini përparësi gjumit të mjaftueshëm Krijoni një rutinë rreth orës së gjumit dhe kufizoni kohën para se të flini para gjumit. Sigurohuni që të bëni 7-9 orë gjumë cilësor për mirëqenie dhe mbështetje mendore.

4.Filloni me mbidozë të kafeinës – Ne e duam filxhanin tonë të kafesë në mëngjes po aq sa kushdo tjetër, por kur e mbushni sistemin tuaj me kafeinë, thjesht po e bëni jetën tuaj më të vështirë. Ky është një nga aktivitetet që janë të dëmshme për shëndetin tuaj pasi stimulon sistemin nervor dhe e bën të vështirë trajtimin e stresit më vonë gjatë ditës (veçanërisht kur bëhet fjalë për punën). Ju nuk mund të zhvilloni ankth nga pirja e shumë kafesë, por kjo i përkeqëson simptomat. Për ata që janë diagnostikuar me çrregullime paniku, studimet tregojnë se konsumimi i kafeinës rrit rrezikun për të pasur një atak paniku dhe rrit nivelet e ankthit.

Çfarë mund të bëni në vend të kësaj? Kufizoni marrjen e kafeinës Përpiquni ta ndërroni kafenë me një çaj bimor ose ujë. Bërja e kësaj do të ndihmojë në reduktimin e stimuluesve dhe do ta bëjë më të lehtë menaxhimin e niveleve të ankthit.