BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Lifestyle

Këto janë fobitë më të çuditshmë në botë

Këto janë fobitë më të çuditshmë në

Reagimi i “frikës” që njerëzit shfaqin ndaj një situate ose veçorie quhet fobi. Frika nga lartësitë, frika nga macet apo qentë janë fobi të zakonshme.

Megjithatë, mund të habiteni kur dëgjoni emrat dhe karakteristikat e disa llojeve të fobive. Ekziston një mënyrë për të përballuar çdo fobi, por përballja me disa mund të jetë më e vështirë sesa duket.

Por cilat janë fobitë më të çuditshme në botë?


KIROFOBIA

Kirofobia është frika nga trupi i dikujt. Për shembull, nëse një person ka frikë nga këmbët e tij, ai mund të ketë frikë sa herë që e sheh atë.

AGIROFOBIA


Njerëzit që kanë frikë të kalojnë rrugën kanë Agirofobi nëse e përjetojnë këtë situatë në një nivel të avancuar. Këtë problem ata e përjetojnë më tepër në vendkalimet e këmbësorëve.

PELADOFOBI

Do të thotë personi që ka frikë të bëhet tullac. Burrat kanë frikë të bëhen tullac, ndërsa gratë kanë frikë të martohen me burra tullac.

PEDIOFOBI

Pediofobia, e cila është frika nga kukullat, nuk vlen për çdo lodër. Lodrat si njeriu mund t’i trembin njerëzit me Pediofobi.

EIZOPROFOBIA

Në Eisoptrofobia, e njohur si frika e shikimit në pasqyrë, njerëzit shpesh mendojnë se kur shikohen në pasqyrë, ata do të lidhen me botën shpirtërore.

RITIFOBIA

Rhytiphobia, e cila zakonisht vërehet tek femrat, është frika nga formimi i rrudhave. Në fakt, kjo fobi, e cila mund të shihet tek shumë femra, por që nuk vihet re, sot rrit prirjen drejt estetikës.

DEIPNOFOBIA

Deipnophobia, e njohur si frika e të folurit dhe të pamundësisë për të folur në mjedise të mbushura me njerëz, zakonisht shihet tek njerëzit që nuk e pëlqejnë shoqërueshmërinë.

DEMONOFOBIA

Njerëzit me këtë fobi mendojnë se qeniet e jashtëzakonshme përreth që po planifikojnë të keqen do t’i dëmtojnë ata.