BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Lifestyle

Nga qumështi tek çaji, pijet që do ju ndihmojnë të bëni një gjumë të qetë gjatë natës

Nga qumështi tek çaji, pijet që do ju ndihmojnë të

Ne dimë të shmangim kafen dhe çokollatën para gjumit pasi të dyja përmbajnë kafeinë dhe mund t'ju mbajnë zgjuar gjatë natës.

Ka disa pije që në të vërtetë mund të ju ndihmojnë  të bëni një gjumë  të qetë gjatë gjithë natës. "Ushqimet dhe pijet që përmbajnë minerale të caktuara, bimë terapeutike, tripofen dhe një aminoacid thelbësor mund  të ndihmojnë trupin tuaj në prodhimin e serotoninës dhe melatoninës. Këto janë hormone  të rëndësishme në rregullimin e gjumit tuaj"- tha Dr. Matthew Schmitt, një mjek i mjekësisë së gjumit në Piedmont Healthcare në Gjeorgji.

Dy janë rregullat të cilat duhet të zbatohen me patjetër: Ndaloni të hani dhe pini të paktën dy orë para gjumit, në mënyrë që të shmangni shkuarjen në banjë dhe urthin gjatë gjithë natës. Shmangni kafeinën dhe aloolin në mbrëmjë.

Dhe mos anashkaloni atë që ekspertët e quajnë "higjiena e gjumit".

Nëse keni probleme për të fjetur, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun dhe ndiqni disa nga këshillat tona.

Më poshtë do të gjeni disa çajra qetësues dhe aromatik gjithashtu edhe disa pije të tjera që mund t'ju ndihmojnë.

A është koha për një filxhan kamomil? Çaji nga kamomili përdoret për qetësim dhe për gjumin.

Sipas një studimi të bërë në vitin 2017, ekstrakti nga kamomili përmirësoi cilësinë e gjumit të të moshuarëve .

Promovon qetësi dhe mund të zvogëlojë ankthin.  

Ashwagandha,  është një barishte e mjekësisë alternative e cila është përdorur tradicionalisht për të qetësuar nervat.

Ashwagandha mund të ndihmojë trupin të pushojë dhe të përgatitet për gjumë, si dhe të përmirësojë cilësinë e përgjithshme të gjumit.

Ëeshtë një bimë që përdoret për  të trajtuar pagjumësinë, ankthin, depresionin dhe simptomat e menopauzës.

Përmirëson cilësinë e gjumit për gratë që janë duke kaluar menopauzën. Gati një e treta e grave pas menopauzës që morën një kapusë valeriane dy herë në ditë për katër javë raportuan se kanë patur një cilësi më të mirë të gjumit.

Falë triptofanit, kalciumit dhe magnezit në qumësht, pirja e qumështit të ngrohtë para shtratit mund të ju ndihmojë të flini më mirë. Nxehtësia e bën pijen më qetësuese dhe më të lehtë për tu tretur.

Balsami i limonit, është një barishte me aromë limoni që rrjedh nga e njëjta familje si nenexhiku, është përdorur tradicionalisht për përmirësimin e humorit.

Mund të ndihmojë në uljen e simptomave të pagjumësisë. Një studim i vitit 2011 zbuloi një ulje prej 42% në simptomat e pagjumësisë pasi ata morën ekstrakt balsam limoni çdo ditë për 15 ditë.