BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Opinion / Editorial

Kopshtaria dhe sfidat e saj në Shqipëri?

Kopshtaria dhe sfidat e saj në Shqipëri?

Kopshtaria është një sektor i rëndësishëm në bujqësi dhe ushqimtarinë në Shqipëri, duke kontribuar në furnizimin e njerëzve me fruta, perime dhe bimë të tjera ushqimore. Sfidat që përballon kopshtaria janë të shumta e të ndryshme dhe përfshijnë:

Ndryshimet klimatike: Klima e ndryshme mund të sjellë shpërthime të thatësirave, përmbytje, era të forta, dhe temperaturat e ekstreme, të cilat mund të dëmtojnë rrugën e bimëve dhe të ulin rendimentin.

Shëndeti i bimëve: Sëmundjet e bimëve dhe kafshëve, si dhe dëmtuesit e kopshtarisë, mund të shkaktojnë humbje të konsiderueshme në kopsht.

Mungesa e ujit: Mungesa e ujit është një problem serioz për kopshtaret, veçanërisht në zona me thatësi. Përdorimi i teknologjisë për të menaxhuar dhe për të konservuar ujin është një sfidë në vete.

Tregu dhe konkurrenca: Konkurrenca nga importet, çmimet e ulëta të shitjes, dhe përballja me standardet e tregut ndërkombëtar janë sfida për kopshtaret, sidomos ata të vegjël.

Rëndësia e praktikave të qëndrueshme: Kopshtarët duhet të jenë të përgatitur për të ndjekur praktika të qëndrueshme në prodhimin e ushqimit për të mbrojtur mjedisin dhe për të siguruar që prodhimet e tyre janë të pranueshme për tregun dhe konsumatorët.

Teknologjia dhe automatizimi: Kopshtarët duhet të jenë të përgatitur për të përdorur teknologjinë dhe automatizimin për të rritur efikasitetin dhe produktivitetin e tyre, duke përballur kështu sfidat e një tregu të ndryshuar dhe të kërkesave të rritura për prodhim.

Qeverisja dhe politikat bujqësore: Politikat bujqësore dhe qeverisja e kopshtarisë mund të kenë ndikim të madh në mundësitë dhe sfidat e kopshtarëve, duke përfshirë subvencionet, politikat e tregut dhe mbështetjen për inovacionin e zhvillimin rural.

Kështu që mendoj se për të përballuar këto sfida, kopshtarët duhet të jenë të përgatitur për të adoptuar praktika të menaxhimit të risjellshëm, të investojnë në teknologji dhe inovacion, të zhvillojnë aftësi tregtare dhe menaxhuese të mira, ndërkohë që duhet të bashkëpunojnë me autoritetet lokale dhe organizatat e grupet e interesit për të adresuar sfidat e përbashkëta.