BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja “perlat” që dyshohet se janë gjetur në celularin e sekuestruar në shtëpinë e nënës së deputetes së PL, hetuesit vizita “blic” nëpër institucione të ndryshme, skaner banesave të bashkëpunëtorëve të...

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja
x
BREAKING NEWS

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi jashtë vendit dhe të tjerët i ka ekzekutuar, ja njerëzit që po përdor për të zgjidhur hallet e tij me SPAK, Ilir Meta është hajduti i famshëm i floririt, Fatos Mahmutaj zbardh prapas...

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi
x
BREAKING NEWS

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i posaçëm në Tiranë për pastrimin e parave, nënshkruhet pakti mes SPAK dhe NCA, nisin procedurat për të dorëzuar dosjet për llogaritë në Londër

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i
x
BREAKING NEWS

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e SPAK dosja që ka përgatitur SHBA për Ramën dhe McGonigal me të gjitha provat përvëluese, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe bisedat e fshehta me zyrtarët shqiptarë, te dëmi i madh prej miliona dollarësh ...

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x

Lifestyle

Kompania Meta “fut në ngatërresë” Facebook dhe Instagram, ja çfarë do të ndodhë me aplikacionet më të përdorura dhe lista e gjërave që nuk do të mund ti bëni më

Kompania Meta “fut në ngatërresë” Facebook dhe

Gjigandi teknologjik Meta po shkatërron një veçori që lejoi mesazhe të drejtpërdrejta midis platformave të ndryshme të mediave sociale - më pak se tre vjet pas lançimit.

Të ashtuquajturat biseda 'ndër-aplikacionesh' midis  Instagram dhe Facebook nuk do të jenë më të mundshme në 'mesin e dhjetorit 2023', sipas një përditësimi të lëshuar në heshtje nga Meta.

Për fat të mirë, bisedat tuaja të vjetra që kanë ndodhur në të dy aplikacionet do të jenë ende të disponueshme - por nuk do të jeni në gjendje t'u përgjigjeni atyre ose të filloni të reja.

Në gusht 2020, Facebook nxori një përditësim që bashkoi Instagramin me Messenger.  Por tani kompania po i jep fund përputhshmërisë me ndër-aplikacione

Në gusht 2020, Facebook nxori një përditësim që bashkoi Instagramin me Messenger. Por tani kompania po i jep fund përputhshmërisë me ndër-aplikacione

Meta kishte thënë se bashkimi i bisedës ndër-aplikacionesh në vitin 2020 do ta bënte më të përshtatshëm për përdoruesit e Facebook Messenger që t'u dërgojnë mesazh miqve dhe familjes pa pasur nevojë të shkarkojnë Instagramin dhe anasjelltas .

Meta nuk e shpjegoi arsyetimin e saj pas shkëputjes së aftësive të mesazheve të platformave të saj të ndryshme

Meta nuk e shpjegoi arsyetimin e saj pas shkëputjes së aftësive të mesazheve të platformave të saj të ndryshme

Disa vëzhgues kanë vërejtur se ndryshimi mund të jetë për shkak të Aktit të Tregjeve Dixhitale të Bashkimit Evropian (DMA), një pjesë gjithëpërfshirëse e legjislacionit që synon të kufizojë dominimin e tregut të kompanive të mëdha të teknologjisë.

Synimi i DMA është të bëjë më të lehtë për konsumatorët lëvizjen midis shërbimeve të ndryshme konkurruese, duke përfshirë 'platformat e mediave sociale, shfletuesit e internetit dhe dyqanet e aplikacioneve', sipas Reuters .

WhatsApp, gjithashtu në pronësi të Meta, duket se po zhvillon një veçori bisedash të palëve të treta që do të jenë të pajtueshme me DMA, sipas 9 deri në 5 Mac.

Përdoruesit duhet të jenë ende në gjendje të kërkojnë dhe të shikojnë mesazhet e tyre ekzistuese që kanë dërguar midis Instagram dhe Messenger, por të gjitha funksionet e tjera ndër-aplikacionesh do të zhduken.

Meta nuk ka bërë të ditur një datë specifike për ndërprerjen.

Nuk do të mund të filloni biseda ose telefonata të reja me llogaritë e Facebook nga Instagram.
Çdo bisedë ekzistuese në Instagram që keni pasur me llogaritë e Facebook do të bëhet vetëm për lexim, edhe nëse këto llogari të Facebook hiqen nga biseda. Kjo do të thotë që ju dhe të tjerët me llogari në Instagram nuk mund të dërgoni mesazhe të reja në këto biseda.
Llogaritë e Facebook nuk do të mund të shikojnë statusin tuaj të aktivitetit ose nëse keni parë një mesazh.
Çdo bisedë ekzistuese që keni pasur me llogaritë e Facebook nuk do të zhvendoset në kutinë tuaj hyrëse në Facebook ose Messenger.