BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Opinion / Editorial

Korrupsioni, llumi politik, mediat e deri te KQZ kundër PD

Korrupsioni, llumi politik, mediat e deri te KQZ kundër PD

PD, Lulzim Basha, Enkelejd Alibeaj dhe SHBA përballë “Trekëndëshit të Bermudës”. Pavarësisht se Basha më shumë i motivuar moralisht dhe përgjegjshmërisht si respektues ndaj antarësisë së PD-së dhe para opinionit e publikut ai dha dorëheqjen, por Berisha dhe foltorja vazhdojnë e sulmojnë egërsisht dhe paturpësisht edhe sot po Bashën. Dhe këtë e bëjnë në aleancë me Ramën e Metën por edhe me Komisionerin e KQZ, Ceibashin. I gjithë skenari dhe platforma djallëzore e politikës së vjetër e “Trekëndëshit të Bermudës” është ajo se ata bëjnë gjithcka dhe komplotojnë e shpifin kundër Bashës dhe kundër politikës së re të PD-së. Kjo sepse e gjithë politika e vjetër dhe korrupsioni e deri madje edhe KQZ nuk pajtohet dhe bëjnë e komplotojnë së bashku gjithcka e gjithëcfarë munden që Basha të mos vijë si kryeministër dhe as që PD-institucionale të mos vijë në pushtet. Madje “Trekëndëshi i Bermudës”, hërë hapur e shpeshherë me djallëzi sulmojnë dhe u kundëvihen edhe SHBA-ve pse ato mbështesin Bashën dhe Elitën e Re Politike të PD-së. Basha është reformatori i politikës shqiptare në tërësi, sepse jo vetëm ajo e PD-së por e gjithe politika në këto vite të tranzicionit karakterizohet nga mungesa e demokracitetit të brëndshëm; karakterizohet nga sundimi i ligjit të autokracisë, të sundimit të kryetarit të përjetshëm ku vulëmbajtësit kryearë të partive kryesore por edhe të partive pa antarë janë pronarët e partive politike, pasi partitë, kryetarët e tyre i trajtojnë si prona dhe avokati politike personale e grupale; ku partitë funksionojnë si grupe interesi; ku partitë sundohen e qeverisen nga ligji i hekurt i oligarkisë së korrupsionit,të tradhtisë dhe të akrobacive e matrapazllëqeve të ngushta personale, sic po tregon dhe po e verteton sot këtë fakt Foltoja dhe Sali Berisha, i cili bashkëpunon me gjithcka e me cfarëdo politike jashtë PD-se institucionale vetëm për interesin e vet personal dhe të disa të tjerëve që e shohin dhe e kanë trajtuar gjithmonë PD-në si material njerëzor për interesa personale e klanore. Basha ka meritën se ai dhe mbështetës të tij i treguan vëndin politikës së vjetër të PD-së, sidomos Berishës se nuk mund të vazhdojë që Partia Demokratike së pari, e më pastaj edhe politika shqiptare në tërësi nuk duhet të jetë e të vazhdojë më tej si parti politike autokratike që u shërben interesave të ngushta të lidershipit dhe të grupeve të interesit të ngushtë përsonal, partizan, klanor e familjar. Basha dhe Alibeaj me Elitën e Re Politike të PD-së të ciët kanë mbështetjen e SHBA-ve tregun se Partita Demokratike nuk mund të vazhdojë që interesin e përgjithshëm, kauzat publike, demokracia, e ardhmja e ndryshimi nuk mund të jenë vetëm interesi personal i kryepartiakëve dhe shpurës servile rreth tyre. Basha, Alibeaj dhe disa të tjerë të elitës së re politike të PD-kanë qartësinë dhe vizionin për ndryshimin si dhe janë politIkanë besnikë të aleatit strategjik të shqiptarëve, të SHBA-ve. Zhvillimet politike sidomos që kur SHBA shpalli “non grata” Berishën e kanë futur në ankth dhe në panik të gjithë elitën e politikës së vjetër shqiptare atë të “Trekëndëshit të Bermudës” dhe kjo është arësyeja që “Trekëndëshi I Bermudës” është acaruar dhe shqetësuar sot si kurrë më parë pasi po e ndjejnë se po afrion ndëshkimi demokratik që është i pashmangshëm dhe do të vijë shumë shpejt. Kjo sepse e vjetra e PD-së është shpallur non grata nga SHBA dhe është edhe e përjashtuar nga PD-ja institucionale, dhe i cili bashkë me foltoren është bashkuar me LSI-së, forcë politike kjo e cila lindi dhe që e polli koprrupsioni dhe që e faktorizoi po kryefoltoristi i sotën në zgjedhjet e vitit 2009, duke bashkëqeverisur keq e korruptueshëm me të. Kundër Bashës, Alibeajt dhe SHBA-ve është edhe rilindja e Edi Ramës, kjo keqqeverisje të cilës përditë i shperthejnë superskandale korrupsioni. Në zgjedhjet vendore që do të mbahen me 14 Maj 2023, në gjëndjen ku ndodhet sot politika dhe shoqëria shqiptare është shumë e vështirë që të triumfojnë Basha dhe Alibeaj, sepse demokracia sot është e kapur nga korrupsioni, paraja dhe nga mediat mercenare, nga padrtejtësia dhe nga oligarkia. Pas këtyre zgjedhjeve të cilat do vertetojnë dështimin dhe konsumimin e politikës së vjetër dhe të korrupsionit, politika e re e PD dhe Basha me ndihmën e SHBA-ve dhe të BE së do të vijnë në pushtet.