BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Opinion / Editorial

Fermerët në mëshirë të fatit

Fermerët në mëshirë të fatit

Kryeministri i vendit Edi Rama sot mburret me turizmin, por sa ndikon ai në ekonominë e fshatit. Prej tre muajsh veza shitet me 10 lekë në fshatin Libofshë të Fierit, një zonë jo e vogël. Nën kosto shitet qumështi nga blegtorët 60 lekë për litër, ndërkohë në markete shitet 2 opo 3 fish më shumë. Për këtë arsye  fermerët nga e gjithë Shqipëria protestuan rreth një muaj më parë në aksin rrugor Lushnjë-Fier, ata ngritën zërin për çmimin e ulët të qumështit të vendosur nga grumbulluesit. Madje ata derdhën qumështin në rrugë në shenjë proteste.  Kjo nuk është protesta e vetme, të hënën e javës që shkoi fermerët dolën në protestë në aksin rrugor Berat-Fier në shenjë proteste për shitjen nën kosto të perime domate, kastravec duke i hedhur prodhimet e tyre në rrugë. 20 deri 40 lekë është çmimi i domateve, kurse në Tiranë shkon në 160 lekë kilogrami nga tregtarët, pohuan fermerwt nw protestw. Nën kosto fermerët shesin pothuajse të gjitha prodhimet bujqësore si gruri, misri, elbi, tërshëra etj. Çmimi gjatë periudhës qershor 2023- maj 2024 varioi nga 2 300 deri në 3 000 lekë për kuintal. Disa të tjerë nuk arritën ta shisnin as me këtë çmim çka bëri që malli I tyre të mbes stok nëpër depo.  Një punë e çuar dëm gjithë vitin.  Dikur  Myzeqeja ishte hambari I Shqipërisë sot fermerët po zvogëlojnë sipërfaqet e mbjella me grurë, po brakisin tokën, vendin, familjen dhe po gjejnë si rrugë shpëtimi emigracionin. Lëvizja është një e drejtë e çdo qytetari, por shkaku i lëvizjes duhet marrë në konsideratë nga shteti. Por vet shtetit nuk i intereson shkaku për sa kohë ai e di që është pjesa kryesore e problemit. Qeveria premton se do të ndihmoj fermerët me naftë falas, por fermerët  po sorollate rrugëve pa zgjidhje. Të gjitha skemat e deritanishme të qeverisë në ndihmë të fermerit kanë dështuar. Këtij problemi madhor i shtohen dhe kushtet që ka vendosur qeveria për marrjen e naftës falas. Vendimi i qeverisë e cila nuk ndihmon fermerët të cilët kanë sipërfaqe të mbjella nën 1 hektar. Ky vendim i qeverisë dëmton shumë fermerët ku asnjë fermer nuk ka marrë 1 hektar tokë sipas ligjit 7501. Ndërkohë që, bujqësia është një nga sektorët kryesor në ekonominë shqiptare me numrin më të lartë të të punësuarave, fermerët ndodhen në mëshirë të fatit, të pa mbrojtur nga shteti. Nafta falas këto muaj ka qenë kryetema që ka zgjedhur qeveria për të ardhur në ndihmë të fermerëve. Por sa po funksionon kjo skemë, sa përqind e fermerëve kanë arritur ta marrin naftën falas, a mos ndoshta janë ata që ndodhen më pranë qeverisë? Nuk ka rëndësi premtimi më shumë sesa ka mbajtja e tij. Nga ana tjetër ne shohim kryeministrin e vendit Rama në çdo dalje televizive të mburret me turizmin. Por a ndikon ky në ekonominë në fshat? Paraja shkon në duart e pak njerëzve. Jeta e qytetarëve të vendit po bëhet më e shtrenjtë, ku pensionistët, fermerët,  shtresat në nevojë përbëjnë një pjesë të konsiderueshme të popullsisë që ka mbetur në vend. Ndërkohë ekonomia po varet gjithmonë e më shumë nga importi, i cili i dëmton fermerët, prodhimin vendas. Mallrat e importit po mbysin tregun vendas.  Sipas revistës Monitor “Në dhjetor 2023, importet e ushqimeve kryesisht perimeve, frutave dhe zarzavateve shënuan rritje vjetore me 27% në sasi. Ushqimet e importuara zënë 80% të tezgave dhe shpesh vijnë me çmime më të ulta se prodhimi vendas. Bulmetrat, mishi, patatja dhe fasulja nga Turqia dhe Egjipti, Serbia e Greqia shiten më lirë se prodhimet e Korçës. Ekspertët e bujqësisë pohojnë se, importet janë të pranishme  në kulturat për të cilat mungon prodhimi vendas, teksa në vijim kjo mund të dekurajojë mbjelljet dhe të ekspozojë vendin ndaj çmimeve të importit”. Ndërkohë që, jemi në sezonin e mbjelljeve të pranverës punimet e tokës bujqësore  janë shumë të larta konkretisht,  plugimi  i tokës është 1 300-1 400 lekë të reja për dynym, disku me 800 lekë për dynym , freza 1 100- 1 200 lekë për dynym, mbjellja 600 lekë për dynym, etj.  E gjithë situata e krijuar ka bërë që fermerët t’i braktisin tokat për shkak të mungesës së fitimit duke gjetur si rrugëzgjidhje emigrimin,  të tjerë i kanë dhënë tokat me qera me çmime shumë të lira që varion 1 000  deri në 4 000 mijë lekë, për dynym në vit me të cilën lanë vetëm taksën e vendosur nga shteti. Situata është tejet shqetësuese nga njëra është punimi i tokës dhe nxjerrjen e prodhimit me kosto të lartë dhe nga ana tjetër kemi shitjen e prodhimit me çmim shumë të ulët, i cili në disa raste nuk mbulon as koston e prodhimit. Prodhimet e huaja po mbysin tregun vendas duke bërë që fermerët të ndihen të shpërfillur, të pambrojtur, ku fermerët që braktisin tokën po shtohen vit pas viti.