BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Lifestyle

Simbol i kësaj dite, si lindi tradita e vezëve të Pashkëve

Simbol i kësaj dite, si lindi tradita e vezëve të Pashkëve

Vezët e pashkëve janë një traditë që shtrihet nëpër shumë vende të botës, dhe kanë një histori interesante dhe të pasur. Më poshtë, do të eksplorojmë historinë e vezëve të pashkëve dhe origjinën e tyre.

Në kulturën e krishterë, pashkët janë festa më e rëndësishme fesë, që festohet në gjithë botën. Në këtë festë, vezët e pashkëve janë një traditë shumë e njohur dhe e përdorur nga shumë njerëz. Origjina e vezëve të pashkëve nuk është e qartë, por ka shumë legjenda dhe histori që flasin për origjinën e tyre.

Një legjendë thotë se vezët e pashkëve filluan si një traditë mes hebrenjve, të cilët i përdornin ato në ceremonitë e tyre të pashkëve. Hebrenjtë i përdornin vezët në mënyra të ndryshme në kulturën e tyre, duke i shndërruar ato në një simbol të ringjalljes dhe rilindjes.

Në kulturën e krishterë, vezët e pashkëve fillojnë të përdoren që në shekullin e dytë, dhe janë bërë një rutinë tradicionale e festës së pashkëve. Disa historianë besojnë se origjina e vezëve të pashkëve vjen nga murgjërit në Mesjetë, të cilët përdornin vezët si një simbol të lindjes së re dhe fillimit të një jete të re.

Ndërkaq, në Evropën Lindore, vezët e pashkëve filluan të përdoren në ceremonitë e krishtera, si një simbol i rilindjes dhe ringjalljes. Në kohët moderne, vezët e pashkëve janë një traditë e njohur nëpër botë, dhe janë bërë një simbol i festave të pashkëve në shumë kultura.

Vezët e pashkëve janë bërë një traditë tërheqëse për tregjet dhe dyqanet, dhe shumë prej tyre dekorohen me ngjyra dhe motive të ndryshme. Një traditë e zakonshme është dekorimi i vezëve me ngjyra të ndryshme dhe figura, që përfaqësojnë simbole të ringjalljes dhe rilindjes. Shumë njerëz i përdorin vezët si një mënyrë për të shfaqur kreativitetin dhe dekorin e tyre, duke krijuar një shumëllojshmëri të madhe të dizajneve dhe motiveve të ndryshme.