BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Opinion / Editorial

Dr. Maksut Drasa, gjeniu i shekullit 20-të( Enciklopedia Amerikane)

Dr. Maksut Drasa, gjeniu i shekullit 20-të( Enciklopedia Amerikane)

-Me rastin e 103-vjetorit të lindjes-

Në këtë kohë kur shpirti human i njeriut po venitet, ku mania për të fituar është bërë gati  e përbindshme dhe vlerat e të qenit njeri po shpërfillen mjerisht si pa të keq, na ndodh jo rrallë që të gjejmë prehje teksa kujtojmë ngjarje apo personazhe që lidhen me to, të cilët pasqyrojnë të kundërtën e këtij realiteti të trishtë. 

Maksut Drasa një  emër i nderuar i kirurgjisë  shqiptare....! Dr. Maksut Drasa pa dyshim që ka zënë një vend nderi në panteonin e kirurgjisë shqiptare dhe botërore si dhe është futur në Enciklopedinë Amerikane si një nga gjenitë e shekullit 20-të .                    Një emër që meriton të kujtohet është Maksut Drasa.

1 “  Maksut  Drasa, ” Kirurgu me  duar  të  arta..”...!                                                                 Dr. Maksuti lindi në  mars e vitit  1920-s në Arapsun të Turqisë. Shkollën fillore e kreu në jetimoren e Tiranës më pas vazhdoi shkollën teknike “Harry Fultz” dhe gjimnazin me rezultate të shkëlqyera. Më pas  nisi studimet për mjekësi në Universitetin e Bolonjës, ku arriti të merrte notën më të lartë, 30/30, me vlerësimet më të mira nga profesorët italianë. Emri i tij është në listën e studentëve më të mirë të Universitetit Bolonjës. Ndërpreu studimet se shoku i tij më i ngushtë, heroi Qemal Stafa . I kërkoi 1 shaptiolograf dhe kur ia solli nuk u kthye më se filluan bombardimet në Adriatik. Kjo bëri që të nisi një tjetër shkollë të madhe, atë përkrah kirurgut të madh, Frederik Shirokës, i cili ka thënë: “Maksut Drasa është i vetmi kirurg që mund t’më zëvendësojë mua”.  Duke punuar në Spitalin Civil të Tiranës, përkrah tij, Maksuti hodhi themelet e së ardhmes si kirurg. Gjatë luftës mjekoi parizanët e plagosur dhe për këtë mori titullin e nderuar “Veteran i LANCI”. Në vitet 1948-1950, përfundoi studimet ne Sofie (Bullgari) me rezultate të shkëlqyera si dhe  mbrojti titullin“DoktorShkencave”   

 

Dr. Maksut Drasa, gjeniu i shekullit 20-të( Enciklopedia Amerikane)
Ne sallen e operacionit Berat. I qeshur, i dashur. Prof. Dr. Kim. M..Drasa .Ne ceremonine e marrjes cmimit 1re. Neë York, 8 Nendor 2019

Me kthimin në atdhe emërohet shef i Kirurgjisë dhe Obstetri- Gjinekologjisë në Spitalin e Beratit. Nga sukseset e mëdha që pati në fushën e kirurgjisë, spitali i Beratit u aprovua si shkollë për specializantët, në kirurgji. Këtu përmendim nxënësin e tij të talentuar,                        Prof. Dr. Panajot Boga që pati fatin të jetë nxënësi i tij i parë . Ai  nuk lodhet së treguari mrekullitë e Dr.Maksutit !                   

Prof. Boga përmend shpesh një nga porositë që Dr. Maksuti ia thoshte gjithmonë: “Materialin që ke lexuar qoftë 1000 herë, do bësh mirë ta lexosh edhe një herë para operacionit.                                                                                                   Dr.Maksuti e bëri Beratin një qytet me emër në fushën e kirurgjisë ku shkonte e gjithë Shqipëria .Për emrin e madh që krijoi në fushën e kirurgjisë, në vitin 1970 u emërua Kryekirurg në Spitalin Ushtarak të Tiranës (1970-1982).

Dr. Maksut Drasa, gjeniu i shekullit 20-të( Enciklopedia Amerikane)

   2-  Profesionalizmi i Dr. Maksutit

Maksut Drasa nxënësi më i devotshëm i  kirurgut të madh- Frederik Shiroka, u bë Kirurgu & Gjinekologu më i famshmi në Shqipëri, në perendim deri në USA.  Fillimi i famës filloi që në vitin 1953 kur realizoi për herë të parë në Shqipëri: 1) Exsanguino transfuzionin e gjakut (zëvëndësimi komplet i gjakut), tek e porsalindura, me Rh + (nena me Rh -). 2)Operacionin e 1re ne Zemër(Perikardit Adeziv), për këtë u xhirua dokumentar që u çfaq në çdo kinema. 3)Operacinin e 1re per heqjen e Prostates, pa hapur vezikën Urinare(MILLIN). 4) Implantimin e Ovareve.5)Modifikimin i heqies Hydroceles. 6)Endoarterit Obliterant (Femorale, Iliake) 7)Vagotomine Trunkale & Selective (Ulcer Duodenale). 8)Anestezine Peridurale (Berat) dhe bëri 7000 operacione (Kirurgji, Gjinekologji, Ortopedi, Urologji...), duke eliminuar narkozën me Ether. Kur u emërua në spitalin ushtarak, ia mësoi anestezisteve që e përhapën në të gjitha spitalet e Shqipërisë.9) Hysterectomine radikale (vitet 60të) dhe ky operacion filloi të bëhet në maternitetin e Tiranës, pas 2000. 10)Sexio cezare inferiore-transversale. 11)Serklazhi (lidhja e qafës mitrës) në gratë, të cilat kishin patur aborte spontane (bile deri në 10 aborte).12) I pari që realizoi operacionin për kancer Rectumi.  13) Vaginë artificiale me zorren e hollë. 14) Mjeshtër në operacionet për Fistulat Anale dhe Hemorrhoidet. 15) Gjatë specializimit personelit të spitalit ushtarak (Pekin, 1971)pas një muaji, specialistët kinezë e quajtën talent dhe u shprehën:  “Dr. Maksuti paska ardhur në Pekin jo për ta mësuar ne por për të mësuar ne prej gjenialitetit të tij”. Siç thotë dhe Pr. Dr. Panajot Boga, tek “Maksut Drasa vinte e gjithë Shqipëria”. 

Maksuti punoi me vetmohim dhe e drejtoi kirurgjinë me profesionalizëm të lartë, në nivelin më të lartë shkencor, e cila ishte në unison me shkencën perëndimore. Dr. Maksuti duke parë se sallat e operacionit të spitalit ushtarak që ishin jo aq funksionale, për t’ju përgjigjur kërkesave të kohës. Ngaqë secili pavion kishte sallën e vet të operacionit, atëhere gjenialiteti i tij bëri që ai të ideoi, projektoi, ndërtoi dhe vënien në funksionim të bllokut operator bashkë me sallat e urgjencës kirurgjikale. Ky bllok operator modern mundësoi që të përballonin me sukses të gjitha traumat dhe urgjencat kirurgjikale që në vitet 70-të dhe deri  sot. Për më tepër edhe gjatë këtyre viteve të fundit, përballoi dhe shpëtoi me mijra jetë njërëzish.Ajo  ngeli për 30-të vite demokraci, e vetmja qëndër kirurgjikale, funksionale. Ekspertet e huaj ardhur në spitalin ushtarak për bashkpunim shkencor janë habitur nga ky bllok operator  urgjence, multifunksionale.

 Përfaqsuesi Austriak është shprehur:” Do e quaja vehten si një nga njerëzit më me fat po të kisha takur Dr. Maksutin, gjenialiteti i të cilit arriti të ndërtojë këtë bllok operator, me vision kaq largpamës, sa ne në Vienë nuk e kemi ndërtuar akoma”.  Dr. Maksut Drasa cilësohet nga populli si: “Kirurgu me duar të arta”. Ky gjeni për më shumë se 60-te vite shkriu gjithçka për gjëne më të shtrenjtë që ka krijuar Nëna Natyre:”Jetën Njerëzore”.  Dr.Maksuti, pa dyshim ka një vend nderi në “Panteonin e Kirurgjisë Shqiptare dhe Botërore”. Gjithashtu, emri i tij është shkruar në Enciklopedine Amerikane si “Një nga gjenitë e shekullit 20-të”. Absolutisht, Dr. Maksuti është i vetmi kirurg në Shqipëri që është marrë dhe ka shkëlqyer në të gjitha ndërhyrjet kirurgjikale & traumat në të gjitha pjesët e trupit. Personalisht, gjatë gjithë karierës së tij profesionale ka kryer rreth 250.000 ndërhyrje kirurgjikale. 

Drejtoria e Institutit të traumës me propozim të gjithë mjekve të vjetër dhë të rinj, në takimin vjetor i ka kërkuar Ministres të shëndetësisë Znj. Ogerta Manastirliu që  me rastin e 100- vetorit të liindjes t’i vinin emrin ‘MAKSUT  DRASA” Bllokur Operator dhe Urgjencës të Institutit Kombëtarë të Traumës . Motivacioni :”Si krijues i këtij blloku operator dhe Kryekirurgi i dytë i Spitalit Ushtarak”  Arsyetimin që ku do të shkonin këto urgjenca gjatë 30-vjetëve tranzicin në qoftë se nuk do të ndërtohej ky gjigand kirurgjisë. Gjithashtu është biseduar që Spitali  i Beratit të marr emrin Spitali Rajonal “Maksut Drasa “.Maksut Drasa ka shërbyer me përkushtim për 20-vjet në këtë spital .                                                                                                                                                      3-“ Bëmë   Baba të të ngjajë  !” Dhe kjo është e vertetë. Kur bënim mesim shëmbullor në Berat, në shkollën e Kimit mësuesit pyesnin vetëm Kimin. Ai ishte i gojës e  i “nderonte mësuesit” ! Ai më të atin ngjan jo vetëm në paraqitje , por dhe s’i natyrë. Të dy të shkathët, të qojës, muhabetit, të gjendur , të aftë, sdudjues për të përvetësuar të rejat e shkencës

Prof. Dr. Kim. M. Drasa,  me sukseset e tija ka përforcuar teorinë e Genit trashgimisë.  Ka kryer një veprimtari të gjerë kërkimore e shkencore. Ai është autor i shumë artikujve shkencorë, botuar në revistat më prestigjioze Botërore:”Urologjike dhe Sexologjike”. Prof.Kim ka referuar studime në 60 Kongrese në të gjithe Europën deri në USA, Japoni, Pekin, Afrike (Urologji & Seksologji).

Prof.Dr.Kim Drasa ka marre titullin “Emër i Spikatur në Fushën e Publikimeve Urologjike  Europiane ” (2012).

Aleanca e urologëve të amerikës i ka dërguar zyrtarish UMT, një letër me këtë tekst: “Z. Kim M. Drasa është i kompletuar plotësisht si Professor në urologji, Urolog i supertrajnuar dhe përmbush nivelin e Ekselencës dhe Akademik në Urologji”(Scott MacDiarmid, 2016).

Një nga 29 antar e portalit zyrtar të  Post Finasteride Syndrome – FOUNDATION (Neë Jersey, USA), mjekon pacientë nga gjithë bota për problemet e lidhjes të mjekimeve të prostatës me impotencën.

Antar i portalit zyrtar të Seksologjisë botërore (ISSM Find A Provider Directory - Executive Office, Netherlands).

Ka botuar tre libra për urologjine dhe seksologjinë

Prof. KIM, mori çmimin e vendit të parë (8 Nëntor, 2019) në Sympoziumin e 4të, vjetor, ndërkombëtar “Kanceri Prostates & Onkologjia Urologjike”, në Qëndrën Kërkimore shkencore për zbulimin dhe mjekimin e kancerit të prostatës, e atashuar në spitalin më të madh të Nju Yorkut, në Mount Sinai Hospital (Manhatam, NY), me studimin :”PSA dhe Prostata”.

Prof. KIM M. DRASA, mjek i nivelit- Shkencëtar, aktualisht edhe me këtë çmim të parë që mori në Nju Jork (USA), absolutisht ka arritur në majën e Elites të Shkencave Mjeksore.