BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Lifestyle

Pesë terma që kurrë nuk duhet t’i kërkoni në Google

Pesë terma që kurrë nuk duhet t’i kërkoni në

Në disa pjesë të internetit është më mirë të mos hyni dhe sado kurreshtar të jeni, është më mirë të mos dini se çfarë kuptimi kanë disa gjëra.

Kjo është një listë me pesë terma të tillë.

I njohur gjithashtu si “Sindroma e foshnjës së Harlequin”, kjo gjendje e rrallë gjenetike shkakton që lëkura e të porsalindurve të formojë pllaka të trasha në formë diamanti që ngjajnë me luspat e peshkut.

Jo vetëm që duket keq, por gjendja kërkon trajtim të menjëhershëm, edhe pse përparimet mjekësore kanë përmirësuar shanset e foshnjave për të mbijetuar nëse e bëjnë këtë.

Në thelb, larvat janë “insekte aktive të papjekura”, gjë që nuk tingëllon aq e frikshme. Megjithatë, kur shkruani këtë term në Google, mund të hasni në një gjendje mjekësore të njohur si myiasis orale, e cila nuk është aspak e këndshme.

Është një gjendje në të cilën larvat jetojnë dhe parazitojnë në gojën e njeriut, domethënë jetojnë në zgavrën e gojës dhe mund të shkaktojnë infeksione të rënda.

Mund ta përkthenim si “heqja e dorezave” dhe arsyeja pse nuk duhet të google kjo frazë nuk janë vetë rezultatet në tekst, por imazhet që ndoshta do të dalin.

Ekziston gjithashtu një problem shëndetësor i njohur si avulsion, dhe nëse dikush e ka atë, “seksione të mëdha të lëkurës së bashku me një shtresë të indeve të buta dalin nga muskujt e tyre”, siç e përshkruan qartë WebMD.

Nuk është se keni frikë nga kafsha, por është problem nëse shkruani me naivitet “krokodili” dhe hasni në foto që tregojnë pasojat e përdorimit të një droge me këtë emër.

Bëhet fjalë për një opioid të quajtur desomorphine, i cili është i njohur për publikun prej disa kohësh. Kur u shfaq për herë të parë dhjetë vjet më parë, u quajt edhe “droga zombie” sepse përdoruesit përfundojnë me pjesë “të ngrënë” të lëkurës së tyre.

Nëse jeni mjaft këmbëngulës, çdo gjë mund të jetë një përvojë traumatike. I tillë është rasti me këtë fjalë (shqiptohet “Furnije”). Zakonisht është një mbiemër francez, por nëse nuk jeni me fat me Googling, do të hasni në një gjendje të njohur si “gangrena e Fournier”.

Është një infeksion akut nekrotik që prek zonën gjenitale të trupit. Më e keqja nga të gjitha, përkeqësohet shumë shpejt dhe mund të jetë fatale.