BREAKING NEWS

"Na urdhërrojnë shefat të firmosim"/ Avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Nga Enegjitika, te Ekonomia e Shëndetësia, ja kush do i fus në burg punonjësit e administratës

"Na urdhërrojnë shefat të firmosim"/ Avokati i njohur
x
BREAKING NEWS

"Po të mos dilnin përgjimet e Italisë ish-ministri nuk do kapej kurrë", analisti Mërtiri del me deklaratën e fortë: Tahiri i di bëmat e Ramës, ndaj kryeministri nuk e shet dot

"Po të mos dilnin përgjimet e Italisë ish-ministri nuk do
x
BREAKING NEWS

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri", Klodiana Lala denoncon standarin e dyfishtë të gjykatave, avokati i ish-ministrit e 'kërcënon' hapur: Të isha në studio do flisnim ndryshe

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri",
x
BREAKING NEWS

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin ndaj Tahirit: Lirimet para kohe me kusht ndodhin rrallë, nuk do përbënte lajm nëse...

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin
x
BREAKING NEWS

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar nga Basha dhe Alibeaj"? Bardhi flet për 'fatin' e tyre dhe habit me deklaratën: Nuk janë problem i përçarjes

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar
x
BREAKING NEWS

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të ftohtë’ qeverinë: Vendim luksi, thjesht kërkoni një ministër në burg si rezultat të drejtësisë

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të
x
BREAKING NEWS

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Ju tregoj provën e fortë që mund të rikthejë në qeli Tahirin

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del
x
BREAKING NEWS

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat e bujshme nga arrestimi i zyrtares së lartë të Shëndetësisë

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja
x

Lifestyle

Këto janë fobitë më të çuditshmë në botë

Këto janë fobitë më të çuditshmë në

Reagimi i “frikës” që njerëzit shfaqin ndaj një situate ose veçorie quhet fobi. Frika nga lartësitë, frika nga macet apo qentë janë fobi të zakonshme.

Megjithatë, mund të habiteni kur dëgjoni emrat dhe karakteristikat e disa llojeve të fobive. Ekziston një mënyrë për të përballuar çdo fobi, por përballja me disa mund të jetë më e vështirë sesa duket.

Por cilat janë fobitë më të çuditshme në botë?


KIROFOBIA

Kirofobia është frika nga trupi i dikujt. Për shembull, nëse një person ka frikë nga këmbët e tij, ai mund të ketë frikë sa herë që e sheh atë.

AGIROFOBIA


Njerëzit që kanë frikë të kalojnë rrugën kanë Agirofobi nëse e përjetojnë këtë situatë në një nivel të avancuar. Këtë problem ata e përjetojnë më tepër në vendkalimet e këmbësorëve.

PELADOFOBI

Do të thotë personi që ka frikë të bëhet tullac. Burrat kanë frikë të bëhen tullac, ndërsa gratë kanë frikë të martohen me burra tullac.

PEDIOFOBI

Pediofobia, e cila është frika nga kukullat, nuk vlen për çdo lodër. Lodrat si njeriu mund t’i trembin njerëzit me Pediofobi.

EIZOPROFOBIA

Në Eisoptrofobia, e njohur si frika e shikimit në pasqyrë, njerëzit shpesh mendojnë se kur shikohen në pasqyrë, ata do të lidhen me botën shpirtërore.

RITIFOBIA

Rhytiphobia, e cila zakonisht vërehet tek femrat, është frika nga formimi i rrudhave. Në fakt, kjo fobi, e cila mund të shihet tek shumë femra, por që nuk vihet re, sot rrit prirjen drejt estetikës.

DEIPNOFOBIA

Deipnophobia, e njohur si frika e të folurit dhe të pamundësisë për të folur në mjedise të mbushura me njerëz, zakonisht shihet tek njerëzit që nuk e pëlqejnë shoqërueshmërinë.

DEMONOFOBIA

Njerëzit me këtë fobi mendojnë se qeniet e jashtëzakonshme përreth që po planifikojnë të keqen do t’i dëmtojnë ata.