BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Opinion / Editorial

Çfarë po ndodh në Centralin Bërthamor të Zaporizhias?!

Çfarë po ndodh në Centralin Bërthamor të

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (ANEA) dhe OKB ditët e fundit kanë dalë me disa njoftime të reja që kanë krijuar shqetësime në opinionin publik botëror, lidhur me situatën tashmë tejet të vështirë që është krijuar në centralin bërthamor të Zhaporizhias,Ukrainë, të pushtuar nga rusët dy vjet më parë. Forcat pushtuese ruse, duke thyer në mënyrë tepër brutale rregullat më elementare të punës normale në një central bërthamor të vendosura nga ANEA, kanë detyruar personelin ukrainas të centralit të punojnë në kushte krejtësisht të papërshtatshme dhe nën një tension të rëndë psikologjik. Që prej pushtimit rus të gjashtë blloqet e centralit u detyruan të ndërpresin punën për prodhimin e energjisë elektrike, Vetëm një bllok i centralit (blloku 4) u mbajt në punë me fuqi të reduktuar për të prodhuar avull (dhe jo energji elektrike) për nevojat e centralit dhe ngrohjen e banesave të qytetit fqinjë të Energodarit. Ajo që e ka bërë tepër alarmante situatën në centralin bërthamor është rreziku i ndërprerjes së plotë të furnizimit të tij me energji elektrike. Kjo ndërprerje sjell ndër të tjera mosfurnizimin me ujë të centralit, i cili është i domosdoshëm për ftohjen e karburantit bërthamor (Uranium-235) në brendësi të zonës aktive dhe të karburantit bërthamor të konsumuar në ruajtje. Me ndërprerjen e furnizimit me ujë fillon rritja e temperaturës së karburantit bërthamor deri në shkrirjen e tij dhe më tej ndodh çlirimi në mjedis i lëndëve radioaktive, si Jod-131, Cezium-137 etj., duke krijuar një situatë emergjence bërthamore. Situata që mund të zhvillohet në centralin e Zaporizhias do të ishte e ngjashme, në vija të përgjithshme me aksidentin bërthamor që ndodhi në Fukushima (Japoni, 11 Mars 2011). Përpara pushtimit rus ky central, si objekt i rëndësisë së veçantë, furnizohej nga dhjetë linja elektrike. Deri në ditët e fundit të muajit Mars 2024 centrali furnizohej nga dy linja dhe që nga ditët e para të prillit ai furnizohet vetëm nga një linjë, që në rast ndërprerje mund të çojë në krijimin e situatës emergjente. Që prej fillimit të luftës në Ukrainë, në territorin e centralit bërthamor të Zaporizhias kanë ndodhur vazhdimisht shpërthime municionesh, që kanë rrezikuar integritetin e funksionimit të tij. Por sulmi me dron që ndodhi disa ditë më pare, duke shënjestruar centralin bërthamor, krijoi një precedent tepër të rrezikshëm. Pas këtij sulmi ekspertët e ANEA konstatuan copa të dronëve në territorin e centralit si dhe disa djegie sipërfaqësore në pllakat e betonit që mbulojnë kullën e bllokut 6, por pa cënuar sigurinë bërthamore të centralit. Situata e ndërlikuar që mbizotëron në rajonin e luftimeve bën të mundur që grupet terroriste të shtrijnë aktivitetin e tyre në këtë zonë. Ndonëse shteti rus ka shprehur një dakordësi të imponuar për supervizimin e sigurisë bërthamore të centralit nga ekspertët e ANEA, forcat pushtuese në shumë raste kanë ndaluar forcërisht hyrjen e këtyre ekspertëve në zonat e centralit që paraqesin rrezikshmëri të lartë. Nga ana tjetër autoritetet e qytetit të Energodarit prej datës 1 Prill 2024 kanë vendosur mbylljen e sistemeve ngrohëse të qytetit, duke nxitur centralin e Zaporizhias të shqyrtojë situatën lidhur me bllokun 4. Pavarësisht vendimit që do të merret, situata e sigurisë bërthamore në centralin e Zaporizhias vazhdon të jetë kërcënuese.