BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja “perlat” që dyshohet se janë gjetur në celularin e sekuestruar në shtëpinë e nënës së deputetes së PL, hetuesit vizita “blic” nëpër institucione të ndryshme, skaner banesave të bashkëpunëtorëve të...

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja
x
BREAKING NEWS

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi jashtë vendit dhe të tjerët i ka ekzekutuar, ja njerëzit që po përdor për të zgjidhur hallet e tij me SPAK, Ilir Meta është hajduti i famshëm i floririt, Fatos Mahmutaj zbardh prapas...

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi
x
BREAKING NEWS

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i posaçëm në Tiranë për pastrimin e parave, nënshkruhet pakti mes SPAK dhe NCA, nisin procedurat për të dorëzuar dosjet për llogaritë në Londër

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i
x
BREAKING NEWS

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e SPAK dosja që ka përgatitur SHBA për Ramën dhe McGonigal me të gjitha provat përvëluese, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe bisedat e fshehta me zyrtarët shqiptarë, te dëmi i madh prej miliona dollarësh ...

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x

Lifestyle

Pse njerëzit janë kaq të fiksuar pas horoskopit

Pse njerëzit janë kaq të fiksuar pas horoskopit

Magjepsja me shenjat e zodiakut është një fenomen i shumëanshëm që i ka rrënjët në faktorë të ndryshëm kulturorë, psikologjikë dhe socialë. Këtu janë disa arsye pse njerëzit janë të interesuar për shenjat e zodiakut:

Vështrime të personalitetit: Një nga tërheqjet kryesore të shenjave të zodiakut është besimi se ato mund të ofrojnë njohuri për personalitetin e një individi. Njerëzit shpesh i drejtohen shenjave të tyre të zodiakut për të kuptuar më mirë veten dhe të tjerët, duke eksploruar tiparet, pikat e forta, dobësitë dhe përputhshmërinë me shenja të ndryshme.

Astrologjia si një traditë kulturore: Astrologjia ka një histori të gjatë dhe është e ngulitur thellë në traditat kulturore të shumë shoqërive. Për shekuj me radhë, njerëzit kanë kërkuar nga yjet për udhëzime dhe shenjat e zodiakut janë pjesë e kësaj praktike të lashtë. Lidhja me traditën dhe mistika që rrethon trupat qiellorë kontribuojnë në interesin e vazhdueshëm për astrologjinë.

Argëtim: Për disa, eksplorimi i shenjave të zodiakut është një formë argëtimi dhe një mënyrë për t'u argëtuar. Horoskopët, tabelat e përputhshmërisë dhe përshkrimet e personalitetit të bazuara në shenjat e zodiakut mund të jenë të lehta dhe të këndshme, duke siguruar një shkëputje nga rutina e jetës së përditshme.

Kërkesa për udhëzime dhe sigui: Njerëzit shpesh i drejtohen astrologjisë gjatë periudhave të pasigurisë ose stresit. Besimtarët mund të konsultohen me horoskopët e tyre për udhëzime për vendime të rëndësishme ose të kërkojnë siguri për të ardhmen e tyre. Ideja se forcat kozmike mund të ndikojnë në ngjarjet e jetës mund të jetë ngushëlluese për disa individë.

Aspekti social: Shenjat e zodiakut ofrojnë një gjuhë të përbashkët për të diskutuar tiparet dhe sjelljet e personalitetit. Shumë njerëz e kanë të lehtë dhe të këndshme të përfshihen në biseda rreth përputhshmërisë astrologjike ose të ndajnë njohuri për shenjën e tyre të zodiakut. Ky interes i përbashkët mund të nxisë lidhjet sociale.

Simbolizmi dhe Arketipet: Çdo shenjë e zodiakut është e lidhur me simbole, elemente dhe arketipe specifike. Këto paraqitje simbolike shpesh rezonojnë me individët në një nivel më të thellë, duke prekur temat dhe tregimet universale. Njerëzit mund të gjejnë kuptimin personal në tregimet dhe simbolet që lidhen me shenjën e tyre të zodiakut.

Përputhshmëria dhe marrëdhëniet: Astrologjia konsultohet shpesh për njohuri mbi dinamikën e marrëdhënieve. Shumë individë besojnë se përputhshmëria e shenjave të zodiakut mund të ofrojë të dhëna për suksesin e mundshëm të një marrëdhënieje romantike, miqësie apo edhe partneriteti profesional.