BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Lifestyle

Ndiheni të mbingarkuar? Aplikoni këto 5 truke efektive për të gjetur ekuilibrin e duhur mes punës dhe jetës private

Ndiheni të mbingarkuar? Aplikoni këto 5 truke efektive për

Emailet, takimet e përditshme dhe afatet e vazhdueshme mund të mbytin lehtësisht kohën e rezervuar për marrëdhëniet personale, hobi dhe pjesën tjetër të nevojshme për të ruajtur mirëqenien e mirë.

Megjithatë, pavarësisht sfidave që na paraqet jeta e punës, është thelbësore të njihet rëndësia e kultivimit të një ekuilibri të shëndetshëm midis angazhimeve profesionale dhe personale.

Ruajtja e një ekuilibri punë-jetë nuk ka të bëjë vetëm me ndarjen e kohës midis zyrës dhe shtëpisë, por edhe cilësinë e asaj kohe në të dyja vendet.

Balanca punë-jetë është në fakt një çështje prioritetesh dhe ndërgjegjësimi, e cila kërkon menaxhim të kujdesshëm të energjive.

Le të zbulojmë strategjitë që mund të na ndihmojnë të gjejmë harmoninë mes angazhimeve profesionale dhe mirëqenies personale.

Për të siguruar një ekuilibër të shëndetshëm punë-jetë, është thelbësore të maksimizohet produktiviteti gjatë orarit të punës. Përqendrohuni në detyrat vendimtare, duke përdorur strategji të menaxhimit të kohës si ndarja e detyrave dhe prioriteti i detyrave. Eliminoni shpërqendrimet dhe mbani një mjedis pune të rregullt dhe paqësor. Arritja e produktivitetit optimal është thelbësore për reduktimin e stresit dhe krijimin e hapësirës për angazhime personale.

2. Shkëputeni plotësisht në fund të ditës (veçanërisht nëse punoni nga shtëpia)

Largimi nga zyra në fund të ditës shënon momentin në të cilin kaloni nga puna në jetën private. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të caktoni një kohë të caktuar në të cilën do të përfundoni aktivitetin tuaj profesional dhe ta respektoni rreptësisht atë. Fikni kompjuterin dhe telefonin e punës, harroni plotësisht Gmail dhe thjesht relaksohuni. Krijimi i një ndarje fizike dhe mendore midis punës dhe jetës personale nxit relaksimin dhe rimbush energjinë për ditën tjetër.

Dy fjalë për BBV nga gazetarja Qeqa Krelani: E lumtur që s’pranova, turp kush po na përfaqëson!

3. Maksimizoni kohën e joproduktive

Të mësosh të përfitosh nga momentet e pushimit para kompjuterit, është thelbësor për të gjetur ekuilibrin punë-jetë. Kur keni në dispozicion edhe vetëm një pushim prej 10 minutash, përdorni atë për t'u çlodhur dhe rigjeneruar. Ju mund të praktikoni frymëmarrje të thellë, shtrirje, apo edhe një ecje të shpejtë.

Përdorni gjithashtu momentet e pritjes në avantazhin tuaj, të tilla si udhëtimi midis shtëpisë dhe zyrës, për të dëgjuar muzikë relaksuese, për të dëgjuar një libër audio, për të medituar ose për të biseduar me miqtë.

4. Vendosni kufij të qartë (dhe komunikojini ato të tjerëve)

Kur bëhet fjalë për gjetjen e një ekuilibri të shëndetshëm punë-jetë, është thelbësore të vendosni kufijtë tuaj dhe t'i komunikoni ato në mënyrë të qartë dhe të sigurt.

Informoni kolegët, klientët dhe anëtarët e familjes për orarin tuaj të punës dhe disponueshmërinë, në mënyrë që ata t'i respektojnë ato. Pavarësisht nëse është me kolegët, klientët apo familjen, është e rëndësishme të vendosni kufij të qartë rreth kohës dhe disponueshmërisë suaj. Nëse dikush përpiqet të pushtojë hapësirën tuaj personale gjatë orëve jo të punës, jini të sigurt në komunikimin e kufijve tuaj dhe duke treguar se kur do të jeni në dispozicion.

Të mësosh të thuash jo kur është e nevojshme dhe të delegosh detyra kur është e mundur, janë aftësi të rëndësishme për të mbrojtur kohën dhe energjinë tuaj.

5. Mos i neglizhoni nevojat tuaja personale

Shumë shpesh, ne fokusohemi ekskluzivisht në punë dhe neglizhojmë nevojat tona personale. Megjithatë, në një kontekst të balancës punë-jetë, është jetike t'i jepet përparësi mirëqenies individuale duke i kushtuar kohë vetes. Marrja e takimeve të rregullta për të praktikuar pasionet ose hobi që sjellin gëzim dhe kënaqësi është thelbësore për të ruajtur ekuilibrin midis punës dhe jetës personale.

Kjo kohë kushtuar vetes jo vetëm që ju lejon të relaksoheni dhe rinovoheni, por gjithashtu mund të ushqejë kreativitetin dhe produktivitetin tuaj në punë.

Për më tepër, kujdesi për mirëqenien tuaj emocionale dhe fizike ka një ndikim pozitiv në shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe cilësinë e jetës.