BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Opinion / Editorial

Korrupsioni thyen ligjin e normat morale, kërcënon sovranitetin dhe prandaj delegjitimon qeverisjen

Korrupsioni thyen ligjin e normat morale, kërcënon sovranitetin dhe

Demokracia dhe vota popullore zgjedh se kujt i besohet pushteti, pra qeverisja. Qeveria dhe pushteti i saj ka detyrën dhe forcën për ta luftuar korrupsionin. Nëse qeveria është kapur nga korrupsioni atëhere korrupsioni thyen shtetin dhe kërcënon sovranitetin kombëtar. Pra nëse qeveria nuk e ka fuqinë për ta luftuar korrupsionin dhe nëse atë e gërryen korrupsioni atëhere ajo qeveri deligjitimohet dhe duhet të japë dorëheqjen. Korrupsion, korrupsion përditë dhe kudo korrupsion. Korrupsioni kjo antivlerë dhe ky fenomen rrënimtar e dominion të gjithë realitetin demokratik, politik, juridik, social, shëndetësor, arsimor e moral dhe është i përditshëm dhe kudo sepse ka përfshirë gjithë sistemin në Shqipëri. Përditë në media dhe në publik kryefjala dhe kryetema është fjala korrupsion i cili përfshin: ryshfetin, vjedhjen, krimin dhe abuzimin me ligjin, abuzim me postin, detyrën dhe me paranë publike; abuzim me vendimmarrjet shtetërore dhe ato administrative e gjyqësore. Përditë arrestime e hetime qeveritarësh, ministrash, drejtorësh e punonjësish të administratës qendrore e lokale për korrupsion, por shumë rrallë e shumë pak ndëshkime dhe ato madje janë shumë të lehta për korrupsionin e lartë shtetëror, dhe më shumë këto po bëhen si reklama mediatike për t’ia mbushur mendjen publikut se po vepron ligji e drejtësia. Korrupsioni është bërë një kërcënim real për patriotizmin, për sovranitetin e individit dhe për sovranitetin kombëtar, për shoqërinë, për demokracinë, për shtetin ligjor dhe për liritë e të drejtat e qytetarëve. Korrupsioni thyen ligjin, normat morale, kërcënon sovranitetin dhe prandaj deligjitimon qeverisjen e cila duhet të japë dorëheqjen. Korrupsioni ka bllokuar zhvillimin normal të jetës, ka bllokuar zhvillimin ekonomisë, pronës, të investimeve, të integrimit dhe ka çuar në humbjen e shpresës dhe të besimit publik te ligji dhe te shteti. Korrupsioni ka goditur rëndë sigurinë e jetës, ka goditur rëndë themelin moral të shoqërisë dhe tërë sistemin demokratik. Korrupsioni ka goditur rëndë patriotizmin, funksionimin e shtetit dhe të shoqërisë. Korrupsioni funksionon si një sistem apo si reaksion zinxhir i cili ka kapur dhe ka lidhur të gjitha hallkat e sistemit dhe të shtetit. Korrupsioni gjithçka e ka hedhur në pazar dhe në ankand si: pasuritë kombëtare, trojet, pronat, votën, demokracinë, ndershmërinë,drejtësinë, diturinë e deri edhe moralin e personalitetin, dhe ku përfitues janë politika, pushteti, drejtësia, mediat, paraja dhe oligarkët që edhe këto si: politikën, ligjin, ekonominë dhe drejtësinë korrupsioni i ka nxjerrë edhe ato në shitje përderisa korrupsioni i blen edhe ato.