BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Opinion / Editorial

Festë të madhe paskan bankierët

Festë të madhe paskan bankierët

Ora 19 : 30 . Televizioni jep lajmet. Festë e madhe. Një nga bankat festonte me madhështi rezultatet e fitimit. Punë e shkëlqyer e stafit drejtues. Falenderime nga titullarët. Shkëlqenin fytyrat e punonjësve për këtë rezultat të arritur. Fitimi ishte i mrekullueshëm. Të mrekullueshme janë edhe shpërblimet në fund të vitit, pse jo edhe kur merr asistencën një vjeçare ! Për rrogat nuk bëhet fjalë nga 1 milion e përpihet. Po, po të kënaqet shpirti kur shqipton fjalinë: ky punon në bankë,ky është bankier! Po pse mua dhe ndoshta me qindra si unë nuk u qeshte fytyra? Edhe ne kemi qenë e jemi anëtarë të kësaj banke, apo një banke tjetër si depozitues të atyre parave,të cilat na kanë tepruar, sepse fëmijët, që robtohen në mërgim na i dërgojnë për të jetuar, por ne i kursejmë, por edhe atij biznesmenit të vogël nuk i qesh fytyra. Ndërsa atij fshatarit, i cili piqet në diell, duron të ftohtin në dimër dhe plot peripecira që të jetoi, atyre punëtorëve në fasoneritë, që u hapen shpatullat,apo u ngrijnë nervat nga era e mastiçeve, jo vetëm që s’u qeshet,por u bëhet propagandë, u shfaqen çdo natë reklama se si të depozitoi ato pak lekë në banka,sepse na paska fitim. Shikonim me habi, unë plakën e plaka mua. Duke shikuar e duke menduar. Nga mendimet vijnë edhe kujtimet. Kujtim,që mu kthye këtu e gjashtëdhjetë vjet më parë, kur isha duke kryer detyrimin ushtarak. ... -Do vish nesër në X repart t'më shkruash disa etiketa- më thotë kapteri i batalionit. Ashtu bëra. Në mëngjes u nisëm së bashku me një ushtarë tjetër,po i togës sime. Unë shkruaj në etiketa: emrin e zboristit, numrin e pushkës... , ndërsa shoku i ngjiste dhe sistemonte materialet. Kapteri nuk thoshte " u lumshin duart,faleminderit,por përsëriste vazhdimisht shprehjen:" Puna juaj,nderi im !"Ju punoni unë lavdërohem!".... Ç'lidhje ka ky kujtim me bankat!? Ka si s'ka! Paret tona( djersa jonë) fitimi i bankave ( pa djersë). Le ta konkretizojmë. Një zonjë, apo zotëri ( në kuptimin jo si dikur që me këto ofiqe thirreshin të pasurit, por për respekt,ashtu si thirren sot në demokraci) ka depozituar në bankë një shumë prej 10 milion lekë të vjetra. Ato i ka depozituar me një interes 1 %. Nga këto 10 milion zonja apo zotëria fiton 100 mij lekë të vjetra në vit.  Po Banka? Kjo e jep këtë 10 milionësh ( të vjetra),të cilat janë lekët e zonjës , apo zotërisë, një kredimarrësi.... me 15 % . Fitimi 1.500.000 lekë në vit. Nga ky fitim heq 100.000 lekë për zonjën apo zotërinë. Fitimi bruto 1.400.000 lekë.???!!! A nuk duhet të thonë si ai kapteri, i cili thoshte :" Puna juaj,nderi im", kurse bankat duhet të thonë: "Paret tuaja, fitimi ynë"? Që bankat duhet të dalin me fitim dihet dhe nuk do të kishte kuptim, por si thotë populli: " Gjella me kripë,dhe kripa me karar" Duke u nisur nga shembulli i mësipërm është e papranueshme një përqindje kaq e ulët. Edhe në kohën e socializmit përqindja ishte më e lartë. Depozitim pa afat 2%. Me afat për 1 vit ishte 3 %. E qahemi përse një sasi e konsiderueshme mbahet në shtëpi. Sigurisht biznesmenët, se ne pensionistët dhe ata që paguhen sa për të siguruar bukën e gojës,si thonë edhe deputetët e nderuar në foltore dhe para kamerave, i kemi depozituar me kohë te trangulli e domatet, specat e preshi. Po ngeli ndonjë qindarkë i depozitojmë edhe te ndonjë kokërr molle. Më të bukurën e tha xha Temja sot në kafene: " Sa të gëzuar janë bankaria, me paratë e tua me paratë e mija! " Të na "rrojnë" ligjet,të na "rrojë" dhe qeveria!"