BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Opinion / Editorial

Homazh për 60-vjetorin e gjimnazit dhe maturën e parë në Pukë

Homazh për 60-vjetorin e gjimnazit dhe maturën e parë në

15 marsi i vitit 1963 daton me 60 vjetorin e hapjes gjimnazit në qytetin Pukë. Kjo datë përbën ngjarje të shënuar për 42 nxënësit e parë dhe si pikënisje në historikun e arsimit të mesëm brenda rrethit. Popullsia e Pukës kishte dëshirë për rritjen e dijes dhe të kulturës nëpërmjet shkollimit. Dëshmi bindëse ishte ngjarja fatlume e hapjes që në vitin 1903 të shkollës së parë shqipe në Iballe, e cila ishte akoma dhe më e hershme nga ajo e rrethit Kukës, Lezhë dhe Tropojë. Hapja e vonuar e shkollës së mesme solli vite të humbura, gjë që u kushtoi mungesën e arsimimit të duhur qindra të rinjve. Dita e hapjes së gjimnazit, siç dëshmojnë nxënës e mësues të pranishëm ishte kthyer në festë popullore, e cila ngrohu zemrat e të rinjve, të prindërve të tyre dhe pjesëmarrësve të tjerë. Simbolikat e asaj dite kujtojnë përshëndetjen e mirëseardhjes së nxënësve, urime për suksese në mësime, njohjen me njeri tjetrin dhe një fotografi të përbashkët me mësuesit. Një natë me parë, 35 të rinj dhe të reja të ardhur nga fshatrat ishin akomoduar në godinën e konviktit thuajse ngjitur me shkollën. 56 brezat e maturave të gjimnazit përbëjnë thesarin e vërtetë të kontributeve historike të kësaj vatre. Mendimet e hallkave të specializuara dhe të brezave të maturantëve, kurorën e artë ia kanë dedikuar maturës së parë të vitit 1966. Vlerat e kësaj mature janë konfirmuar edhe me konkluzionet vlerësuese të kontrolleve të ushtruara nga ekipet e Ministrisë Arsimit. Arritja e rezultateve të larta në mësime i dedikohej edhe punës me pasion, durim dhe përballimin e vështirësive nga drejtorët respektive Jazo Bilani dhe Xhevdet Hoxha, gjithashtu dhe të mësuesve Zyhdi Heqimi, Karaman Ulqini, Adnan Beli, Fatmir Kazazi, Qamil Akshia, Xhildo Haxhia, Ismet Bushati, Mehmet Hoxha, Xhemal Smaja, Ndue Pjetri, Isuf Groshi dhe mësuesit kujdestar të klasës, Mjeshtër i Madh Xhemal Meçi. Të qenësishme janë vlerësuar preokupimi dhe ndihma e seksionit të arsimit dhe e shefit përkatës Mehmet Hoti. Mësimdhënësit dhe dëftesat individuale dëshmojnë për nxënësit me rezultate më të larta e sjellje shëmbullore. Ato janë Kolec Daja, kujdestar i klasës kurdoherë me fletë-lavdërimi, Tonin Deda, Pashk Leka dhe Hil Alia e ndonjë tjetër. Vendimi nr. 50 dt 03.10.2016, me të cilin i jepet tituli “Qytetar Nderi” i Bashkisë Pukë, maturës së parë 1966, mbetet legjitimiteti i duhur. Këtë titull nderi e përfituan 22 maturantët: farmacisti Kolec Daja, matematicieni Pashk Leka, mjeku Dod Suta, dentist Mustaf Xhemali, inxhinierët: i gjeologjisë Tonin Deda, i mekanikës Hil Alia, elektrik Pjetër Leka, topograf Gjon Lleshi, të pyjeve Nikoll Pali dhe Destan Mehmeti, ekonomisti Pjetër Dema, mësuesit: gjuhë-letërsi Sabah Sinani, Tone Çuni, histori-gjeografi Gjon Gjoka dhe Gjovalin Alia, oficeri Murat Huli dhe punonjësi i kulturës Riza Hoxha, topografët Beslim Ago dhe Bilal Laçi, shoferi Rrok Daja dhe punonjëset: e tregtisë Kudret Bobolli dhe administratës Eftemi Gega. Si pukjan me dëshira dhe përkushtim për më të mirën e trevës tonë, kam njohje me çdonjërin maturant, me shumicën shoqëri e miqësi dhe me ndonjërin lidhje direkte pune. Për çdonjërin ka çfarë të thuhet në aspektin profesional, në marrëdhëniet dhe rezultatet në punë, sjelljet në shoqëri e deri tek konsolidimi familjar, etj. Maturantët me rezultate të larta në gjimnaz e vazhduan këtë ecuri edhe në shkollat e larta, nga 16 prej tyre që përfunduan shkollat e larta, veçohen si më të dalluarit në përfundimin e studimeve të larta dhe më vonë në jetë. Ndër to spikat Kolec Daja, i cili nga 24 lëndët e programit mësimor në 22 prej tyre mori vlerësimin maksimal, i renditur student ekselent për farmacist. Me etikën më optimale të farmacistit dhe nivel të lartë shkencor shërbeu si drejtor në rrjetin e farmacive në Pukë dhe në metropol detyrën e drejtorit të farmacive në dikaster, së fundi farmacist elitar në kryeqytet. Tonin Deda i pasionuar që në vegjëli pas mineraleve, përfundoi me rezultate të larta studimet për inxhinier gjeolog. Është gjeologu i parë pukjan në krye të kërkim-zbulimit të mineraleve, i vlerësuar me gradën Doktor i Shkencave dhe laurat i Çmimit të Republikës. Ka treguar aftësi si kryegjeolog, drejtor i ndërmarrjes dhe si punonjës shkencor në Institutin e Gjeo-Shkencave dhe në Shërbimin Gjeologjik. Pashk Leka, me prirje shkencat ekzakte, përfundoi studimet me rezultate të larta për matematikë. I përkushtuar pas profesionit është vlerësuar Mësues i Merituar dhe me titullin Prof. Dr. Si mësues, drejtor shkolle, Shef i Seksionit Arsimit e më pas pedagog në Universitetin Bujqësor ka patur suksese dhe gëzuar reputacion. Hil Alia, i etur për dije në shkencat mekanike, u diplomua me rezultate të larta si inxhinier mekanik. Si kryeinxhinier në Parkun Automobilistik Fushë-Arrëz dhe inxhinier në Bashkinë Tiranë ka demonstruar aftësi profesionale dhe menaxhimi me ndikime në rritjen e kualifikimit të punonjësve, shtrimin e mekanizimit, rritjen e cilësisë së shërbimeve e riparimit të automjeteve, të koeficientit të gatishmërisë e përdorimit të atyre, etj. Pjetër Dema, diplomuar me rezultate të kënaqshme si ekonomist. Me aftësitë e fituara, sedrën dhe seriozitetin në ushtrimin e profesionit është dalluar si shef i seksionit të planit dhe në realizimin e detyrave si drejtor në Ndërmarrjen Bujqësore, të Tregtisë dhe atë të Përpunim-Drurit. Ushtroi karrierë si drejtues i pushtetit vendor, zv/ministër i Energjetikës dhe deputet në Parlamentin Shqiptar. Sabah Sinani, i dhënë pas gjuhës, përfundoi me rezultate të kënaqshme studimet për gjuhë-letërsi shqipe dhe gazetari. Përgatitja, dashuria për profesionin, serioziteti dhe përkushtimi në punë ia rritën efektivitetin praktik, metodik e shkencor në fushën e arsimit. Si mësues, drejtor shkolle apo inspektor e specialist shembullor, shtuar prirjeve dhe autorësisë në studime dhe botime e kompletuan dhe e bënë me vlera unikale për arsimin dhe gazetarinë. Është nderuar me dhënien e emrit Sabah Sinani të shkollës së Kabashit, vendlindja e tij dhe të gjimnazit të Pukës. Vlerësime meritojnë dhe Gjovalin Alia, historian dhe gjeograf i dalluar për eko-turizmin dhe me studime, referime dhe botime me lëndë nga treva Pukës. Riza Hoxha, ka bërë emër si koreograf i shquar, mjeshtër i valles popullore dhe si studiues e drejtues koreografik. Të pamohueshme janë vlerat dhe kontributet e gjithësecilit nga maturantët e parë. Për të evidentuar vlerat, kontributet dhe jetën e tyre e përgjithësuar ato, ja vlen të shkruhet monografi më vete. Vitet 1975-1985 kulmuan me funksionimin e 10 shkollave të mesme, prej të cilave dy të përgjithshme dhe me degë të veçanta në qëndrat urbane Pukë dhe Fushë Arrëz dhe tetë të tjera me profil bujqësor në qendrat rurale. Funksionimi i një shkolle të mesme për çdo katër-pesë mijë banorë e mbuloi normalisht shtrirjen territoriale dhe demografike të të mësuarit në rreth. Nga fidanishtja mësimore e gjimnazit të Pukës dhe prej gjithë rrjetit të shkollave të mesme u mundësua shkollimi i lartë për nevojat në të gjitha degët e sektorët. Puka, që nga viti 1985 eci me forcat e veta me specialistë dhe drejtues të çdo fushe e niveli. Prej atyre ka specialistë të mirëkualifikuar, intelektualë dhe deri punonjës shkencor të përmasave kombëtare. Këtë mrekulli, ëndërr të dikurshme, e bënë realitet vetëm shkollimi e dija.