BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x
BREAKING NEWS

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze, nga pakti i Martinajt me Ben Ndokën dhe Shullazin për të vrarë Durim Bamin, te planet e të “ fortit” të Niklës me Dukajt për eliminimin e bosit të lojërave të fatit dhe ish-depu...

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze,
x
BREAKING NEWS

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të godasin të tjerë zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit, politikanë dhe gazetarë,  SPAK sekuestron telefonin e një zyrtari të lartë, ja skandali ku është përfshirë

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të
x
BREAKING NEWS

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të ish-Sigurimit të Shtetit, KGB dhe UDB, ja si po shantazhohen e kërcënohen me dosjet e “zeza” personazhet “VIP”, Lulzim Basha zbardh kulisat më të fundit

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të
x
BREAKING NEWS

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha kundër drejtësisë dhe shqiptarëve, te arsyet pse ka vendosur të hyjë në politikë, vizionet që ka për të ardhmen e Shqipërisë dhe planet e tij për të promovuar zhvillimin ekonomik t...

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha
x
BREAKING NEWS

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe kryediplomati britanik kërkon ofertë si ajo e Shëngjinit për emigrantët e paligjshëm që shkojnë në Britani, ja detajet e vizitës

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe
x
BREAKING NEWS

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll Agaçit në SPAK, 17 vendimet që rëndojnë pozitat e Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, dëshmitë e tyre kundër Erion Veliajt, mazhoranca në kaos

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll
x

Opinion / Editorial

Italianët vijnë të marrin ushtarët e vrarë në Kalanë e Pogradecit, ndërsa grekët të ngrejnë varreza të ushtarëve të tyre në tokën tonë

Italianët vijnë të marrin ushtarët e vrarë në

Duket krejt paradoksale. Dy palë, njëra palë nga Italia dhe tjetra nga greke që janë ndeshur në Pogradec gjatë Luftës italo –greke në dhjetor të vitit 1940 vijnë dhe kërkojnë eshtrat e ushtarëve. Një grup familjarësh nga Italia të ushtarëve italianë të vrarë në dhjetorin e vitit 1940 gjatë Luftës italo –greke në kalanë e Pogradecit vijnë pas 89 vjetësh në Pogradec me një autobus me tufa dafinash në dorë për të mësuar për të vrarët nga kjo beteje e përgjakshme dhe një pjesë prej tyre kërkojnë prindërit e vrarë në këtë beteje të përgjakshme në kalanë e Pogradecit që brenda ditës u vranë në kalanë e qytetit të Pogradecit 42 ushtarë italianë dhe humbën 25 të tjerë ndërsa nga pala greke janë vrarë 176 ushtarë pas atij gabimi që bëri koloneli grek duke vrarë me artilerinë greke ushtarët e tyre. Ndonëse kanë kaluar gati 90 vjet nga kjo betejë ata kanë sjellë me vete dëshmi të shumta të mbledhura nga prindërit e tyre, ditarë dhe skica të betejës. Grupi i madh prej 20 vetësh shoqërohet nga koloneli italian Luigji Marucci dhe gazetarë dhe kameramanë të televizionit italian “Rete 4”. Fillimisht ata në bazë të skicave që kishin me vete janë ngjitur tek kalaja e qytetit, pikërisht atje ku ishin vendosur forcat italiane, ku ishte zhvilluar beteja me grekët. Në hartat e tyre ishte gjithçka e precizuar. Kardiologu i famshëm italian Filippo Barbarini, djali i një komandanti italian që ka marrë pjesë në këtë betejë, i cili ka gjetur nga babai i tij skica të betejës dhe detaje të hollësishme se si është zhvilluar kjo betejë e përgjakshme na tregon versionin e tij. Filippo Barbarini thotë se ai ka mbledhur të dhëna të shumta rreth kësaj ngjarjeje dhe ka qenë ditari dhe letrat që i ka lënë babai i tij rreth kësaj beteje ato që ka përdorur si material burimor. Ai ve mbi tavolinë skicat dhe dokumente të tjera rreth kësaj beteje, të përfshirë në ditët e para të dhjetorit të vitit 1940. “… Ja shiko thotë ai. Ushtria italiane ka qenë e vendosur në qytetin e Korçës, por ushtria greke shumë më e madhe në numër i ka shtyrë ata në drejtim të Pogradecit deri në fshatin Lin. Ndërkohë që vija e dytë e frontit të ushtrisë italiane ka pasur, nga Vlora në Pogradec, një front me një gjatësi 250 km larg njëri tjetrit. Gjeneral ka qenë Silvio Bonini, komandant i divizionit “Venecia” që ishte vendosur në fshatin Lin, vetëm 15 km larg qytetit të Pogradecit. Ai u ka dhënë porosi ushtarëve italianë që të krijohet një vijë e fortë që të mos çahet nga ushtria greke. Ja thotë ai lexo këtë dokument ku ka kodin e kësaj beteje; italianët kishin kodin “gatuani peshk”. Ndërkohë sipas skicave fronti grek ishte vendosur në kodrat e fshatit Rëmenj ku kishte instaluar edhe artilerinë e rëndë. Forcat greke sipas dokumenteve italiane drejtoheshin nga koloneli Mousterkos. Ai kishte planin që të merrte “ Patkoin e Kalit”, kështu ishte shënuar maja e kalasë së Pogradecit ku ishin vendosur forcat italiane. Në datën 3 dhjetor të dyja ushtritë të vendosura përballë njëra tjetrës filluan të lëviznin. Në planin grek ishte vendosur që nga data 3 deri më 7 dhjetor të merrej kalaja e qytetit… Pikërisht më 3 dhjetor forcat divizioni “Venecia” lëviz nga fshati Lin në drejtim të kalasë së Pogradecit. Në orët e mbrëmjes, pikërisht tek lumi i Tërhanit ku ndodhej një urë e vogël, ata kanë filluar ngjitjen për në kala nga pjesa e prapme. Gjenerali Silvio Bonini kur mbërritën në majë e Kalasë iu ka thënë ushtarëve dhe oficerëve, se fatet e kësaj lufte vendosen nga kjo betejë dhe nga kjo kala. Nëse grekët na marrin majën e kalasë ne shpartallohemi krejt. Por, thuhet në dokumentet e mbledhura dhe në ditarin e gjeneralit Silvo Bonini në ditët e para të dhjetorit ushtria italiane ka qenë në vështirësi të shumta. Qeveria italiane e asaj kohe e kishte nënvleftësuar ushtrinë greke. Kjo ishte një luftë e padëshiruar nga populli italian. Ushtria italiane ishte e pajisur me një armatim të pa përshtatshëm. Grekët kishin mobilizuar të gjithë burrat për këtë betejë dhe kishin diferenca të larta në numër, pasi kishin mobilizuar të gjithë moshat. Në mëngjesin e ditës tjetër grekët sulmuan rreth orës 11. Pas gabimit të artilerisë grekë që vrau ushtarët e saj majori grek Elefteriadhis arriti që nga anash kalasë tek Lakoveci, vendi i quajtur Shkalla (në hartën italiane lexon Shala) arritën që të futen brenda në një kuadrat të fshehur tip xhepi nga ana kalasë që ishte jo më shumë se 40 m2. Oficerët italianë e kuptuan dredhinë greke që po iu binte nga anash shpine dhe filluan goditjen. Aty tek shkalla e kalasë janë vrarë 42 italianë dhe 20 persona janë zhdukur… Ky ishte bilanci i ushtrisë italiane, ndërkohë që nga pala greke bilanci ishte shumë tragjik, më shumë se 200 të vrarë. . Kjo sa për kronikë por …çuditërisht pas një interval prej dy javësh vjen një delegacion grek me një prift të cilët me anën e një punëtori që kishte zhvarrosur 200 ushtarët grek pasi aty u ngrit fabrika e mobiljeve dhe i ngjitën tek kodra e Vërdovës. Delegacioni grek bëri foto me priftin Lazarov të ushtarëve të vrarë dhe thanë okej këtu në tokën tuaj do të ngremë varrezat greke! Ndërkohë që delegacioni italian me familjarët kërkojnë eshtrat e ushtarëve italianë për t`i marrë në Itali , çuditërisht në një periudhe të shkurtër pala tjetër greke kërkon që të ngrejë varreza në tokën tonë. A nuk duken absurde kërkesat e ministrit të jashtëm grek dhe po aq absurde edhe fakti që qeveria shqiptare miraton vendin për varrezat greke në tokën tonë. Pse italianët kërkojnë t`i marrin eshtrat e të vrarëve me vete, ndërsa pala greke të ngrejë varreza këtu në Shqipëri…Jetojmë në kohë të çuditshme dhe absurde …