BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Opinion / Editorial

Bashkim si domosdoshmëri apo bashkim nga halli?!

Bashkim si domosdoshmëri apo bashkim nga halli?!

Dëgjojmë nga njoftime të ndryshme mediatike se po flitet që do të realizohet bashkimi I “Organizatës së Veteranëve dhe Pasardhësve të Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare “Nderi i Kombit”krijuar në vitin 1957 me “Organizatën Bashkimi Veteranëve të Luftrave” që ka dalë si e krijuar në vitin 1994. Duke folur parimisht do të pyesja: “Duhet Bashkim si domosdoshmëri apo bashkim nga halli?!

1. E mira e vetë “Organizatës së Veteranëve dhe Pasardhësve ” të Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare “Nderi i Kombit”, ka qenë, është dhe do të mbetet që të kemi një organizatë të vetme se dhe qëllimi themelor i saj është NJË: Ruajtja, mbrojtja dhe transmetimi tek brezat i “vlerave historike” të një EPOPEJE të lavdishme siç ishte në të vërtetë Rezistenca Antifashiste Nacionalçlirimtare që njihet botërisht me emrin Lufta Antifashiste Nacional Çlrimtare e popullit shqiptar kundër pushtuesve fashistë, nazistë dhe bashkëpunëtorëve të tyre ballistë e zogistë. Ishte një periudhë prej 2064 ditëve Luftë me armë për çlirimin dhe jo “luftë civile”, e jo “luftë pushtuese sllave-komuniste”,siç duan ta tjetrësojnë disa lloj historianësh kalemxhinj.

2. Përsa i përket ‘bashkimit me’ Organizatën Bashkimi Veteranëve të Luftrave”, “dorën” mund t’ua shtrijmë neve si organizatë “mëmë” dhe e vetme e veteranëve të Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare. Por, “hapin” duhet ta hedhin ata të Organizatës Bashkimi Veteranëve të Luftrave dhe ta hedhin hapin jo me bagazhin e tyre 30 vjeçar ballisto-zogist të mohimit kategorik të çdo vlere historike të asaj lufte të popullit shqiptar,siç kanë bërë deri tani.

3. Ata mund të pranohen në një bashkim të mundshëm jo si “Organizatë Bashkimi i Veteranëve të Luftrave ” me qëndrimet e konceptet e tyre, por vetëm individualisht dhe vetëm në se heqin dorë nga veprimtaria përçarëse e mbështetja e partive, shoqatave e grupeve të sotme antishqiptare.

4. Bashkimi mund të bëhet vetëm si produkt i një diskutimi të gjerë të matur e të pa nxituar nëpër organizatat bazës të Organizatës së Veteranëve dhe Pasardhësve të Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare, Komitetin e kryesitë e tyre dhe pasi ta ketë diskutuar e vendosur me maturi Konferenca Kombëtare e veteranëve të Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare dhe askush tjetër.

Përse nuk duhet pranuar ‘bashkimi si organizatë e “Organizatës së Veteranëve dhe Pasardhësve ” të Luftës Antifashiste NacionalÇlirimtare “Nderi i Kombit”, me Organizatën Bashkimi Veteranve të Luftrave apo si i thonë ata tani federatë e veteranëve të të gjithë luftrave tona që nga Bato i Ilirisë deri tek ata ushtarë shqiptarë që po luftojnë në Ukrainë(!)? Ka shumë e shumë arsye që e përjashtojnë mundësinë e pranimit dhe bashkimit të tyre si Organizatë. Po theksoj vetëm pak:Në atë organizatë apo federatë, u patën grumbulluar me kohë elementë të shumtë të sistemit të kaluar me tendenca e bagazh liberalo-borgjez, me interesa meskine, të cilat i kanë përhapur edhe tek pasardhësit e tyre. Por më kryesore se ata u bënë strehë dhe avokatë të ish-bashkëpunëtorëve të të dy pushtuesve. Në këtë kuptim pranimi i tyre si trup, si organizatë në tërësi mund të sjellë pasoja të rënda. Ndaj mund që të pranohen individualisht dhe vetëm vetëm individualisht e jo ndryshe. Përfundimisht:“Organizata e Veteranëve dhe Pasardhësve të Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare “Nderi i Kombit”, që nga viti 1957 kur u krijua nga Enver Hoxha,ka qenë, është e do të mbetet “NJË” dhe vetëm “NJË” se qëllimi i saj është NJË: Mbrojta e Vlerave Historike të patjetërsueshme të Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare të popullit shqiptar. Ndaj bashkimi i dy organizatave të sotme, njëra e ‘Veteranëve të Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare të popullit shqiptar’ dhe tjetra e ‘Veteranëve të luftrave të popullit shqiptar’, nuk mund të bëhet, sepse më parë duhet të “shkrihen” dy ekzistueset që të krijohet një e Tretë. Kjo do të kërkojë program dhe statut të të ri dhe ndarje të “Tortës” midis dy organizatave, të cilën Organizata e Veteranëve dhe Pasardhësve ” të Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare “Nderi i Kombit”, nuk duhet ta pranojë dhe lejojë asnjëherë. Por derën, siç u tha do e lërë gjithmonë hapur dhe kush do nga Organizatën Bashkimi Veteranëve të Luftrave të vijë, të regjistrohet. Kjo është rruga e vetme dhe asnjë tjetër, por edhe kjo, paraprakisht duhet diskutuar e votuar në të gjitha organizatat e Veteranëve dhe Pasardhësve ” të Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare “Nderi i Kombit” dhe miratimin përfundimtar duhet ta japë vetëm Konferenca Kombëtare e saj dhe askush tjetër, as person,as forum e as institucion. Këtë vit kemi 80 vjetorin e Çlirimit të Atdheut dhe na presin detyra të shumta për tua bërë të njohur të gjithë brezave Luftën Antifashiste Nacional Çlirimtare të popullit tonë.