BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Lifestyle

Ndryshimi i rëndësishëm që duhet të bëni në jetën tuaj, do t’ju ndihmojë të merrni vendime më të zgjuara

Ndryshimi i rëndësishëm që duhet të bëni në

Një hulumtim i publikuar në “Science Daily” pohon se 40% e veprimeve tona në jetën e përditshme bazohen në zakone dhe jo në vendime.

Pa dyshim, disa nga vendimet që do të na duhet të marrim mund të jenë vendimtare, ndërsa të tjerat mund të ndikojnë më pak tek ne. Jo të gjithë kanë të njëjtën rëndësi, ndaj nuk kemi nevojë t’u kushtojmë të gjithëve të njëjtën vëmendje dhe energji.

Të dhënat e hulumtimit tregojnë se sa më shumë vendime që duhet të merrni brenda një dite, aq më i madh është rreziku për të bërë një gabim, i cili mund t’ju kushtojë më vonë.

Për shembull, një biznesmen që vazhdimisht duhet të vendosë për çështje të rëndësishme të punës së tij, është e arsyeshme që në një moment gjatë ditës të rraskapitet dhe të ndihet i dobët mendërisht dhe fizikisht për të vazhduar të mendojë me të njëjtin ritëm. Përveç kësaj, ka mundësi që vendimet që do të marrë pas mesditës të jenë të gabuara, sepse nuk ka të njëjtin përqendrim që kishte në orët e mëngjesit.

Sipas Neuroscience, truri ynë zbërthen komponentë të ndryshëm për të çliruar energji. Një prej tyre është acidi glutamik, i cili duhet të jetë i pranishëm në përqendrimin e duhur dhe në zonën e duhur që truri të funksionojë në mënyrë efektive. Kur kjo është me bollëk, ndikon në mënyrën se si mendojmë dhe marrim vendime.

Në një eksperiment të publikuar në “Current Biology”, morën pjesë dy grupe, të cilëve iu kërkua të punonin për 6.5 orë duke bërë të njëjtat detyra, por me shkallë të ndryshme vështirësie. Grupi i parë duhej të merrej me çështje më të vështira se i dyti. Kur u matën indekset e lodhjes së pjesëmarrësve, ata në grupin e parë kishin norma më të larta.

Një studim tjetër i paraqitur në “Chronobiology International” vërtetoi se vendimet e marra në orët e mëngjesit priren të jenë më korrekte dhe më thelbësore, ndërsa ato që marrim në orët e pasdites ose të mbrëmjes janë zakonisht impulsive. Prandaj, ndërsa lodhja rritet, gjykimi ynë ndikohet dhe jemi të prirur për të bërë gabime.

Sipas këtij studimi, atëherë do të jetë e dobishme për jetën tonë të përditshme të vendosim për çështje kritike në orët e mëngjesit, përpara se të ngarkojmë mendjen me gjëra të tjera që mund të kenë më pak rëndësi. Nëse ne mund ta bëjmë këtë ndryshim, pa pasur nevojë të kontrollojmë ditën tonë 100%, atëherë vendimet tona do të jenë më të zgjuara dhe ne do të ndihemi më produktivë.