BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Opinion / Editorial

Dielli me pranë?

Dielli me pranë?

Për prodhimin e energjisë elektrike nga panelet diellore, Shqipëria vlerësohet si një nga vendet më të favorshme në Europë,. Në krahasim me vitin 2019, kur prodhonte më pak se 1% të energjisë nga dielli, sot, vendi, në sajë të impianteve të shumta të paneleve fotovoltaike të instaluara, prodhon më shumë se 3.5 përqind të totalit, ose 3.5 herë më shumë. Ka shumë shembuj parqesh me panele diellore edhe tek ne. Për shembull, në Topojë të Fierit është realizuar një nga projektet e para për prodhimin e energjisë nga panelet diellore në Shqipëri, në vitin 2016. Parku ka një fuqi 10 megavat-orë të instaluar dhe është ndërtuar afër bregdetit të Semanit, në një sipërfaqe rreth 15 ha. Ky park tashmë ndodhet në vitin e tetë të prodhimit. Për kohën kur u ndërtua, ai qenë një inovacion. Tashmë është bërë pjesë e përditshmërisë energjitike. Sot kemi arritur të marrim frytet e para konkrete të energjisë së krijuar nga burimet diellore. E kemi rritur këtë prodhim me herë në pak vite. Nga më pak se 1 përqind të totalit të prodhimit energjitik të vendit në vitin 2018, në 3.5 përqind të tij sot. Këtu kanë patur ndikim të madh edhe skemat mbështetëse të aplikuara nga qeveria. Aktualisht, ka nisur prodhimin, dhe pse në fazë eksperiemntale, një nga parqet më të mëdha, ai i Karavastasë. Ai ka një sipërfaqe 198 ha dhe vlerë investimi 100 milionë euro. Ka nisur prodhimin e pjesshëm të energjisë elektrike, ndërsa linja e transmetimit 220 kV Fier -Karavasta është vënë në punë. Kemi gjithashtu një park rrotull Semanit dhe Topojës, po në qarkun e Fierit, i cili ka kaluar fazat e fundit të testimit dhe pritet të kalojë në kapacitete të plota. Këto dy parqe janë me fuqi të instaluar me 190 megavat/orë të prodhuar, dhe nga parametrat teknikë të tyre, do të kemi 350 megavat/orë të prodhuar në vit. Kjo sasi energjie është shumë e madhe, serioze. Ndërkohë, qeveria ka lidhur kontrata, duke planifikuar të tjera parqe diellore në Ersekë, Seman. Janë një zinxhir parqesh të vogla, ka studime të ndryshme, pasi kërkesa e madhe ka zgjuar shtuar interesin e investitorëve. Një projekt me rëndësi është edhe parku fotovoltaik në zonën e ish-Uzinës së Ballshit, i cili është në proces pune. Në tërësi, ky numër i lartë parqesh diellore po kontribuon në rrjetin eletro-energjik të vendit. Ai përbën një hap të rëndësishëm drejt diversifikimit të burimeve të prodhimit të energjisë, që aktualisht varen në shumicën dërrmuese nga hidrocentralet. Me Karavastanë, kemi diellin më pranë në Jug! Problemin e kemi në zonën qendrore dhe jugore të Shqipërise, pasi trasmetimi në distancë i energjisë së prodhuar nga hidrocentralet në Veri, vjen me humbje, me problematikat e fluksit të energjisë, si dhe gjithë ato probleme teknike që e shoqërojnë. Me projektet e reja, qeveria po kontribuon në afrimin e burimit të prodhimit të energjisë elektrike, me konsumatorin. Po mbulohet gradualisht ai boshllëk stinor i konsumit të energjisë tek ne, në verë deri në vjeshtë, periudhë kur mbarojnë reshjet e shiut dhe jemi të detyruar të importojmë. Energjia diellore nga fotovoltaikët pikërisht po shërben si zëvendësues. Ky zëvendësues na vlen shumë për ekonominë. Parku fotovolatik i Karavastasë ka një fuqi të instaluar prej 140 MW, ndërkohë që sipas marrëveshjes së nënshkruar me shtetin shqiptar, kompania e njohur franceze Voltalia parashikon shitjen e energjisë elektrike me një çmim fiks prej 24.89 euro/mWh, për 15 vjet, për kapacitetin 70 MW. Ndërkaq, në fazë të avancuar është edhe ndërtimi i centralit diellor në Spitallë. Ndërsa hidrocentrali i Vaut të Dejës, një nga hidrocentralet më të mëdhenj dhe më të vjetër në Shqipëri, po kthehet në një qendër të integruar të prodhimit të energjisë së gjelbër. Hidrocentrali me kapacitet 250 MW, i vendosur në veriperëndim të vendit, ka shtuar së fundmi një njësi të energjisë diellore prej 5.1 MW në digën e tij në Qyrsaq. Është shembulli i parë në Ballkanin Perëndimor, i kombinimit të hidrocentraleve dhe fotovoltaikëve. Korporata Elektrike Shqiptare po zhvillon një procedurë tenderimi, për instalimin e një termocentrali diellor lundrues, në rezervuarin e hidtrocentralit të Vaut të Dejës. Panelet diellore po përdoren jo vetëm për prodhimin e energjisë në rang vendi, por edhe për të ndihmuar drejtpërsëdrejti qytetarët. Ne dhjetor te vitit 2023, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjetikes rihapi aplikimet për paketën e dytë prej 2 mijë panelesh diellore për ngrohjen e ujit për qytetarët, kosto e cila do të subvencionohet në masën 70 përqind nga Buxheti i Shtetit. Në thirrjen e parë në nëntor 2022 aplikuan 4 mijë familje. Sfidat kryesore për energjinë nga dielli sot janë kapacitetet trasmetuese, përmirësimi i rrjetit dhe sigurisht, sfida më e madhe është çmimi i bursës së energjisë, që është treg i ri në vendin tonë. Këto sfida po përballohen mirë nga qeveria sot dhe investuesit, të huaj e shqiptarë, janë optimistë.