BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Opinion / Editorial

Disa mendime për shfrytëzimin turistik dhe energjetik të ishullit të Sazanit

Disa mendime për shfrytëzimin turistik dhe energjetik të ishullit

Faleminderit Z.Auron Tare!  Dhe një e ardhme për plazhet nudo. Në vazhdim të falënderimit për Z Auron, i cili me largpamësinë e tij po mendon për kthimin e ishullit të Sazanit në një perlë të turizmit, me këtë rast më lejoni të jap disa mendime në gjuhën e inxhinierit. Duke patur parasysh që në Sazan është shpuar 3500m thellësi dhe ka dalë vetëm ujë i kripur, si dhe mungesa e elektrikut. (Në vitin 1980 u shtrua një kabull elektriku dhe një linjë telefonike të cilat u shkulën në 1997), po që natyrisht mund të rishtrihen.  Ndaj, do të sugjeroja që Sazani të ndahej në parcela ku arkitektet të planifikonin vendosjen e paneleve diellore. Dhe në vartësi të trëndafilit të erërave, i cili do na përcaktonte drejtimin e erërave, të vendoseshin shtylla të larta, me helikë në majë të shtyllës,  të cilat do të prodhojnë energji elektrike. Gjithashtu, do të sugjeroja rreth e qark ishullit të Sazanit një shëtitore për këmbësorët apo ata me biçikleta. Dhe së fundi me gjuhën e kulturës do të sugjeroja që në ishullin e Sazanit një parcelë mund të planifikohej dhe  pse jo edhe për plazh nudo, aq të kërkuar nga Europa e kulturuar.