BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Opinion / Editorial

Albin Kurti është i përkohshëm, Kosova është e përjetshme!

Albin Kurti është i përkohshëm, Kosova është e

Albin Kurti ka tre alternativa:

1- Të jap dorëheqje si Kryeministër i Kosovës dhe mos firmosë Zajdenicën serbe brenda Kosovës duke i qëndruar besnik premtimeve që i bëri popullit të Kosovës.
2- Të firmosë autonominë e Serbëve dhe të mashtroj elektoratin e Vetënendosjes, që asi apo kësi kjo nuk quhet autonomi por bashkësi serbe.
3- Të mashtroj edhe disa javë më shumë ndërkombëtarë duke fituar kohë dhe duke mos thënë: “As po dhe as Jo.”
Fatkeqësisht Albin Kurti ka zgjedhur rrugën e tretë.
Vazhdon gënjen ndërkombëtarët.
- Dje i tha perëndimit po dhe popullit jo.
- Sot i tha perëndimit jo dhe popullit po
Gënjen çdo ditë dhe nuk dinë se ku po shkon.
Humbja e kohës ka kthyer gjithë perëndimin dhe lindjen në një front kundër tij.
Çdo vonesë është në fakt humbje për Kosovën dhe jo për Albin Kurtin.
Albin Kurti është i ikur nga pushteti sepse në të dy rastet del gënjeshtar.
- Nëse nuk firmos, e largon Amerika dhe BE nga pushteti duke e izoluar.
- Nëse e firmos, e largon populli Kosovës si tradhtarë dhe mashtrues i premtimeve 20 vjeçare në kauzën “patriotike”.
Kjo është kosto e një lideri populist, që ka premtuar gjithshka dhe sot përballet me sfidën mes shtetit dhe pushtetit.
Po cilën do zgjedh Albin Kurti: “Shtetin apo pushtetin?”
Albin Kurti hyri në histori si lideri shqiptar që është kundër gjithë planetit dhe sot ska asnje aleat.
- As Perëndimin dhe as Lindjen
- As veriun dhe as jugun
- As Ameriken dhe as Rusinë
- As Europen dhe as Kinën
- As Opozitës e Prishtinës dhe as Tiranës
- As qeverinë e Shqipërisë
Albin Kurti harroi që Amerika ka të drejtë, edhe kur e ka gabim, sepse ajo është pjesërisht themeluesja e shtetit Kosovës. Pa Amerikën luftuam disa shekuj vetëm por nuk u çliruam dot dhe nuk krijuam shtet në Kosovë.
Sot në Washington sapo mbëriti gjenerali i forcave të armatosura serbe për tu takuar me shefin e Pentagonit, kur në të njëjtën kohë ministrat e Kosovës ka disa muaj janë izoluar nga perëndimi.
Vizita e Albin Kurtit në Turqi, përpos tërmetit që “shkaktoj” 24 orë pasi u largua, padyshim që s’la gjurmë dhe u harrua.
Albin Kurti sot është politikani më i vetmuar në këtë betejë.
Sot atij i kanë mbetur vetëm një pjesë e aktivistëve të vetvendosjes sepse gjithë planetin dhe gjysmën e Kosovës i ka totalisht kundra.
Edhe Vetvendosja do e braktis nëse ai firmos tradhëtinë e kauzës që ndërtoi me sakrifica 20 vjet.
Sot ne kemi dy fytyra të Albin Kurtit.
Tjetër Albin në opozitë, tjetër Albin në pushtet.
Prandaj ka vetëm një alternativ që mos ngelet i vetëm. Të jap dorëheqje nga kryeministër dhe të fitoj aktivistët patriot të Vetevendosjes duke treguar që do shtetin dhe jo pushtetin.
Në të kundërt do i humbas të dyja dhe do mbahet mend si Albin Pashë Toptani që firmosi ngritjen e flamurit serb të Zajesnicës serbe në mes Mitrovicës.
Ik Albin, lëshoje kolltukun sepse është ora e së vërtetës. Çdo zvarritje është një atentat ndaj Kosovës dhe aleatve të saj shekullor.
Kosova është zemra e Shqipërisë, krijesë e Amerikës dhe gjymtyrë e Europës. Ti nuk mund ta izolosh nga perëndimi duke i bërë shërbimin më të mirë Serbisë.
Ti je i përkohshëm, Kosova e përjetshme.