BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Opinion / Editorial

Dikur do të përfundojnë “dy sponsorët” e arrogancës në siguri pushteti të ER!

Dikur do të përfundojnë “dy sponsorët” e

Tani çfarë do që ti ndodhë pushtetit të ER-së, sado arrogant dhe nganjëherë dhe grotesk të bëhet, askush me mend në kokë, nuk dyshon se ai ka dy sponsor të jashtëzakonshëm mbas tij. E kushedi ai që po lexon këto radhë, kujton se njëri prej dy sponsorëve është bie fjala Soros! Po, po, dikush (nga SHQUP) e di zonjën Kim si sponsore të ER-së! Dikush di dhe demokratët në USA dhe këtë gjë e thonë në tavolina nga SHQUP-i dhe te partia e familjes Metaj! Ndoshta dhe dikush nga grupi i balerinave demokrate të Alibeajt, por dhe seksioni i Dumës mbase dinë dhe sponsor të ndryshëm oligarkik dhe politik me miliona e miliona të eurove të shpërndara! Po pra - ndoshta them! Por unë e kam fjalën për dy sponsorët e fortë, të rëndësishëm politik të ER-së që i bëjnë nder dhe shërbim atij, duke e sharë përditë dhe duke e kërcënuar apo reaguar që në fakt përkthehet - duke sponsorizuar Ramën të qëndrojnë në pushtet, para një shoqërie të sëmurë në mënyrë tragjike. Njëri sponsor është “Non Grata” në USA dhe Britani, por tashmë i lënë vetëm dhe në BE! Sali Berisha do të ketë punë me drejtësinë jo vetëm për “qenien non grata”! Ai duke mos dashur të rrijë në qoshen e tij dhe duke dashur të bëjë kapadaiun me fuqi të mëdha mbi të dhe duke kryer stazhin e fundit të folklorikut komunist i vetmi i mbetur i tillë në Ballkan, por dhe Europë, ka prishur përfundimisht lidhjet me SHBA-të dhe State Departament! Jo vetëm “afera e Çezit dhe Klubit Partizani, por dhe shumë të tjera si 21 janari e Gërdeci dhe ndonjë gjë tjetër si vrasje në Shqipëri përfshi 97-tën, do ti shtohen këtij sponsori të Ramës si marrëdhënie publike me drejtësinë në Shqipëri! Ai (SB) e di se nuk i bën Rama këto, por folklorizmi dhe pastaj një lloj frike e brendshme e ndalon të thotë, se të gjitha këto i ka nga përtej Atlantikut! Ai thjesht bën marrëzitë e fundit me plaka që thonë – na jep leje të vrasim Ramën! E nuk ka më sponsorizim më të madh se sa ky për Ramën! Më mirë kjo marrëzi dhe të tjera si kjo, se ti falësh 1 milion dollarë, për fushatë elektorale që ai nuk ka më nevojë, sepse ka plot! E ky është sponsori i parë, kurse i dytë është kryefamiljari i Partisë së Lirisë! Njeriu që u bë nga Rama President, por ja mori mendja ( në fakt nuk e kishte fytyrën e qeshur kur e bënë President, sepse diçka po nuhaste) se do të ishte dhe ballafaquesi i tij si njeri që e di veten të pa mposhtur, të pa friksueshëm nga askush dhe për këtë luan si te “Beni ecën vetë” dhe bën ngritjen e zërit në pyll! Po pra kur këndonte Beni – partizani në luftë po shkonte!!! Metaj ulurin drejt hënës për të treguar se nuk tremben, kur në fakt është i trembur! Ulurin drejt ER-së, por dhe ai vetë e di se ER nuk i ka bërë asgjë! Jo përveç se President! E ka kuptuar se edhe ai është me biografi “të mirë” kur arritën të gjejnë se është në dosje sigurimi! Mirë aferat e akoma jo mirë të mbyllura që kanë letra akoma të ditura, por dhe – dosjet e sigurimit?! Rama aty ka qenë dhe President e ka bërë – por edhe në këtë rast, ky sponsor i tij, e di se nuk e ka këtë “nder” nga Rama por ata që kontrollojnë dhe Ramën! E di se e kanë toleruar atë dhe Berishën por dhe Ramën e të tjerë mes tyre, shumë më tepër se të tjerë në Ballkan! Kanë tre dekada që (USA) tolerojnë! Ka ardhur fundi! Nuk mund të mbajnë më njëri tjetrin të tillë sponsorë politikë të njëri tjetrit! E këtë gjë nuk e bën as ER-ja, as qeveria e Surrelit dhe as “qeveria” e Rilindjes dhe as Partia Socialiste që ka bashkëjetuar dhe ka bërë faje sëbashku me to. Për tre dekada! E dinës e nuk do të kemi më drejtësi as prokurori dhe as gjykata të larta në duart e tyre! E dinë se kontrollohen por luajnë pjesën e fundit në demokracinë e Shqipërisë që e kanë degraduar sëbashku duke u bërë sponsorë të së keqes! Si përfundim, si SB dhe IM, dikur do të përfundojnë së qeni sponsorë të ER-së! Sigurisht do t’ju vijë fundi. E ky moment do duket nga sot si fitore e Ramës! Patjetër që është pjesëmarrës në fitore ER-ja, por jo iniciatori dhe kryesori apo thelbësori! Ai në atë moment, do të jetë më vulnerabël se gjithmonë dhe ky është momenti që do të mendohet mirë të rrijë apo të largohet nga pushteti pa alternativë politike në Shqipëri. ER-ja ka sot dy sponsorët e tij që quhen Sali Berisha dhe Ilir Metaj! Nesër ato nuk do të mund të jenë më sponsorët e tij. Ky moment është dhe fillimi i largimit të Ramës nga pushteti.