BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x

Lifestyle

‘Skandale dhe sekrete’, ja çfarë fshihet në bordin e anijes rezidenciale private më ekskluzive në botë

‘Skandale dhe sekrete’, ja çfarë fshihet në bordin

Është një qytet lundrues ekskluzivisht shtëpia e 1%, një shesh lojrash për multimilionerët dhe miliarderët që lundron rreth oqeaneve të botës. Mirë se vini në “The World”, një anije ekskluzive private rezidenciale me 165 apartamente superluksoze. Kjo anije është e mbuluar me fshehtësi dhe blerja e një apartamenti në bord është një situatë vetëm me ftesë, blerësit duhet të rekomandohen vetëm nga banorët.

Një vlerë neto prej 10 milionë dollarësh thuhet se ky rekomandim është i detyrueshëm. Nëse po imagjinoni festa dekadente, të mbushura me intriga dhe shampanjë të lira – në thelb një episod detar i serialit të HBO “The White Lotus” – ndoshta nuk jeni larg, të paktën sipas rrëfimit të një ish-pasagjeri.

“Unë nuk po them se gjithçka që ndodhi në ‘The White Lotus’ ka ndodhur në The World, por mendoj se, në masë të madhe, krahasimi nuk është i pasaktë,” thotë ish-banori Peter Antonucci për CNN. “Ka shumë njerëz të pasur që bëjnë gjëra lozonjare, ndonjëherë gjëra të këqija, ndonjëherë gjëra skandaloze.” Antonucci është një avokat në pension i cili kaloi gjashtë vjet si banor i The World. Në vitin 2019, ai u shit. Arsyetimi i tij? “Sapo të keni bërë disa herë rreth globit, e keni parë atë. Kisha parë atë që doja të shihja, isha gati të bëja diçka të re.”

I kthyer në tokë të thatë, Antonucci filloi të shqyrtonte revistat që kishte mbajtur gjatë viteve të tij në bord dhe vendosi që atmosfera “klubi i vendit takohet me shtëpinë e miqve” ishte frymëzimi i përsosur për trillime. Tre romanet e Antonucci-t që nga koha e shkruar janë vendosur në një anije imagjinare, më e fundit prej të cilave, “Baticat e tradhtisë”, premton “sekrete, mëkate dhe skandale” në det të hapur.

Antonucci dhe gruaja e tij dëgjuan për The World nëpërmjet një artikulli në Wall Street Journal, rreth vitit 2012. Anija me 12 kate u nis në 2002 dhe shtrihet 196 metra. Kur dëgjoi për herë të parë për këtë qytet lundrues, Antonucci ishte 52 vjeç dhe po shijonte përfitimet e daljes në pension të parakohshëm. Ai ishte i intriguar nga koncepti dhe gruaja e tij ishte gjithashtu e emocionuar për të mësuar më shumë.

Të interesuarit janë në gjendje të rezervojnë një udhëtim provë në The World si “banor i mundshëm”. Kështu që shumë shpejt, Antonucci dhe gruaja e tij po hipnin në Belize dhe po lundronin përmes Kanalit të Panamasë në udhëtimin e tyre shijues. Nëse banorët aktualë pëlqejnë një banor të mundshëm, thotë Antonucci, ata mund të jenë propozuesit e tyre.

“Shumë njerëz vijnë në bord duke njohur tashmë njerëz. Por të tjerët morën ‘lundrimin e banorëve të mundshëm’ dhe takuan njerëz atje të cilët përfunduan duke i sponsorizuar ata,” shpjegon ai. Fëmijët e Antonuccit ishin në fillim të të 20-tave gjatë qëndrimit të tij si banor i Botës, por ata vinin dhe vizitonin prindërit e tyre në bord herë pas here.

Çdo apartament në The World është paksa i ndryshëm, “disa do të jenë pak më të mëdhenj se të tjerët, disa mund të jenë pak më të vegjël,” thotë Antonucci. Antonucci nuk mund të kujtojë shifrat e sakta të përfshira, por ai beson se bleu apartamentin e tij të parë në bord për rreth 1.6 milionë dollarë. Ndryshe nga një anije e zakonshme turistike, banorët janë në gjendje të bëjnë rinovime dhe të dekorojnë sipas shijeve personale. Kjo do të thotë se “disa janë të dekoruara me mobilie moderne dhe pajisje vërtet të lezetshme, disa nuk janë prekur për 20 vjet”, sipas Antonucci.

Rinovimi i një apartamenti në bordin e një anijeje nuk është shumë i thjeshtë. “Gjithçka duhet të inventarizohet dhe të dërgohet muaj e muaj përpara në arka – të gjitha duhet të miratohen”, thotë Antonucci. Në përgjithësi, Antonucci zotëronte katër apartamente të veçanta gjatë pesë viteve të tij në bordin e The World. “Jo të gjitha menjëherë,” shpjegon ai. “Kam pasur dy njëherësh. Dhe më pas i kisha dy të tjerat veçmas.” Antonucci përmirësohej çdo herë në diçka pak më të bukur – ai thotë se apartamentet e mëvonshme që bleu ishin rreth 4 milionë dollarë.