Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport
 • Nuk ka shtet

  25/06/2017 - 17:45 - Opinion / Editorial
  Nga Spartak Ngjela Nuk ka prestigj kombëtar, kur një individ banal; i korruptuar dhe pa asnjë vlerë në intelekt, të bëjë thirrje për luftë civile dhe për paramilitarë. Çfarë ka sot Meta që bërtet kështu? Nga kush është trembur? Edhe hajdut, edhe...
 • A duhet të ketë Shqipëria një president partiak?

  25/06/2017 - 07:51 - Opinion / Editorial
  E patë? E dëgjuat, me zë dhe figurë njeriun e përkëdhelur të tranzicionit të stërzgjatur shqiptar. Çudi! E paparë. Njeriu i propozuar për postin e lartë të shtetit shqiptar, në pamjen e parë të krijonte bindjen e një njeriu jo normal, i cili veçse...
 • Shqipëria që duam, vetëm një perceptim larg

  25/06/2017 - 07:48 - Opinion / Editorial
  Shqipëria që duam është një slogan mëse i goditur nga mjeshtrat që e kanë këshilluar kryeministrin tonë. Por përtej këtij slogani do doja që të shtroja pyetjen: “Cila është me të vërtetë Shqipëria që duam”? Këtu të gjithë ngecim, ose më...
 • Nga babaxhanё “tё qetё”, nё agresorё tё armatosur!

  25/06/2017 - 07:45 - Opinion / Editorial
  Duket sikur qetёsinё dhe dashurinё pёr katёr vitet e shkuara, presidenti i ri e paska patur si “maskё” dhe tani, papritur nxori nё shesh atё realen, agresivitetin! “Litarin” Saliu e ka lёnё jashtё “varrit”....
 • Maqedonia, me qeveri dhe politikë të re ndaj shteteve fqinje

  Maqedonia, me qeveri dhe politikë të re ndaj shteteve fqinje
  24/06/2017 - 18:15 - Opinion / Editorial, 24/06/2017 - 18:15 - Rajoni
  Vizita e kryeministrit Zoran Zaev në Bullgari dhe ajo e shefit të diplomacisë, Nikolla Dimitrov në Greqi, i ka dhënë shtytje të re raporteve diplomatike të Maqedonisë me këto dy shtete fqinje, me të cilat ajo ka konteste të ndryshme që nga pavarësia...
 • Schiller, Migjeni, Stafa & “Churchill V Sign” rilindin?!

  24/06/2017 - 07:42 - Opinion / Editorial
  Më e buta dhe pa zarare të mëdha ishte kjo fushatë. Në fakt, rezultuan propozime të mira ato të përmbajtjes së administratës që KM i bëri KO (KM Kryeministër, KO Kryetar Opozite) dhe që vërtetë e trajtuan si “idiote” administratën, por...
 • Përse kjo indiferencë dhe shpërfillje ndaj votuesve emigrantë?!

  24/06/2017 - 07:40 - Opinion / Editorial
  Në Greqi, Itali, Francë, Gjermani, Angli, Spanjë, Belgjikë dhe Hollandë jetojnë dhe punojnë mbi 1 milion shqiptarë dhe ndonëse fushatës për zgjedhjet parlamentare të 25 Qershorit dalëngadalë po i vjen fundi, për çudi, për problemin e votimit të...
 • Kush do ta fitojë finalen e “Champions League” të politikës në Vlorë?!?!

  24/06/2017 - 07:37 - Opinion / Editorial
  Kanë mbetur edhe pak orë për të parë finalen e “Champions League” të politikës shqiptare. Kur votuesit do të shkojnë siç shkojnë një herë në katër vjet, pranë kutisë së votimit dhe do të vendosin me votën e tyre se kush do ta udhëheqë...
 • Përse do të votohet masivisht Alket Hyseni i PS në Sarandë

  24/06/2017 - 07:36 - Opinion / Editorial
  Sot bie sipari i një fushate elektorale. Perdja shumëngjyrëshe bashkë me zhurmën e një fushate të nxehtë ulet për t’u hapur ditën e hënë. Në këtë ditë partitë provojnë sa realiste kanë qenë synimet e tyre. Sot të PD, LSI, të gjithë bëjnë...
 • Rama, Basha apo Meta?

  23/06/2017 - 21:45 - Opinion / Editorial
  Nga Blendi Fevziu   Janë të tre në fushë! Me llërët përveshur dhe me objektiva që ngjajnë, por që si kurrë ndonjëherë nuk janë identike. Rama, Basha dhe Meta luftojnë të tre për fitoren, por fitorja e gjithsecilit, është e ndryshme nga ajo e...
 • Çfarë do të prodhojë vota e 25 qershorit?

  23/06/2017 - 07:47 - Opinion / Editorial
   Një fushatë elektorale me shumë takime miqësore dhe me sharje të pakuptimta, bile edhe brenda llojit. Një fushatë ku zgjedhësit nuk kuptuan asgjë se me çfarë programesh ua kërkonin votën këto farë partish që kanë mbirë në tokën shqiptare. Një...
 • Turqia mike e Shqipërisë, por byrekun e çon në Serbi!

  23/06/2017 - 07:45 - Opinion / Editorial
  Turqia mike e Shqipërisë, por byrekun e çon në Serbi!Ka ngjallur reagime të ndryshme intervista dhënë për Top Channel e presidentit turk Erdogan, kundër bashkimit të shqiptarëve në një shtet të vetëm, me pretendimin se kjo mund të bëhej shkas për...
 • Revolucioni dixhital dhe SAI-t

  23/06/2017 - 07:42 - Opinion / Editorial
  Në datat 31 maj-02 qershor 2017, në Vjenë u mbajt Simpoziumi i 24-t i Përbashkët OKB-INTOSAI, me temë: “Dixhitalizimi, të dhënat e hapura dhe miniera e të dhënave: rëndësia dhe implikimet për punën audituese të SAI-ve dhe për rritjen e...
 • Ajnshtajni, vogëlushja Kejdi dhe gjithë vogëlushët e politikës

  22/06/2017 - 08:04 - Opinion / Editorial
  Një debat shterpë për reformën arsimore, si nga ana e vogëlushes Kejdi, që ende nuk ka hequr "pelenat universitare" me ish ministren me master të "UFO" - s. Pavarësisht këtij fakti, etika e vogëlushes Kejdi ndaj ish ministres lë...
 • Vota e 25 qershorit, si ndëshkim ndaj së keqes

  22/06/2017 - 08:00 - Opinion / Editorial
  Qytetarët e thjeshtë që kanë provuar dhe ndier më tepër se kushdo, lodhjen nga një epokë e mbushur me hipokrizi e filozofi balte, kërkojnë që me votën e tyre të fuqishme të sigurojnë veten dhe të ardhmen e fëmijëve të tyre. Ndarja me këtë epokë të...
 • As derrin, as derrin të birin e derrit

  22/06/2017 - 07:57 - Opinion / Editorial
  Teksa po mbërrin dita e zgjedhjeve, votuesit shqiptarë kanë të drejtë të jenë nihilistë. Dhe për të demonstruar këtë qëndrim mohues, ata kanë dhjetra arsye, jo vetëm një. I kemi parë përgjatë këtij muaji si sillen kandidatët e listave, që kryetarët...
 • Politico: “Ministri” i Putin për Ballkanin, një spiun i besuar i presidentit

  Politico: “Ministri” i Putin për Ballkanin, një spiun i besuar i presidentit
  21/06/2017 - 17:20 - Opinion / Editorial, 21/06/2017 - 17:20 - Rajoni
  Nëse ajo çfarë shikohet nuk gënjen, atëherë Vladimir Putin ka një njeri të ri të tijin për Ballkanin, shkruan agjencia e aktualistit politi ndërkomëbtar  “Politico”.   Përfshirja e të besuarit të shefit të Kremlinit, Nikolai...
 • Pluralizmi politik, ëndërr e parealizuar

  21/06/2017 - 12:37 - Opinion / Editorial
  Nga Artan Fuga   Aktualisht në prag të kësaj dite zgjedhjesh që afron me 25 qershorin e këtij viti ne kemi tri parti politike që përplasen me njera tjetrën, rivalizojnë me njera tjetrën, ndërkohë që aktualisht të trija janë në pushtet. Partia...
 • Politika, militantët, elita, integrimi, reforma zgjedhore

  21/06/2017 - 07:57 - Opinion / Editorial
  Zgjedhjet e datës 25 Qershor 2017 duhet të shënojnë fillimin e një “Epoke të re” në politikën shqiptare. Tranzicioni i gjatë 26 vjeçar dhe debati politik në nivele të ulta ka ndikuar negativisht për rritjen ekonomike, bërjen e shtetit,...
 • Politika luajaliste e Edi Ramës, në interes të kombit

  21/06/2017 - 07:47 - Opinion / Editorial
  Marrëveshja midis kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të opozitës Lulzim Basha, i ka dhënë frutet e veta që me nisjen e fushatës, dhe kjo do të duket akoma më shumë pas zgjedhjeve të 25 qershorit. Vlerat e një marrëveshjeje midis politikanëve maten...
 • Sa kryeministra i duhen Shqipërisë?

  21/06/2017 - 07:43 - Opinion / Editorial
  Gara elektorale për zgjedhjet e 25 qershorit ka arritur majat. Në finale zgjedhjet do nxjerrin një fitues, për rrjedhojë një kryeministër, një drejtues qeverie. Kush merr 71 mandate deputetësh e ka të zgjidhur problemin. Kur nuk arrihet kjo kuotë,...
 • Projekti i LSI, një projekt i gabuar

  20/06/2017 - 07:39 - Opinion / Editorial
  Një nga gafat më të rënda që po shihen gjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare në Shqipëri është fushata për të përfshirë rininë në politikë me pretekstin se rinia është e pastër dhe nuk është e inkriminuar e për pasojë mund të drejtojë vendin,...
 • Projekti i LSI, një projekt i gabuar

  20/06/2017 - 07:38 - Opinion / Editorial
  Një nga gafat më të rënda që po shihen gjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare në Shqipëri është fushata për të përfshirë rininë në politikë me pretekstin se rinia është e pastër dhe nuk është e inkriminuar e për pasojë mund të drejtojë vendin,...
 • LDK e vogël, arenë e klaneve të mëdha!

  20/06/2017 - 07:37 - Opinion / Editorial
  E kam thënë dhe po e përsëris prapë, LDK asnjëherë nuk ka qenë e rrezikuar nga oponentët e jashtëm politikë, por nga brendia e saj prej klaneve dhe grupeve të interesit. Për të elaboruar rrugëtimin e gjatë (27 vjeçar) të një subjekti politik, është...