BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Opinion / Editorial

Kodi që ç'kodon kodet…

Kodi që ç'kodon kodet…

Një javë e gjitha u morën me kodet e kryeministrit dhe kryebashkiakut Veliaj. I dalë nga dritarja e koduar e ''rrugicës së shpresës'', kryetari i rithemelimit, jo vetëm bëri zbërthimin e kodit të kryebashkiakut drejtuar kryeministrit, përmes zv/kryeministrit i shpallur në kërkim nga SPAK-u, për aferat korruptive, i njëjtë me 5D e Bashkisë së Tiranës, por gjendja haluçinante e tejkaloi dhe kodin njerëzor, duke shkuar deri aty sa edhe sëmundjes, t'i mbivendosë overdozat, të cilat vunë në siklet stafin mjekësor, sipas kodit të tij të baltosjes, për ta shpëtuar. Mos,o zot sa larg i ke çuar me kodet liderët tanë perversë të cilët krijojnë lloj - lloj alibirash për kundërshtarët politikë. U çanë e u ndanë ekranet me kodet e lëshuar si nga kryeministri dhe kryebashkiaku në adresë të njëri-tjetrit, analistët në një krah dhe Bardhoshët, Ballinjtë, Saliajanët në krahun tjetër, secili në leximin e vet, por që në fund të fundit, nxirrte në dritë, se mes dy liderëve, ishte një presion i brendshëm fshehtësia e të cilit krijonte tronditje, ndaj dhe kryeministri në daljen e tij të parë, u bë mbështetës i fjalës së kryebashkiakut në lidhje me qëndrimin e tij, ndaj drejtorëve të akuzuar për korrupsion. Ajo që s'arrijnë të lexojnë liderët, është se mbi të gjitha kodet është ai i SHBA-ve dhe BE -së, të cilët kur panë se korrupsioni kishte marrë peng demokracinë, për ta liruar atë nga pengmarrësit e politikës, afruan reformën në drejtësi, si një mundësi për të ç'montuar të gjitha kodet, në të majtë e në të djathtë. Nëse kryebashkiaku lëshon drejtorët e korruptuar njësoj si kryeministri të vetët, është koha që e majta shqiptare, ashtu si më 90-ën, i hapi rrugë kalimit paqësor të sistemit, falë ndërhyrjes së SHBA -ve dhe BE-së, përmes liderit Aliaj, kur u pa se demokracia në 33 vite kishte marrë rrokullimën, me një lidership të korruptuar lëshoi sinjalin ''Sos '', për gjithë politikën, ndaj dhe barrën e peshës më 2024 e ka lidershipi i PS -së, për t'i dhënë fund tranzicionit, duke i shpallur luftë korrupsionit të çdo ngjyre e çdo niveli. Sado përpjekje të bëhen, duke mbushur ekranet, me lexim kodesh këtej e andej, për t'i vendosur gurë nën rrota drejtësisë, tani kodin njerëzit e kanë të qartë si bukë që hanë sepse, me një klasë politike të korruptuar që në gjenezën e saj, demokracia nuk bën dot këmbë përpara. Është kjo arsyeja që kryebashkiaku Veliaj, në emisionin e Dumës përpara panelistëve, pyetjeve të tyre nuk mundi t'i dredhonte, por tregohej transparent se megjithë punët e mira të kryera në bashki, duhej një vëmendje e shtuar, në marrjen e masave nga institucionet kontrolluese, për të parandaluar edhe atë një përqindësh njerëzish të korruptuarish. Ajo që bën dallimin, nga e djeshmja është, se më në fund drejtuesit, po e kuptojnë se syrit të drejtësisë, nuk mund t'i shpëtosh dot edhe, atëhere kur përpiqesh të fshihesh pas kolltukut të kryebashkiakut sepse, ai të lëshon kur kapesh me presh në dorë sepse, nuk mund të mbytet, për shkak të erës sate që mbush dynjanë nga vjedhja. Drejtësia është një arsye më tepër, për një ndarje kompetencash, jo thjesht brenda institucioneve ku secili të ndërgjegjësohet në kryerjen e detyrave, por edhe opozitarët të adresohen për ta zhvilluar luftën politike në interes të zhvillimeve në vend dhe jo, bjeri t'i biem, duke i bërë të gjitha gjërat lëmsh para portës, së kryeministrit apo kryebashkiakut, duke dashur t'i përcjellësh kodin; mbamë që të ul zërin, në të kundër do të mbush ekranet e sheshet, me njerëzit e mij të cilave drejtësia u shkel në kallo. Kodin ; drejtësi e kapur nga kryeministri, po e ç'kodon SHBA-ja e Be-ja, duke u bërë mbështetëse e SPAK-ut, tashmë e lexueshme në sytë e gjithë shqiptarëve ndaj dhe thirrjeve për protesta para bashkisë së Tiranës apo gjetiu, përcillet nga ata të cilët janë nën hetim nga drejtësia dhe mbështetësit e tyre. Ky është një nga kodet më të fuqishëm, rrjedhoja i besimit tek drejtësia e reformuar, pavarësish përpjekjeve për ta lexuar si një mbështetje të lidershipit të rithemelimit. Kjo, por edhe tubimi tek rrugica e shpresës edhe pse ka më se tre muaj përpiqet të përcjellë kode, nga më të ndryshme të presionit dhe kërcënimit nuk pinë me ujë ndaj. Kodi i vetëm që shkon tek njerëzit, është se nuk mund të gjesh përkrahje me njerëz të korruptuar, ndaj braktisja është gjithnjë më e madhe. Kjo falë kodit të Be-së e SHBA-ve që po ç'kodon të gjitha kodet e korrupsionit, falë SPAK-ut, pavarësisht bulëzimeve që i bëhet nga rithemeluesit, ata vazhdojnë punën e tyre të mbështetur në ligj në zbatim të kushtetutës. Rrjedhojë të këtij kodi, janë dhe qëndrimet e lëkundura të shfaqura brenda lidershipit të djathtë, jo vetëm mes dy grupimeve të rithemelimit apo të PD-së zyrtare, por edhe gjatë intervistës së nënkryetarit të rithemelimit Bardhi, dhënë me gazetarët, ndihej zëri i lëkundur në lidhje me qëndrimin ndaj SPAK-ut, ku qëndronte; as mish e as peshk. Gjithësesi ditët e mbushura me kode e stërkode të lexuar nga lidershipi opozitar, jo vetëm nuk zbehu, por përkundrazi i dha më tepër zë të vërtetës mbi rrugën e drejtë të drejtësisë së reformuar, e cila i përmbahet të vetmit kod; atij të ligjit, pavarësisht ngjyrimeve apo sulmeve partiake. Edhe pse të majtë, 5D e bashkisë së Tiranës janë nën hetim, duke u përballur me drejtësinë, pa i dalë për zot kryetari siç bëhej dikur, me ata, që sot janë në opozitë, dje në pushtet. Më në fund, kodi i SHBA-ve dhe BE-së, po ç'kodon të gjitha kodet e korrupsionit përmes të vetmit kod; Drejtësisë së reformuar.