BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Opinion / Editorial

Inteligjenca Artificiale dhe Injoranca Kolektive

Inteligjenca Artificiale dhe Injoranca Kolektive

Inteligjenca artificiale AI (ai/a-jo), po kthehet në injorancë kolektive; -Arketip i mendjes së shthurur nga informacioni që edhe nuk të duhet aspak-sesi. Në kuadër të ndërgjegjes kolektive të Jungut dhe në opozicion të harkut të saj,-qëndron tashmë ajo që është, -ajo që bëhet, -injoranca kolektive.  Por çfarë është kjo? Le të pyesim AI... dhe të realizojmë detyrën e kursit, temën e masterit, doktoraturën, shkresën ekstensive, fjalimin me pathos...le të tregohemi kokë-plotë... Nga sistemi i edukimit parësor, -ashtu si te kujdesi shëndetësor parësor, deri tek shkallët më të avancuara të erudicionit, AI është free rider (kalorësi lirë) në sistemin e dijes, shëndetit, teknologjisë. Një mashtrim për të shpëtuar veten dhe mashtruesit.  Do të thonë AI-stët, edhe Pizza dikur ishte shume e çuditshme për kohën dhe mjaft e avancuar, por tanimë thjeshtë e hamë. Në fakt nuk është ashtu, -me Pizza mbetesh gjallë,-kurse AI shuan dritën e dijes, mendjes, madje edhe dritën e jetës. Mendoni për Tesla, mendoni për Pilot Automatik. Një Double 00 AI-Hacker-i Zi, të çon në kolaps cybersecurity dhe je vulnerabël si kurrë më parë. Mendoni pak për cloud, -si (?) shiu ruhet në re, pa rënë... Po çipi? Ai nuk është integruar as tek çelësat e motorit jo më kokë... Po në fund të fundit, -në fund pra, Zoti i Madh të na ruajë!!! Unë me Edukimin e kisha diskutimin...