BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja pse u largova nga Iliri dhe pse PL është një eksperiment i dështuar, ish-presidenti do të ketë të njëjtin fati si Berisha

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të
x
BREAKING NEWS

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23 maj merret vendimi për Izet Haxhinë, avokati i tij jep detajet e forta: Plani ishte për të vrarë Saliun në ’98, jo ish-deputetin demokrat, ja 23 provat që ish-truproja disponon për krimet e Be...

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23
x
BREAKING NEWS

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për “SKY ECC” dhe dosjen “McGonigal”, në përgjime ka rënë edhe Edi Rama, ja të fshehtat nga koncesioni prej 20 milionë euro që ka përfituar ish-agjenti i FBI nga kryeministri shqiptar...

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë, gjysma e grupit parlamentar të PS kanë vila në Lalëz dhe shtëpi te rezidenca e Gentiana Sulës, ja si rrëzohet Rama nga pushteti

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë,
x
BREAKING NEWS

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof gazetarin Klodian Tomorri, zbulon disa nga skandalet e bëra publike nga Nisma Thurje dhe del hapur në mbështetje të SPAK

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të jetë rritja e pensioneve që do të realizohet në tetor, skema që po ndiqet dhe detajet nga dy bonuset që do të marrë mosha e tretë për këtë vit

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të
x
BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll
x

Opinion / Editorial

“Kosovë ne të dalim zot” dhe sot të gjithë jemi me Albin Kurtin

“Kosovë ne të dalim zot” dhe sot të gjithë jemi

17 Shkurti 2008, Pavarësia e Kosovës-

 “Kosovë ne të dalim zot”, është mbishkrimi që është vendosur në logon zyrtare shtetërore,për shënimin e 16-të vjetorit të Pavarësisë dhe programi i plotë i manifestimeve shtetërore për shënimin e 16-vjetorit të Pavarësisë, 26-vjetorit të Epopesë së UÇK-së dhe 25-vjetorit të Çlirimit të Kosovës. Më 17 shkurt 2024 mbushen16 vite që kur Kosova shpalli Pavarësinë. Dhe kjo fitore madhështore erdhi si rezultat i një lufte, i sakrificave dhe qëndresës mbinjerëzore më shumë se 100 vjeçare të popullit heroik të Kosovës kundër barbarisë dhe genocidit të kolonizatorit serb. Sot duhet të jemi me Kurtin , ashtu siç ishin shqiptarët e Kosovës të gjithë bashkë në Prizren me Lidhjen Shqiptare të Prizrenit; siç ishin bashkë në luftërat e kryengritjet që sollën pavarësinë e Shqipërisë; siç ishin bashke me Ismail Qemalin, Hasan Prishtinën, Isa Boletinin; duhet të jenë bashkë ashtu si ishin bashkë edhe me Ibrahim Rugovën dhe me UÇK -në dhe Adem Jasharin. GJTHMONË BASHKË DUHET TË JENË SHQIPTARËT PËR TA MBROJTUR ATDHEUN, SHTETIN E KOMBIN. Edhe këto 16 vite që kur Kosova shpalli pavarësinë, Kosovës i është dashur që të përballet me sfida, vështirësi dhe pengesa të jashtëzakonshme për forcimin dhe konsolidimin e sovranitetit të shtetit të Kosovës. Është detyrë jo vetëm e kosovarëve por e të gjithë shqiptarëve që duhet votuar, zgjedhur e mbështetur gjithmonë ajo politikë e cila është alternativa më e mirë, më e aftë, më patriotike dhe më e përgjegjshme për Kosovën e cila i del zot Kosovës. Duke parë realitetin sot në Ballkan, atë të rritjes së agresivitetit dhe të përpjekjeve serbo-ruse për destabilizimin e rajonit dhe sidomos të kërcënimit të sovranitetit të Kosovës. Dhe kur vërehen lëkundje e “paqartësi” të perëndimoreve në lidhje me qëndrimet e tyre për Kosovën të diktuara sidomos nga Lufta në Ukrainë dhe përderisa Perëndimi duke llogaritur interesat e veta, ai po i bën lëshime Beogradit në dëm të Kosovës (kështu po duket hapur) atëhere: Nisur nga kjo situatë i ftoj të gjithë shqiptarët kudo qe ndodhen që të jemi sot përkrah Albin Kurtit kundër kërcënimeve dhe propagandës antishqiptare serbe,ruse, kineze dhe asaj serbofile të perëndimit; të jemi bashkë kundër projekteve,kundër politikës, diplomacisë, akademisë e kishës serbe dhe kundër filozofisë sllave të anti-shqiptarizmit.? Gjithmonë dhe në përjetësi duhet t’i dalim zot Shqipërisë, Kosovës dhe Shqiptarizmit. Politika, qeveria dhe mediat e Tiranës dhe opozita në Kosovë, ajo politikë dhe ato media të korruptuara si dhe egoistët dhe nihilistët e sëmurë nga urrejtja për suksesin e Kurtit dhe të qeverisë së tij nëse nuk e mbështesin dhe nuk e përkrahin sot Kurtin, të paktën “të heshtin” dhe të mos dalin kundër! Qeveria e sotme në Kosovë është me interesin kombëtar, është për forcimin dhe konsolidimin e sovranitetit, është për politikën e reciprocitetit dhe të barazisë , është për dinjitetin , personalitetin dhe imazhin e shtetit; është dhe po punon për shtetin ligjor, për zbatimi e ligjit dhe të Kushtetutës; është dhe po lufton korrupsionin, pra është me përgjegjshmërinë dhe po i shërben sot shtetit dhe shoqërisë. Prandaj dhe kjo qeveri ka mbështetje sot në Kosovë por edhe në Shqipëri e diasporë. Shteti i Kosovës me anë të institucioneve të tij shtetërore ka të drejtë që në mënyrë të lirë e të pavarur sipas Ligjit e Kushtetutës që të vendosë vetë pa iu nënshtruar asnjë vullneti dhe imponimi të huaj; ka të drejtë të pavarur për të marrë vendime për mbrojtjen, forcimin dhe konsolidimin e pavarësisë,sigurisë dhe ushtrimin e sovranitetit mbi territorin. Askujt nuk i lejohet që për interesa politike e personale që të devijojë nga parimet e sovranitetit. Që të jesh qytetar politikan, shtetar, intelektual e gazetar patriot dhe i vërtetë, nuk duhet të jesh egoist që të pëlqejë vetëm vetja e jote sipas egos, interesit e pëlqimit personal, por duhet të jesh i vërtetë dhe duhet të flasësh mirë, duhet që ta mbështesësh dhe ta përkrahësh patrotizmin dhe individët e tjerë patriotë e kombëtarë, të aftë e të përkushtuar për të mirën kombëtare qofshin ata qeveritarë e qeveri, politikanë, profesorë, intelektualë, diplomatë, shtetarë, gazeta e gazetarë, opinionistë e analistë. Mirëpo vërehet që shumica dërrmuese e politikës por edhe e mediave, gazetarëve dhe opinionistëve në Shqipëri nuk u pëlqen Albin Kurti dhe as suksesi i tij sepse mediat në Shqipëri por edhe në Kosovë në tërësinë e tyre janë të korruptuara nga pushteti, paraja dhe shquhen për servilizëm politik ekstrem. Albin Kurti me qeverisjen e tij dhe me vendimmarrjet e tij në zbatim me besnikëri dhe me përgjegjshmëri të Ligjit e Kushtetutës po e konsolidon,forcon dhe po e kompleton Pavarësinë e Kosovës. Dhe prandaj kjo po tmerron Serbinë, Rusinë, aleatë e saj por edhe politikanët dështakë të opozitës , intelektualët dhe mediat mercenare e të shitura dhe korrupsionin. Prandaj sot duhet të jemi dhe ta mbështesim qeverinë e Kurtit. Urime dhe gëzuar Ditën e Pavarësinë Kosovë.