BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Opinion / Editorial

Jam i çuditur!

Jam i çuditur!

-Prozë poetike -

Jam i çuditur, jo për faktin se Berisha ka lajthitur, se këtë e kam ditur, po për një pjesë të popullit të dremitur, që sillet naiv e i paditur dhe ndjek pas një kryetar partie të roitur, që sa herë në karrige ka hipur e zbritur, piramida viktimash ka ngritur dhe përsëri s’ndalon është i babëzitur, pushtetit për gryke i është kacafytur, dhe pse 80 vjeç, kërkon përsëri për t’u ngritur. Korrupsioni e krimi, si rrodhe për fyti i është ngjitur, e nuk tutet, s’ka për t’ju shqitur,  etja për pushtet i është rritur, sillet vërdallë si ujk i uritur, fantazon, organizon shkatërrime duke pritur, dhe ndërkombëtarët i ka mërzitur, por ata sillen si të paditur. Ka shkatërruar, ka vrarë e prerë, po s’ka qeder,shëtit si lypës derë më derë, ku e ndjekin prapa ca delenxhilerë, që mendjen dhe fjalën me para ua ka blerë, kostumin sipas mendjes jua ka prerë. Ai mendon se po bën kryevepra, jo me fjalë por me “vepra”. Bëri Gërdecin, bëri 21 Janarin, kur bëri të dytin harroi të parin, se kënaqësinë e dehjen e gjen te arkivoli e te varri. Kërcënon nga ekranet televizive, bërtet me fjalë të pista e shpifje çdo ditë një politikan e “vret”, nuk ka etikë nuk di se ç’farë flet, për akuza e shpifje është talent. Për poshtërsira ka fantazi, për të këqijat është gjeni, harroje, nuk e konkurron njeri. Çdo  ditë e dëgjon duke akuzuar e sharë, i merr me radhë me nëna, gra e baballarë, me të larë e të palarë, me të mençur e me të marrë, të majtë e të djathtë, s’ka kandarë. Sa të jetë gjallë nuk i del inati, mendohet se dhe kur s’do jetë gjallë do ngjallet si lugati, për ta quajtur presidentin Topi horr bulevardi, pse i doli nga vathi dhe kryeprokuroren Ina Rama, lavire bulevardi. Por t’i o shqiptar, militanti qyqar, që i shkon pas si zagar, a ke dëgjuar e parë, që jo një kryeshtetar, por dhe një fshatar, kurrë nuk është marrë, me  femrat duke sharë. As me kanun dhe as me zakon, këtë veprim turpi, kurrkush s’ta pranon, në asnjë fshat dhe në asnjë zonë, në vendin tonë. Veçanërisht malësori s’do ta besojë, i vjen turp kur ta dëgjojë, qoftë nga Dukagjini, Vermoshi e deri në Tropojë, e ke shumë të ndyrë atë gojë, këtë fjalorë kush ta mësojë?!... Të duket vetja eruditë, duke sharë e akuzuar çdo ditë, por mos harro se malësorin e ke korit. Ti s’je përfaqësues i moralit të malësorit, se gjuha jote është gjuha e horrit, por që kur ke veshur bluzën e doktorit, ke marrë huqet dhe bëmat e oborrit...Si komunist antikomunist, je ekstremist, bën akrobaci si sportist, ke dal e bredh nëpër rrethe si turist, të gjithë kundërshtarëve u vendos nga një bisht. çeku Vacllav Havel thotë: se komunistët antikomunist janë  njerëzit më të këqinj në botë, por ti se pranon dot, se në çdo sistem me teserat lot. Gjatë viteve të pseudodemokracisë, ti i ke vënë flakën Shqipërisë, në krye të shtetit dhe në krye të partisë, shpresojmë se nuk do i shpëtosh gjyqësisë. Kemi parë e përjetuar shumë skandale, gjatë tre dekadave dhe prapë nuk ndale, vrave e dogje me firmat piramidale, se kupton veten se je bërë karnavale, ndale vrapin, ndale. Ke bërë e çnuk ke bërë, e dogje Shqipërinë të tërë.  Je specie  e zgjuar, por të kanë mallkuar, edhe grusht shteti ke organizuar.  Ke deklaruar të ruaj pushtetin, “pas mua u bëftë kiameti”, tjetër çfarë do bësh, çfarë të mbeti, je i penduar që karrigen e presidentit ta ktheje në karrige mbreti, që të kishe të përjetshëm portretin. Mendohu mirë mor qyqar, se ke djegur, shkatërruar e ke vrarë, katër të pafajshëm në trotuar, po në këtë jetë s’mbetet hak pa marrë, mos harro se kanë dhe trashëgimtar, borxhet dikush ka për t’i larë.  Edhe pse s’pi ujë më lopata, se Amerika të ka shpallur “non grata”, ti vazhdon, nuk i ke  profecitë të qarta, të duket një lloj si dita dhe nata. Të janë errësuar sytë, të inkurajojnë miqtë dhe komshinjtë, mos i dëgjo shumë të liqtë, se do vij një ditë, që ata që digjen për ty si qiri, do të lënë lakuriq, vetëm në shi. Ata e dredhin, ndryshojnë, siç ndryshuan dhe emrin e partisë, nga Parti e LSI-së në Partinë e Lirisë, ku në krye të saj kanë ndërruar vendet burrë e grua, e kjo i ngjan komedisë. Me etjen për pushtet, nuk mendon se ç’të pret, veç vjedh e vret. Nuk ke shkatërruar vetëm Shqipërinë, i ke vënë minat demokracisë, duke shkatërruar dhe partinë. Shqiptarët shumë kanë besuar, te Partia Demokratike kur është krijuar, por ti e ke përçarë e shkatërruar, duke e përdorur si mjet për të shpëtuar, për të mos u ndëshkuar, por fundi do tregojë se ke gabuar.  Partia Demokratike, lindi si një aset primar, si guri shpëtimtar, në pluralizmin shqiptar, por ti e ke degjeneruar e përçarë. Ti po e përdor si bandit, Shqipëria ka mbetur pa opozitë, me dy grupe që çuditë, duke sharë e akuzuar njëri tjetrin si komit, njëri  hidh e tjetri pritë. E ke bërë opozitën pis dhe vazhdon akoma po e gris, ndaj  mazhoranca livadhis. E majta fiton jo pse plotësisht të bind, por se ka kundërshtarë të dobët në ring. Një gjë të befason, sa shkel një buton, në çdo televizion, Berishën shikon, që ligjëron, ke neveri kur e dëgjon, që shan e akuzon,sillet si demon, lind pyetja kush e sponsorizon?!...Ç’do kush mendon, s’është mendimi im, është mbarë opinion, që për ty rëndon, por ti se ke problem se e justifikon, si për çdo akuzë dhe këtë e motivon, se di të manovrosh, je kameleon. Ke mbledhur rreth vetes ca sharlatanë, që fjalën turp se njohin, turp nuk kanë, s’pyesin as për nënën e babanë, veç të përmbysin sahanë. Si pelivan kërcejnë në tel, ti u rri mbi krye si gjel. Të gjithë të kapur dorë për dorë, formoni një rreth kurorë, ty të kanë vënë këmborë, që po i zini frymën popullit të gjorë. I jeni mbështjellë për fyti si gjarpri rrathë- rrathë,  një grup vagabondësh, që shaluar i rrinë  popullit në qafë.