BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x
BREAKING NEWS

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i ka futur duart në informacionet sekrete brenda institucioneve të reja të vetingut

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x

Lifestyle

Keni vepruar gabim! Ja pse nuk duhet t'i mbani syzet e diellit kur jeni duke drejtuar makinën

Keni vepruar gabim! Ja pse nuk duhet t'i mbani syzet e diellit kur jeni

Kjo nuk është hera e parë që do të lexoni se sa të rëndësishme janë syzet e diellit. Ato ndihmojnë në mbrojtjen e syve nga rrezet e rrezikshme të diellit dhe pa to rritet rreziku i zhvillimit të sëmundjeve të syrit si degjenerimi makular, katarakti etj.

Megjithatë, ka disa njerëz që nuk i heqin kurrë syzet e diellit nga fytyra, edhe kur nuk ka rreze dielli. Çfarë mund të ndodhë përmes kësaj praktike? Mos heqja e syzeve të diellit i mban bebëzat tona të zgjeruara për periudha të gjata kohore. Kjo e ekspozon të gjithë sistemin tonë vizual ndaj më pak dritë dhe mund të zvogëlojë aftësinë e retinës sonë për t’u përshtatur shpejt me kushtet e dritës më të ndritshme.

Përveç kësaj, një hulumtim zbuloi se drita është thelbësore për ruajtjen e një ritmi natyral dhe kur sytë nuk marrin dritë të mjaftueshme, kjo mund të shkaktojë lodhje të syve dhe të çojë në përgjumje, sidomos kur jemi duke drejtuar makinën.