BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Opinion / Editorial

Funksioni i politikës është të japin përgjigje elektoratit si qeveriset vendi

Funksioni i politikës është të japin përgjigje

Funksioni i politikës është të japë përgjigje për çështjet shoqërore në një kuptim të gjerë.Dhe është detyra e politikanëve të identifikojnë dhe trajtojnë problemet në shoqëri. Sidomos në kohë krizash ekonomike, një përgjegjësi edhe më e rëndë qëndron mbi supet e politikanëve për të hequr sa më shumë shqetësime, frikë dhe pasiguri nga njerëzit. Për këtë qëllim, politikanët duhet të vijnë me ide dhe zgjidhje të qarta dhe efektive, për shembull në lidhje me rritjen e papunësisë në vendin tonë dhe në lidhje me tregun e bllokuar të strehimit. Në vitet e fundit unë kam qenë i orientuar gjerësisht brenda shoqërisë sonë. Unë kam qenë aktiv, ndër të tjera, në fushën e avokimit për personat me aftësi të kufizuara dhe për refugjatët. Për më tepër, unë kam punuar në sektorë të ndryshëm vitet e fundit. Kam folur edhe me shumë njerëz. Kjo më mundësoi të shoh se cilat çështje në vendin tonë kanë nevojë për përmirësim dhe për këtë arsye cilat zgjedhje janë të nevojshme për ta bërë vendin më të fortë. M'u dha mundësia për të ndërtuar një jetë të re në Hollandë në liri. Kam shfrytëzuar plotësisht ato mundësi për të dalë përpara. Për këtë, natyrisht që i jam mirënjohës Holandës. Por gjithashtu më pëlqen të jem në shërbim. Në këtë drejtim jam i bindur që duhet të politika duhet të kontribuoj në shoqërinë tonë. Unë gjithashtu besoj në forcën dhe vlerën e shtuar për të punuar së bashku dhe prandaj bëra të gjitha përpjekjet së bashku. Tani do të doja të jepja kontributin tim për shoqërinë tonë nga politika dhe në një mënyrë aktive. Si anëtar i Parlamentit për Partinë do të doja të angazhohesha për një Holandë të fuqishme; ofrimi i mundësive dhe shfrytëzimi i talentit. Kjo gjithashtu do të thotë t'i bësh njerëzit të japin llogari për përgjegjësinë e tyre përsëri dhe përsëri. Kushdo që mund të marrë pjesë duhet të marrë pjesë gjithashtu. Dhe personat me aftësi të kufizuar marrin mbështetje dhe udhëzime shtesë për të marrë pjesë. Kjo është e drejtë. Thelbi i shoqërisë është pikërisht ajo që bashkon. Përjashtimi i grupeve të popullsisë me të vërtetë nuk ofron zgjidhje për problemet e vendit tonë. Vetëm i tjetërson njerëzit nga njëri-tjetri. Për mua, shtyllat e lirisë, drejtësisë, solidaritetit dhe qëndrueshmërisë janë parimet udhëzuese për veprimet e mia brenda politikës. Për më tepër, është që një shtet kushtetues demokratik me të gjitha garancitë e saj për qytetarët, të cilat duhet të respektohen vazhdimisht nga qeveria. Besimi im politik është se qeveria duhet t'u sigurojë qytetarëve hapësirë??për të jetuar jetën e tyre dhe për t'u zhvilluar lirshëm. Politika duhet të përcaktojë kornizat duke bërë ligje. Të gjithë jemi të lidhur me ato ligje pa përjashtim. Dhe të gjithë janë të barabartë para ligjit. Të jesh anëtar i parlamentit do të thotë të guxosh të zgjedhësh. Politika ka të bëjë me gjetjen e zgjidhjeve për problemet dhe propozimin e ideve. Por vendimet gjithashtu duhet të merren, për sa kohë që interesi partiak, ose edhe më keq interesi personal i një politikani, nuk mbizotëron mbi interesin kombëtar. Por, ardhmëninë e kemi në duart tona dhe këtë duhet të dimë ta shfrytëzojmë. Mos të rrënojmë themele kur të tjerët ngrehin kulme. Mos të mbajmë fjalime, por ta mbajmë fjalën. Gabimet e tjetrit mos t'i vëmë përpara që t'i shohim, e gabime tona mbrapa që t'i fshehim. T'i përballojmë mëritë dhe hasmëritë e së kaluarës dhe të përqendrohemi në ndërtimin e së ardhmes. Të investojmë në kuadro me guxim intelektual, me maturi politike dhe shkathtësi diplomatike. Shqiptarët janë të kthyer me sy e veshë nga Shqipëria, nga ju votues të nderuar. Duke dhënë votën tuaj sot, ju do t'i përgjigjeni pyetjes se ku do të jetë Shqipëria nesër. Prej jush, votues të nderuar, pritet që të votoni për shtetin juridik, i cili, në kuptimin e mirëfilltë të tij, shprehet me nënshtrim të organeve shtetërore drejtësisë, me barazi të të gjithëve para ligjit,me gjyqësi të pavarur, me procedurë të paanshme, me ekzistim të mjeteve efikase për mbrojtjen e shtetasve, me mbështetje juridike dhe kontroll të akteve administrative dhe me mbikëqyrje të organeve administrative dhe përgjegjësi të tyre për punë të paligjshme që, në fakt, paraqesin komponentët themelore të parimit të ligjshmërisë, një parimi të pashmangshëm në të gjitha shtetet ku sundon e drejta dhe drejtësia. Prej jush, votues të nderuar, pritet që me votën tuaj të përcaktoheni për vlerat e shtetit juridik, të cilat do të mund të siguroheshin:me rend në ndërtimin e sistemit shumëpartiak me ndarje të pushtetit, me përkufizim të pushtetit shtetëror dhe të së drejtës, me treg të lirë, me pronësi private,etj.