BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Lifestyle

Njihuni me 5 zakonet që të bëjnë nervoz pa e kuptuar

Njihuni me 5 zakonet që të bëjnë nervoz pa e kuptuar

Hulumtimet tregojnë se truri ynë është i fokusuar në gjërat negative. Ironikisht, disa nga mekanizmat e përballimit që përdorim për të shpërqendruar mendjen tonë nga këto mendime, shpesh na e përkeqësojnë gjendjen shpirtërore.

Ne përfundojmë duke e komplikuar problemin që në mënyrë të pandërgjegjshme po përpiqeshim ta zgjidhnim.

Susan Zinn, një psikoterapiste në Santa Monica, Kaliforni tregon disa nga zakonet që përkeqësojnë nervozizmin tonë.

Të mos hani kur jeni të uritur

Kur sheqeri në gjak është i ulët, ai shkakton një problem hormonal duke nxitur kortizolin, i cili shoqërohet me stres. Mungesa e energjisë na bën të ndihemi të irrituar, të lodhur, të plogësht dhe të mërzitur. Ne kemi më pak tolerance.

Shikimi i tepruar i televizorit ju bën të ndiheni emocionalisht keq

Pikërisht kur supozohet se duhet të qetësoni mendjen dhe trupin tuaj për të fjetur, ju vini serialin tuaj të preferuar. Sidomos nëse seriali është me krime, me hetime, me vrasje, me dhunë, ju bëjnë të ndiheni të depresionuar, edhe pse s`e kuptoni.

Qëndrimi brenda gjithë ditën

Trupi dhe truri ka nevojë për ajrim. Drita natyrale është shumë e nevojshme. Brenda 30 minutave pas zgjimit, dilni jashtë për një shëtitje edhe nëse jeni pushim.

Kontrollimi i njoftimeve të telefonit tuaj sapo vijnë, pra në kohë reale

Njerëzit i kontrollojnë telefonat e tyre afërsisht 50 herë në ditë mesatarisht, ose çdo 20 minuta. Kjo mund të çojë në probleme me menaxhimin e kohës dhe ndjenjën e mbingarkesës, gjë që më pas çon në nervozizëm të përgjithshëm.

Doomsrolling (të lundrosh nëpër lajme negative)

Doomscrolling është i pashmangshëm me qëndrimin e gjatë në media sociale. Të gjitha dezinformatat, teoritë e konspiracionit dhe paralajmërimet e lidhura me pandeminë nëpër lajme mund të kenë një ndikim të madh në mirëqenien tonë mendore.