BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Opinion / Editorial

Korrupsioni në Shqipëri ka prangosur shtetin, ligjin dhe demokracinë

Korrupsioni në Shqipëri ka prangosur shtetin, ligjin dhe

Korrupsioni ka bllokuar zhvillimin normal të jetës, ka bllokuar zhvillimin e ekonomisë, pronës, të investimeve, të integrimit dhe ka çuar në humbjen e shpresës dhe të besimit publik te ligji dhe te shteti. Korrupsioni ka goditur rëndë sigurinë e jetës, ka goditur rëndë themelin moral të shoqërisë dhe tërë sistemin demokratik. Përditë në media dhe në publik kryefjala dhe krye tema është fjala korrupsion i cili përfshin: ryshfetin, vjedhjen, krimin dhe abuzimin me ligjin, abuzim me postin,detyrën dhe me paranë publike; abuzim me vendimmarrjet shtetërore dhe ato administrative e gjyqësore. Përditë arrestime e hetime qeveritarësh, ministrash, drejtorësh e punonjësish të administratës qendrore e lokale për korrupsion, por shumë rrallë e shumë pak ndëshkime dhe ato madje janë shumë të lehta për korrupsionin e lartë shtetëror, dhe më shumë këto po bëhen si reklama mediatike në përpjekje sa për t’ia mbushur mendjen publikut se po vepron ligji e drejtësia. Korrupsioni ka kapur partitë politike, demokracinë,shtetin dhe ka paralizuar funksionimin e shtetit dhe të shoqërisë. Korrupsioni është bërë një kërcënim real për patriotizmin, për sovranitetin e individit dhe për sovranitetin kombëtar, për shoqërinë, për demokracinë,për shtetin ligjor dhe për liritë e të drejtat e qytetarëve. Korrupsioni thyen ligjin, normat morale, kërcënon sovranitetin dhe prandaj deligjitimon qeverisjen. Korrupsioni në Shqipëri ka deligjitimuar të gjithë politikën e vjetër të këtij tranzicioni e cila ka montuar regjimin e korrupsionit, krimit dhe të padrejtësisë. Korrupsioni ka goditur rëndë patriotizmin, funksionimin e shtetit dhe të shoqërisë. Korrupsioni funksionon si një sistem apo si reaksion zinxhir i cili ka kapur dhe ka lidhur të gjitha hallkat e sistemit dhe të shtetit. Korrupsioni gjithçka e ka hedhur në pazar dhe në ankand si: pasuritë kombëtare, trojet, pronat, votën, demokracinë, ndershmërinë,drejtësinë, diturinë e deri edhe moralin e personalitetin, dhe ku përfitues janë politika, pushteti, drejtësia, mediat, paraja dhe oligarkët që edhe këto si: politikën, ligjin, ekonominë dhe drejtësinë korrupsioni i ka nxjerrë edhe ato në shitje përderisa korrupsioni i blen edhe ato. Nuk është fare e çuditshme dhe aspak “alarmuese” dhe as e jashtëzakonshme se mund të vijë dita që kryeministri shqiptar i lodhur nga pesha e rëndë e korrupsionit të ministrave dhe administratës shtetërore dhe kur korrupsioni t’i dalë jashtë kontrollit ai nuk do të mund ta mbajë më peshën dhe përgjegjësinë dhe, edhe mund ta dërgojë vendin në zgjedhje të parakohshme.