BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x

Opinion / Editorial

Fytyra e jetës

Fytyra e jetës

"Fytyra e jetës" është një foto jetësore e një ndërhyrjeje kirurgjikale, që ngjason me një pikturë dielli, realizuar me mjeshtëri mbi gjirin e gruas, më 4 Mars 2019, nga mjeku duarartë, Kirurg – Onkolog Dr. Artan Bodeci në Spitalin Onkologjik, në Qendrën Spitalore Universitare " Nënë Tereza" Tiranë. E gjitha është një qëndisje e bukur që rrezaton shpresë në thellësi të dhimbjes, të indeve, në çdo qelizë ku qenia njerëzore jeton me dashurinë, si një fill i vazhdueshëm i ekzistencës, në një luftë të ashpër e sfiduese, me kancerin e gjirit. Është njëkohësisht pikturë dhe skulpturë e gjallë, ku profesionalizmi dhe inteligjenca natyrale janë një simfoni e tërë, midis dy botëve, të dukshmes dhe të padukshmes, asaj që shohim dhe asaj që ndiejmë. Një ndërthurje midis tingujve jetësorë dhe ngjyrave të dritës, dashurisë njerëzore dhe mrekullisë. Lufta me kancerin e gjirit është një rrugëtim i gjatë dhe i vështirë, një sprovë vetmie, gërshetuar në një ndërveprim dinamik emocional dhe psikosocial në jetën e një gruaje. Një drithërimë trishtimi, si një hije e largët fshihet në mendime dhe në zbrazëtirën e mureve të kraharorit. Ndjenja e pasigurisë, që vjen nga udhëkryqe të mjergullta, ta rrethon kujtesën, të tret në pafajësi dhe shpirtin ta djeg nëpër fjalë. Ideja për të qënë fitues të zgjon vetëdijen, për të parë qartësisht ndikimin e arsyes, për të mos u rrëzuar dhe për të kuptuar fuqinë dhe optimizmin, që ke brenda vetes. Teksa e vështron të jep një ndjesi të ëmbël dhe të hidhur njëkohësisht. Përtej asaj “pikture magjike” fshihet një pikturë imagjinare ku drita dhe jeta ndoshta janë pa ngjyra, dhimbja dhe trishtimi të shkaktojnë mall dhe pasiguri në pragmëngjeset e vetëdijes dhe të parandjenjës gjithë rëndesë, për gjithçka ndodh me njeriun, ku e mira dhe e keqja janë gjithmonë në luftë të vazhdueshme me njëra-tjetrën . Në atë vështrim të dhimbshëm, ndien sytë të përloten dhe padashur e gjen veten në një tjetër stinë, që është e vështirë për ta përshkruar. Një stinë lotësh, brenda së cilës ka ngjyrime delikate mbushur me dhimbje dhe melankoli, zhytur në një dëshpërim të thellë, në zbrazëtirën e mbrëmjeve pa yje, ku për së largu dëgjohet një zë i fuqishëm, që të fton të jetosh përsëri. Përmes gjumit të ëndërrt, kupton forcën dhe shpirtin e gruas që jeton me bekimin e jetës, të dashurisë, të çasteve magjepsëse aty ku jeta përkundet mbi një rreze, përqafon kohën, dhe se është e pamundur të vdesin. Piktura e diellit, si një “Ikonë e shenjtë”, rrezaton me fytyrën e jetës në qiellin e yjëzuar të Marsit në një agim të ri, në një mrekulli të artë dëshirash që përtërihen në guva diellorë dhe shpirtin ta mbush me jetë. Nëse Renuari në një shekull tjetër tha se piktura e Monesë u bë... "Vallëzimi i penelit dhe ngazëllimi i dritës" mendoj se po ta shihte këtë pikturë të gjallë, do të mahnitej nga e bukura , nga kompozimi rrafinitiv dhe natyrshmëria emocionale, për ta përcjellë dhe lumturuar atë ndjesi jetësore. Motivi i përbashkët, optimizmi, gëzimi dhe njerëzorja mbi kuptimin e gjallimit, ta bënin Renuarin të thoshte, që Piktura e diellit është... " Vallëzimi i bisturisë dhe ngazëllimi i jetës." Dashuria për jetën dhe vetëbesimi janë forca dhe motivi i shpresës, ku njeriu kupton se jeta është dhurata më e çmuar, është mrekullia që i jep kuptim ekzistencës, është ndjesia më e bukur brenda shpirtit të një gruaje që lind jetë dhe lumturinë e gjen, edhe përmes dhimbjes. E bukura mbetet, dhimbja shkon...