BREAKING NEWS

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet nga plagosja në Durrës (Video)

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet
x
BREAKING NEWS

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën shqiptare, në “listën e zezë” bashkë me Berishën “non-grata” edhe të tjerë politikanë majtas e djathtas, Londra paralajmëron fund të hidhur për PD me Saliun në krye në zgjedhjet 2025...

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën
x
BREAKING NEWS

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP kundër Altin Dumanit si drejtues i SPAK,  Alfred Balla përjashtohet nga sistemi për 15 vjet, ja prapaskenat

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP
x
BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x

Lifestyle

Pranvera po vjen! Sonte ndodh ekuinoksi i parë i vitit

Pranvera po vjen! Sonte ndodh ekuinoksi i parë i vitit

Pranvera po vjen! Në orën 22:24 më 20 mars ndodh ekuinoksi, ngjarja astronomike gjatë së cilës rrezet e diellit janë pingul me boshtin e rrotullimit të Tokës dhe kohëzgjatja e orëve të dritës është e barabartë me atë të orëve të natës.

Në hemisferën veriore, është gjithashtu koha kur orët e ditës fillojnë të rriten gradualisht, deri në solsticin e verës. Në fakt, fjala ekuinoks rrjedh nga latinishtja aequa-nox, ose natë e barabartë dhe tregon se në një ditë të caktuar kohëzgjatja dita dhe nata janë të barabarta.

Pranvera po vjen! Sonte ndodh ekuinoksi i parë i vitit

Paraqitja grafike e ndriçimit të Tokës gjatë ekuinoksit

Alternimi i stinëve dhe kohëzgjatja e ndryshueshme e ditës dhe natës janë pasojë e drejtpërdrejtë e pjerrësisë prej 23°27′ të boshtit të tokës në lidhje me planin orbital të planetit.

Kjo nënkupton që rrezet e diellit bien në sipërfaqen e tokës në kënde të ndryshme dhe vetëm dy herë në vit janë pingul me të, pra gjatë ekuinokseve.

Pranvera po vjen! Sonte ndodh ekuinoksi i parë i vitit

Ndryshimi i stinëve në hemisferën veriore

Ekuinoksi i pranverës zakonisht ndodh midis 19 dhe 21 marsit. Arsyeja pse ndodh çdo vit në një ditë të ndryshme është për faktin se Toka kryen një rrotullim të plotë rreth Diellit në 365 ditë e 6 orë, kohëzgjatja e të ashtuquajturit vit sidereal, që nuk korrespondon me atë të kalendarit tonë.  Është pikërisht kjo arsyeja që u prezantua viti i brishtë, ku shkurti çdo katër vjet ka 29 ditë. Kjo ditë e brishtë shtesë ndodh në çdo vit që është një shumëfish i plotë i 6 me 4 dhe krijohet një ditë e plotë. Pavarësisht kësaj, për shkak të vonesës së akumuluar, ekuinokset mund të ndodhin në një kohë të ndryshme çdo vit.

Edhe pse sipas traditës pranvera vjen më 21 mars, gjërat ndryshuan në vitin 2007 dhe kështu do të vazhdojnë të paktën deri në vitin 2030. Megjithatë, nga viti 2044, ekuinoksi i pranverës do të ndodhi më 19 mars, kjo përsëri për shkak të mes vitit kalendarik dhe atij sidereal, i cili do të vazhdojë deri në vitin 2100, më pas do të rikthehet ardhja e pranverës në 21 mars.