BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Lifestyle

Njihuni me pesë arsyet e forta për t’i thënë po rikthimit me ish-in tuaj

Njihuni me pesë arsyet e forta për t’i thënë po

Shumë herë kemi shkruar për marrëdhëniet mes çifteve, për ndarjet, për histori të vërteta me rrugë pa krye dhe për rilidhjen me njerëz që për ndonjë arsye ishin larguar nga jeta jonë. Ne kemi trajtuar gjithashtu pyetjet që duhet t’i bëni vetes përpara se të ktheheni në një marrëdhënie me një ish dhe madje kemi zbërthyer se çfarë mund të nënkuptojnë ëndrrat me një ish.

Nga të gjitha sa më sipër, mund të kuptoni (nëse nuk e dini tashmë) se rikthimi në një marrëdhënie që ka përfunduar nuk është ideja më e mirë. Në këtë artikull të veçantë, megjithatë, do të lexoni arsyet për t’i thënë po një ribashkimi nëse kjo është diçka për të cilën po mendoni.

Psikoterapistja dhe terapistja e martesës, Annie Armstrong Miyao, thekson se njerëzit mund të piqen dhe të ndryshojnë (nëse duan vërtet), ndërsa prezanton pesë “flamujt e gjelbër” që mund të çojnë në një rilidhje të qetë.

Jeni ndarë për shkak të kohës së keqe

Ndoshta jeni ndarë sepse keni jetuar në zona të ndryshme dhe nuk e dinit se kur do të mund të ishit normalisht bashkë. Ose thjesht jeni ndarë sepse keni qenë në faza të ndryshme të jetës suaj dhe tani rrethanat janë të përshtatshme për t’u rikthyer bashkë. “Nëse gjendjet logjike dhe emocionale që çuan në përfundimin e marrëdhënies kanë ndryshuar, tani mund të jetë koha për t’u rikthyer së bashku.”

Mund të ketë besim

Nëse ka pasur një shkelje të besimit gjatë marrëdhënies suaj, përpara se të filloni të ndërtoni të reja me të njëjtin person përsëri, pyesni veten nëse mund t’i besoni atij. Nëse faljet që duhen thënë janë thënë, nëse të dy ndiheni sikur mund ta lini pas atë që ka ndodhur dhe të ecni përpara me një themel besimi dhe ndershmërie, atëherë vazhdoni. “Sigurohuni që të dy anëtarët e çiftit duhet të njohin përgjegjësinë dhe barrën në marrëdhënie. Mbani mend se pjesa e besimit do të thotë që një pjesë e juaja është gjithmonë e gatshme për t’u lënduar.”

Ndiheni më të pjekur dhe të gatshëm për të përballuar sfidat e marrëdhënies

Çdo marrëdhënie ka sfidat dhe dobësitë e saj, edhe kur e njohim mirë tjetrin. A ka ndryshuar mënyra se si ju ose personi tjetër i trajtoni situatat? A ndikoheni edhe nga faktorë të jashtëm? Çfarë ndodh kur jeni të stresuar psikologjikisht? “Nëse nuk ju pëlqeu mënyra se si gjërat dolën në situata stresuese në të kaluarën, diskutoni se si do të merreni me ngjarje të ngjashme në të ardhmen, në mënyrë që të mos përsërisni të njëjtat modele shkatërruese.”

Ti e pranon tjetrin

Teksa pyesni veten nëse duhet të ktheheni bashkë apo jo, merrni parasysh nëse jeni vërtet gati dhe të gatshëm të angazhoheni për një marrëdhënie me të njëjtin person. Pyetja që duhet t’i bëni vetes është: “A mund të përballem me vështirësitë që ekzistojnë në këtë marrëdhënie të veçantë?” “Unë besoj shumë në aftësinë njerëzore për të ndryshuar dhe maturuar. Por a mund ta duash një burrë për atë që është tani? A mund t’i pranoni dhe kuptoni gabimet e tij me durim?’

Sistemi juaj i vlerave është i njëjtë

Gjatë kohës që keni qenë të ndarë, me siguri keni menduar shumë. Keni punuar me veten (qoftë vetëm ose me ndihmën e një eksperti) dhe diçka ndryshoi. Kështu bëri edhe njeriu tjetër. Tani, pikëpamjet tuaja për jetën përputhen. Për shembull, në fillim mund të keni pasur pikëpamje të ndryshme për rritjen e fëmijëve tuaj ose për të pasur pasardhës në përgjithësi, por tani pikëpamjet janë në një linjë. “Është shumë e rëndësishme përpara se të bashkoheni, të keni një diskutim serioz rreth pozicionit të njëri-tjetrit për çështje si krijimi i familjes, feja apo planifikimi financiar. Nëse i “gjeni”, mjafton t’i provoni”.