BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Lifestyle

Zbuloni cilat janë tre zakonet nga të cilat duhet të hiqni qafe në të 30-at për të qenë të lumtur dhe të kënaqur me jetën

Zbuloni cilat janë tre zakonet nga të cilat duhet të hiqni qafe

Nevojat dhe tendencat e çdo brezi ndryshojnë dhe thelbi qëndron në aftësinë për të shijuar çdo dekadë ashtu siç dëshirojmë.

Sipas ekspertëve janë 3 zakone që “na mbajnë mbrapa dhe të pakënaqur” dhe do të ishte mirë t’i eliminonim duke hyrë në të 30-at, për ta shijuar ashtu siç e meriton.

Mos mendoni se të tjerët i kanë të gjitha gjërat në vijë

Një nga modelet e gabuara të të menduarit që ne mbajmë gjatë gjithë jetës sonë është të mendojmë se njerëzit e tjerë të moshës sonë kanë një “jetë ideale dhe të krijuar”. Megjithatë, ky nuk është rasti. Çdo situatë, çdo person dhe çift përballet vazhdimisht me probleme dhe sfida. Çështja është se si ne i menaxhojmë ato. Me krahasimin dhe ndjenjat e padrejtësisë që nuk na ndihmojnë të ecim përpara? Ose me mirëkuptim dhe mendim kritik se si t’i kapërcejmë ato. Identifikoni se çfarë nuk ju pëlqen në jetën tuaj të përditshme dhe që krijon pakënaqësi dhe merrni masa për ta ndryshuar atë. Mos hezitoni në këtë pjesë, diskutojeni me një psikoterapist specialist.

Mos qëndroni më në një punë që nuk ju përmbush

Në moshën 18-vjeçare mund të ndiheni se jeni të pavarur dhe duhet t’ia dilni vetë në jetë, megjithatë në të 30-at është koha të zgjidhni atë që dëshironi dhe të mos bëni kompromis. Tani, arena profesionale është ndryshe dhe nuk duhet të vendosesh në një punë për 30 vjet ose derisa të dalësh në pension. Përkundrazi, keni të gjitha mjetet dhe mundësitë për të provuar shumë kompani, pozicione dhe eksperimente, derisa të gjeni se çfarë është ajo që e bën jetën dhe rutinën e përditshme disi më të durueshme. Një faktor përcaktues në kënaqësinë që merrni nga puna juaj është zhvillimi, si dhe ndryshimet.

Mos mendoni se vitet më të mira kanë kaluar

Është një formulim apo mendim i pasaktë, i cili përveçse nuk është i vërtetë, ju krijon edhe një ngarkesë të fortë emocionale. Ne shikojmë prapa vetëm për të vlerësuar atë që kemi kaluar dhe mezi presim të gjitha gjërat më të mira që do të vijnë. Çdo dekadë ka elementet e veta pozitive dhe është zgjedhja juaj nëse do t’i shihni dhe vlerësoni në përputhje me rrethanat.