BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Opinion / Editorial

“Demokrati” Sali dhe “pengu” Alibasha

“Demokrati” Sali dhe “pengu” Alibasha

Pas shpalljes “non grata” dhe pas përjashtimit që i bëri Basha nga grupi parlamentar, Berisha dhe një grup që e shoqëron nga një rreth në tjetrin, kanë krijuar kompozitën “Alibasha”, dhe i quajnë ata si peng i Ramës. Mllefi urrejtës ndaj PD zyrtare që drejtohet nga Alibeaj, i analistëve të shitur dhe i politikanëve të verbëruar nga ylli berishian, u dhjetëfishua pas njohjes së saj zyrtarisht nga gjykata dhe regjistrimit në zgjedhjet e 14 majit. Është vështirë ta besojnë demokratët e ndershëm se Basha, i zgjedhur me dorën e Berishës në krye të KOP-it, ministër e kryetar i bashkisë së Tiranës, i rizgjedhur në krye të PD po nga Berisha duke eliminuar Olldashin, e pas përqafimit që i bëri në rizgjedhjen në krye të PD, menjëherë na u bë delja e zezë e PD dhe u kthye në peng i Edi Ramës?! Ja, Basha u tërhoq nga drejtimi i PD, pse nuk e bashkoi Berisha atë, por ia nguli brinjë më brinjë thikën e përçarjes? Asnjë demokrat nuk i harron foltoret e Berishës, me të cilat u hodhi “hi demokratik” syve pasueseve të tij, dhe u kacavjerrë me marifete mafioze në krye të PD, me ca primare të fabrikuara në kulisa për të cilat Berisha është mjeshtër, me një kandidaturë kukull përballë dhe krijoi të famshmin Rithemelim! Tani pyesim kush sakrifikoi për PD dhe kush na qenka peng i Ramës, Berisha apo Ali Basha? Kush qenka më demokrat Berisha 25 vjet sekretar i Partisë së Enverit, i rritur mes kryeqytetit pranë njerëzve të lartë të Udhëheqjes, apo Alibeaj lindur e rritur në një familje të persekutuarish? Sali Berisha që doli nga pushteti monist, e ktheu PD në pronë të tij, dhe prej 30 vjetësh ka patur pushtet absolute në këtë vend, apo Alibeaj që nuk ka qenë asnjëherë në krye të piramidës shtetërore? Kush duhet të mbajë përgjegjësi për “vrasjen” e pluralizmit, Saliu që për pushtet personal asgjësoi fizikisht të gjithë shokët e tij dhe bëri ndryshimin e Kushtetutës në 2008, që gjakosi “Sheshin Skënderbej” e Libofshën në ‘96, dogji për së gjalli Gërdecin, vrau më 21 janar dhe vuri pasuri marramendëse për familjen e tij, apo Alibeaj që ka zbatuar gjithmonë institucionet ligjore. Kush është më demokrat Berisha që doli nga kulisat e Ramiz Alisë,apo Alibeaj me shokë që në ato vite ishin adoleshentë dhe ëndërronin një të ardhme ndryshe? Kush është për demokracinë e vërtetë Saliu që bredh nëpër Shqipëri me një mal akuzash në shpinë dhe ia fali partinë Ilir Metës, apo Alibeaj që ka shtrirë dorën e pajtimit mes gjithë demokratëve të ndershëm. Nëse analistë të “pavarur”, gazetarë e politikanë të ngazëllyer nga sindroma “Berisha” ulurasin se ai fiton pasi ka shumicën, atëhere pse zvarritet sa tek Ilir Meta e Nard Ndoka, por me këtë shumicë të krijojë parti të re dhe të fitojë zgjedhjet! Jo - thonë disa- logoja është historia e fitoreve të PD, ndaj nuk e lejojmë ta përdhosë atë Alibeaj! Historia e PD në këto vite tregon se nuk ka përdhunues më të egër të logos se Sali Berisha. Edhe pse dihet fundi i Berishës, një suitë gazetarësh e mediash e ndjekin atë pas në çdo aktivitetet që zhvillon, i transmetojnë ato dhjetë herë në ditë, sikur të ishte Bushi i Amerikës, duke u munduar që në sekuenca të stërgjatura mundësisht të nxjerrin jo vetëm fjalorin e tij llum, por edhe frymëmarrjen e vështirë. Kurse aktivitetet e Partisë zyrtare, mediat gjoja “të pavarura” as nuk e përmendin sepse duan ta bëjnë atë inekzistente!! Pavarësisht se ata janë të verbuar nga sloganet e Berishës, asnjëherë nuk ka për t’ju plotësuar dëshira për tu kthyer pas tek e kaluara. Në këtë batak “të shumicës” Berishiste kanë rënë jo vetëm analistët e paguar, por edhe profesorë, politikanë,ish liderë që i bëjnë qefin shoshoqit se “Berisha ka shumicën e do ta sjellë PD në Pushtet.” Kjo është një përrallë e gjatë dimri e atyre që shohin ëndrra syhapur. Akoma më keq, kur në këtë batak “të shumicës” bien edhe disa njerëz të ligjit, kur duhet të jenë absolutisht të paanshëm dhe shprehin “perceptimet” e tyre personale duke u shprehur se “ kryetar “de fakto” është Berisha, por s’kanë ç’ti bëjnë ligjit!!” Së pari, aty ku është shumica nuk do të thotë se është e vërteta, aq më keq që shumicën e Berishës, po qe fjala për foltore e Kuvende, nuk e ka vërtetuar dhe ligjëruar askush, kurse për mbushjen shesheve, të gjithë e kanë parë se si kanë ardhur duke u tkurrur ndjekësit e Berishës nga njëra protestë në tjetrën. Berisha me psikozën e turmave, kërkon jo vetëm të godasë autoritetin e Amerikës, duke kërkuar fakte për korrupsionin e tij, por edhe të mbajë ndezur shpresën e disa vulëhumburve. Por edhe sikur Berisha të mbushë sheshet, nuk do të thotë se demokracia është me atë, që ulëret e shan më shumë në sheshe, por e atyre që shtrojnë alternativa e zbatojnë institucionet e shtetit ligjor? Demokratët e vërtetë duhet të bashkohen rreth Partisë Demokratike, të krijojnë një të djathtë të vërtetë, e mos të shikojnë as Berishën dhe as logon e PD. Me logon e saj, PS dalë nga PPSH i ka fituar pothuajse të gjitha zgjedhjet,sepse ka shtruar alternativa për shqiptarët. Nëse ende ka që besojnë, se Berisha me dy njolla turpi mbi shpinë, do t’i sjellë, në pushtet atëhere fabula e gomarit që po e hante ujku dhe thoshte dashtë zoti të jetë ëndërr, është gjithmonë e freskët.