BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Opinion / Editorial

Disa arsye pse Shqipëria ka nevojë për drejtësi?

Disa arsye pse Shqipëria ka nevojë për drejtësi?

Shqipëria, si çdo vend tjetër në botë, ka nevojë për një sistem të fortë dhe të pavarur drejtësie për të siguruar që ligji të zbatohet në mënyrë të barabartë për të gjithë qytetarët. Drejtësia është shpesh themelet e një shoqërie të drejtë dhe të qëndrueshme, duke siguruar mbrojtjen e të drejtave të njeriut, sundimin e ligjit dhe menaxhimin e çështjeve të konfliktit. Në kontekstin e Shqipërisë, ekzistojnë disa arsye pse drejtësia është e rëndësishme:

1.      Sundimi i ligjit: Një sistemi i fortë i drejtësisë siguron që ligji të sundohet pa dallim për të gjithë qytetarët. Ky është një element kryesor për sigurinë juridike dhe stabilitetin e vendit.

2.      Mbrojtja e të drejtave të njeriut: Një sistem i mirë i drejtësisë është përgjegjës për mbrojtjen e të drejtave të njeriut të garantuara në ligje dhe Kushtetutë. Ky përfshin të drejtën për jetën, lirinë, pronën, dhe të drejtat e tjera themelore të njeriut.

2.

3.      Krijimi i besimit publik: Një sistem i drejtësisë i pavarur dhe efektiv kontribuon në rritjen e besimit të qytetarëve në institucionet qeveritare. Kur njerëzit kanë besim në drejtësi, ata janë më të gatshëm të respektojnë dhe të ndjekin ligjin.

4.      Lufta kundër korrupsionit: Drejtësia luajnë një rol kritik në luftën kundër korrupsionit. Në një shoqëri ku sundimi i ligjit është i dobët, korrupsioni mund të kultivohet dhe të përhapet në të gjitha sferat e shoqërisë.

5.      Përmirësimi i klimës së biznesit: Një sistem i drejtësisë i efektshëm siguron një klimë të favorshme për investime dhe zhvillim ekonomik. Kur bizneset kanë besim në sistemin e drejtësisë për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve dhe për mbrojtjen e të drejtave të tyre, ato janë më të gatshme të investojnë dhe të rrisin aktivitetin e tyre në vend.

Për të përmbushur këto qëllime, është e rëndësishme që Shqipëria të ketë një sistemi të pavarur dhe të fuqishëm të drejtësisë, me gjykatat dhe organet e tjera që të punojnë në përputhje me ligjin dhe standardet ndërkombëtare të drejtësisë. Kjo do të kërkojë përpjekje të vazhdueshme për të forcuar institucionet, për të rritur transparencën dhe llogaridhënien, dhe për të siguruar pavarësinë dhe profesionalizmin e aktorëve në drejtësi.