BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Opinion / Editorial

BE-ja në një Betejë për Energjinë

BE-ja në një Betejë për Energjinë

BE-ja përpiqet t'i kalojë me sukses dimrat (jo vetëm si stinë), pavarësisht përpjekjeve të një-pas-njëshme të Rusisë për të ndërprerë furnizimet me gaz në shumë mënyra, duke përdorur diplomacinë dhe luftën në mënyrë të ndërsjellë. Por duhet një punë e jashtëzakonshme për të mbrojtur sigurinë energjetike në të ardhmen, - në një lojë që sjell ulje-ngritje, -në një luftë konvencionale dhe jo-konvencionale, pa fund. Ka ende dyshime nëse, sipas shumë standardeve, Evropa mund të jetë më e sigurt nga pikëpamja energjetike, -më pak e varur nga Rusia dhe burime të tjera, -si dhe të qëndrojë si më e fortë në një situatë konflikti. Testet nuk kanë përfunduar ende. Evropa ka fituar disa beteja dhe duket se ka ende një luftë të gjatë përpara. Për të forcuar më tej pozicionin e saj, BE-ja përpiqet të punojë në diversifikimin e burimeve të saj të furnizimit me energji, duke vendosur më shumë elementë të burimeve të rinovueshme, - duke u përpjekur të reduktojë kërkesat për energji nga burimet e pakontrolluara, - dhe duke u siguruar që ka depozita të mjaftueshme për të kaluar stinët. Rusia, me kohë, ka qenë furnizuesi më i madh i gazit në BE. Megjithatë, -çështje diskutimi,-u ngritën në një situatë lufte. Blloku BE-së i kaloi të sigurt muajt e ftohtë,-dhe me siguri këtë do të bëjë në të ardhmen, - edhe nëse ka përçarje të brendshme dhe konflikt të jashtëm. Mosmarrëveshjet e shantazhit energjetik të Rusisë me BE-në nuk kanë arritur të lëkundin apo shembin tregun tani për tani. Këtu nuk ka vend për entuziazëm, -duke vënë në dukje nevojën e rritjes së mëtejshme të punës me partnerët ndërkombëtarë (në multipolaritet), -për të siguruar biznesin lidhur me çështjet e energjisë. Evropa ka bërë përparim në menaxhimin e furnizimeve që nga fillimi i luftës në Ukrainë, por luftërat janë të paparashikueshme. Një përfundim është i qartë. -Nuk ka mbaruar ende! - dhe kjo mund të sjellë sfida të reja në një skenë turpi të situatës luftarake, - me gaz, energji elektrike dhe kështu me radhë,si ekstremitete negative të shumëfishta të krizës dhe mungesave. Duke u përballur me pasigurinë, BE-ja më tejkalon disa objektiva në lëvizje, për të arritur në reduktime. Kërkesat e vazhdueshme për reduktime janë një opsion kursimi. Është çështje kyçe qëtë sigurohen gatishmëritë e përbashkëta për sfidat e ardhshme dhe për arritjen e objektivave të ruajtjes dhe kursimit. Për shkak të uljes së vazhdueshme të vëllimeve të furnizimeve me energji nga Rusia në tregun e përbashkët, ndërkohë që Kina del e ringrihet nga bllokimi i virusit, - ku dimensionet e sigurisë dhe stabilitetit, pretendohet se mund të vihen në pikëpyetje më pak se më parë, por ende në një mosmarrëveshje teorike mbi ideologjinë dhe vlerat, mosmarrëveshje qërealisht ekziston. Nga ana tjetër, Komisioni Evropian duhet të analizojë vazhdimisht nëse ka një vullnet për të zgjatur masa të përkohshme -dhe më pas do të duhet të shqyrtojë se kur këto mund të propozohen për miratim nga vendet e BE-së, duke sjellë një urë të re diskutimi dhe bashkëpunimi në diplomaci, në një treg të përbashkët të ndërvarur, -duke mos përjashtuar rolin e Rusisë dhe ndërvarësinë e Kinës për një përballje jo-frontale lidhur me luftën dhe konceptet e saj. Testet e BE-së nuk kanë mbaruar, por Evropa sapo ka fituar një betejë për të shpëtuar -terrenet e saj-, të lidhura në një tokë solide bashkëpunimi. Si e ardhmja,ashtu si edhe nostalgjikët, përpiqen më shumë të mbrojnë sesa të dëmtojnë një treg të përbashkët dhe një të ardhme të përbashkët, por në mjaft vija të qarta, -duke ndarë lindjen dhe perëndimin; majtas dhe djathtas,-në një perspektivë politike realiste, ku nuk mund të flitet për për ‘unitetin e pushteteve’ me këto vija të shënjimit; -ende konfliktual.