BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Lifestyle

Si të shërosh veten nga trauma e ndarjes

Si të shërosh veten nga trauma e ndarjes

Të ndahesh nga partneri nuk është asnjëherë diçka e lehtë dhe pavarësisht mohimit, aty ku ka pasur ndjenja gjithmonë do ketë ndjesi lëndimi dhe dhimbje

Psikolgia dhe ekspertja e marrëdhënieve në çift, Estela Escobar, jep disa këshilla për ta bërë më të lehtë procesin aq të vështirë të ndarjes.

Rregulli i parë është: Mos hyr më në jetën e tjetrit.

Sipas saj, kur nis një marrëdhënie të gjithë e shohin partnerin me një idealizëm që është themelor për të rënë në dashuri. Kur perdja e kësaj pritshmërie bie, ndodh që ndarja të vijë më shpejt sesa pritej.

Fazat e procesimit të një traume janë:

? Mohimi
? Inati
? Depresioni
? Pranimi

“Secili nga partnerët e përjeton ndryshe ndarjen, kjo është shumë e rëndësishme për t’u pranuar”, shpjegon Escobar.

Mohimi: Është reagim natyral që nuk zgjat më shumë se një muaj. Nëse ndjen që ke ngecur te kjo fazë, kërko ndihmë.

Inati: Edhe pse inati është përgjithësisht i pranishëm, është e rëndësishme të mos ndërmerren hapa dëmtues ndaj personit tjetër, shpjegon Estela.

Depresioni: Kjo është një nga fazat më të dhimbshme sepse sjell shumë mendime mbi marrëdhënien dhe pikëpyetje të shtuara. Në këtë pikë duhet të ndryshosh rutinën dhe të krijosh hapësira të reja për veten.

Pranimi: Këtu nis shërimi.

Këshilla të përgjithshme për të kaluar më lehtë ndarjen:

? Mos u viktimizo. Kështu do e bindësh më shumë veten se bota po shkatërrohet mbi ty.
? Merr jetën tënde nën kontroll: Merru me gjëra që të largojnë mendjen nga situata.
? Shoqërohu me njerëz që të ndihmojnë dhe të nxjerrin në pah më të mirën e vetes.
? Kërko ndihmë profesionale nëse nuk ia del dot vetë.