BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Opinion / Editorial

A është fundi i kohërave në duart e zbatuesve të Protokolleve të të Urtëve të Zionit?

A është fundi i kohërave në duart e zbatuesve të

Këto protokolle kanë shkaktuar dhe po shkaktojnë një valë zemërimi kundër hebrenjve në vendet ku banonin, dhe banojnë sot hebrenjtë si në Izrael ashtu dhe në SHBA, vendet e BE e gjetke edhe në ditët e sotme me protestat kundër luftës së Izraelit ndaj Palestinezëve. Protokollet që në fillimet e shekullit të XX e deri kur kulmuan me genocidin ndaj hebrenjve në kampet e përqendrimit gjerman në luftën e 2 botërore shkaktuan vrasjen me miliona hebrenjve dhe popujve të tjerë. Në ditët e sotme, luftërat në Ukrainë, lufta e Izraelit kundër Palestinezëve mesa duket janë një fillim ogurzi , zgjatja e të cilave mund të konfirmojë strategjinë e këtyre të urtëve që të afrojnë fundin e botës dhe ardhjen e Dexhallit islam apo anti Krishtit. Madje disa analistë hebrenj thonë që vetë Netanyahu mund të jetë një paraardhës i Dexhallit. Megjithëse shtypi e asaj kohe dhe shtypi i ditëve të sotme është përpjekur të konfirmojë se protokollet e të urtëve të Zionit janë një falsifikim , por të dhënat e ditëve të sotme tregojnë të kundërtën, sepse po të shihen 24 direktivat e shkruar që në vitin 1903 mund të konfirmojnë se ato po zbatohen në kohët e sotme në të gjitha vendet ku hebrenjtë dominojnë politikat e vendeve të veçanta dhe ato ndërkombëtare, madje dhe globalizmi është një derivate i njërës nga direktivat e protokolleve të shkruara 121 vite më parë pra, nëse zbatohen fundi i botës mund të jetë afër…. Përmendja e parë e njohur e Protokolleve të të Urtëve të Zionit ishte në një artikull të vitit 1902 nga gazetari Menshikov. Në vitin 1903, Protokollet u botuan si një seri artikujsh në Znamya, një gazetë e `qindësheve të zeza` .Ai u shfaq përsëri në 1905 si kapitulli i fundit `I madhi brenda të voglit dhe anti-Krishti", një libër nga Sergei Nilus. Në janar 1920, Eyre & Spottisëoode botuan përkthimin e parë në anglisht të Protokollet e Pleqve të Sionit në Britani nga George Shanks. Në SHBA u përkthye në anglisht nga Natalie de Bogory në qershor 1918 nga Instituti Hoover. Ideja e një komploti ndërkombëtar hebre për dominimin e botës, sipas protokollit, u krijua që në vitet 1860. Jacob Brafman, një çifut lituanez I cili shkroi polemika kundër Talmudit dhe Qahalit (Asamble cifute). Pipes vëren se Protokollet theksojnë tema të përsëritura të antisemitizmit konspirativ: "Hebrenjtë gjithmonë bëjnë skemë", "Hebrenjtë janë kudo", "Hebrenjtë janë pas çdo institucioni", "Hebrenjtë i binden një autoriteti qendror, "Pleqtë" në hije" dhe "Hebrenjtë janë afër suksesit” (Segel, Binjamin (1995). A Lie and a Libel: The History of the Protocols of the Elders of Zion. Translated by Levy, Richard S. University of Nebraska Press. p. 30. ISBN 0803242433.). Në total Protokollet me gjithë sqarimet përbëjnë mbi 400 faqe, por 24 direktivat janë si më poshtë dhe kështu lexuesi mund të shohë ngjashmëritë me ditët e sotme. Protokolloi i të Urtëve të Zionit (The Protocols of the Elders of Zion - Ëikipedia):

1.Doktrina Themelore: "E drejta qëndron në fuqi:" Liria dhe e drejta për të bërë çfarë dëshëron; Autoriteti dhe pushteti; Ar = para

2.Lufta ekonomike dhe çorganizimi çojnë në qeverinë ndërkombëtare; Komploti ekonomik ndërkombëtar politik; Shtypi/Media si mjete

3. Metodat e Pushtimit: Populli hebre, arrogant dhe i korruptuar; Zgjedhja/Zgjedhja; Shërbim public

4. Shkatërrimi i fesë nga materializmi. Biznesi si i ftohtë dhe i pashpirt; Johebrenjtë si skllevër

5. Despotizmi dhe Progresi Modern Etika Hebraike; Marrëdhënia e popullit hebre me shoqërinë më të madhe

6. Blerja e tokës, Nxitja e spekulimeve Pronësia e tokës

7. Një profeci e luftës mbarëbotërore: Trazirat dhe mosmarrëveshjet e brendshme (kundër sistemit gjyqësor) që çojnë në luftë kundër Shalom/Paqe

8. Elementi kriminal i qeverisë kalimtare

9. Ligji Gjithëpërfshirës i Propagandës; arsimimi; Masoneria

10. Heqja e Kushtetutës; Ngritja e Politikës së Autokracisë; Rregulli i shumicës; Liberalizmi; Familja

11. Kushtetuta e autokracisë dhe sundimi universal i johebrenjve; përfshirja politike e hebrenjve; Masoneria

12. Mbretëria e Lirisë së Shtypit dhe Kontrollit; censura e shtypit; Publikimi

13. Kthimi i mendimit publik nga johebrenjtë nga gjërat thelbësore në jothelbësore; Biznesi; Zgjedhja/Zgjedhja; Shtypi dhe censura; Liberalizmi

14. Shkatërrimi i fesë si një prelud i ngritjes së judaizmit të Perëndisë çifut; Zoti; johebrenjtë; Liria; Pornografi

15. Shfrytëzimi i Masonerisë: Shtypja e pashpirt e armiqve johebrenj; Masoneria; Dijetarët e Izraelit; Pushteti dhe autoriteti politik; Mbreti i Izraelit

16. Anulimi i Arsimit Arsimi

17. Fati i Avokatëve dhe Juristëve të Klerit; Klerikë; Krishterimi dhe autoriteti johebre

18. Organizimi i Çrregullimit të Keqe; të folurit

19. Mirëkuptimi i ndërsjellë ndërmjet sundimtarit dhe njerëzve Thashethemet; Martirizimi

20. Programi Financiar dhe Taksat dhe Taksat e Ndërtimit; Kredi; Obligacionet; Fajde; Dhënia e parave

21. Kreditë e brendshme dhe kreditë e qeverisë Tregjet dhe bursat

22. Përfitimi i sundimit hebre Ari=Paratë; Zgjedhja/Zgjedhja

23. Ngulitja e bindjes Bindja ndaj autoritetit; Skllavëria; Zgjedhja/Zgjedhja

24. Mbretëria e sundimtarit hebre; Dokumenti si fiksion.

Nëpërmjet kësaj pasqyre të shkurtër duket qartë se nuk ka vend konspiracioni sepse në të vërtetë 24 direktivat janë duke u bërë realitet në ditët e sotme. Pyetja e fundit është se kush na qënkërkan zbatuesit pa dashje të të urtëve të Zionit? Këta mund të jenë formuluesit e Kushtetutës të BE, Sorroistët dhe degët e tyre, ekstremizmi fetar dhe etnik që ka shpërthyer menjëherë pas shkatërrimit të komunizmit, madje dhe po vazhdon edhe në ditët e sotme në pika të ndryshme të Globit. Interesant është fakti se në Kushtetutën e BE nuk është përmendur roli i kristianizmit në evoluimin e kulturës, arsimimit, progresit, të lirive, dhe rolin e bërjes së ligjeve dhe të moralit në shtetet europiane bazuar në Bibël. Një nga kritikuesit e demokracive liberale perëndimore, dhe mesa duket edhe të direktivave të protokolleve të të urtëve të Zionit shkroi: “Nëse do injorojmë rregullat morale, ne do injorojmë në fund të fundit edhe vetë lirine; nëse rregullat morale kapërcehen dhe deklarohen relative, do të minohej themeli i vetë këndvështrimit europian të Botës”.