BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Opinion / Editorial

Kur lajthisin liderët...

Kur lajthisin liderët...

Për gjatë gjithë shekujve karizma ka nxjerrë në krye sa e sa; princër , mbretër, paranderë, diktatorë që kanë qeverisur botën . Nga kjo sindromë nuk kanë shpëtuar edhe liderët tanë . Por diçka ndryshe të bie në sy sot . Është çështje moshe apo për t'u shfaqur perëndimorë , mundohen të paraqiten para ekranit të moderuar, duke dashur të sjellin risi të re në procesin e ligjërimit . Mbase është dhe çështje stresi, nga se nuk ka mbetur nga të vjetrit liderë, pa kaluar në sitën e drejtësisë dhe me sa duket, u ka rënë forca e zërit, por kanë vënë në funksion xhestikulacionet e trupit apo simbole të cilat paraqesin vështirësi në të kuptuar , por e rëndësishme është se lozin rol nëpër portale dhe mjedisin mediatik, duke e mbushur me lajme pa fara . Kur në parlament, deputetët dremisin apo janë të përhumbur nëpër laptope, nuk është faji i kryetarit të PD-së që nga tribuna, ngatërron tabelën e shumëzimit. Është ngatërrim shumëzimi, shtatë herë shtatë 42, apo tërheqje vëmendje të sallës për t'i vënë veshin foltores , në mos po litotë e përdorur nga i shkolluari në perëndim, nuk mund ta anashkalojë formimin letrar , kur kolegët e tij kanë harrur leximin , nga se kohën ua kanë zënë flakadanët . U lakua e stërlakua mediatikisht, togfjalëshin ''goja e fjalës'' në vend të një ''fjalë goje'' , e përdorur gjatë konferencës me gazetarët nga kryetari i PD-së, por dhe këtu , perëndimori ka përdorur inversion , bile linguistët e stilistikës mund ta marrin edhe si metonimi se, hollë -hollë, fjala e deputetit në parlament është kthyer në çerdhe thashemnajash , goja e fjalëve të të cilëve ri hapur, vetëm për vjedhje e korrupsion dhe asgjë nga burimorja e popullit . Bëhet çorap fjala nëpër komisionet hetimore, në fund të ditës s'bëhet tjetër, veçse ndryshohen ca ligje të cilat s'lëvizin asgjë nga vendi sepse me sa duket, deputetët e opozitës krijojnë terën, për të vjedhur nesër, kur vijnë në pushtet dhe t'i thonë mazhorancës në opozitë ; ne ecim me ligjet tuaja . Gjuan thellë kryetari me ''lapsuset'' e tij. Hakshe- hakshe edhe për opinionin e hedhur nëpër media, për bashkëpunim të kryeministrit me kryetarë e rithemelimit . Edhe në se nuk mund të faktosh , por syrit nuk mund t'i shpëtojnë, dalje të tilla televizive; Atje ku hedh gurin kryeministri e nesërmja, gdhin me shfaqje të liderëve opozitarë . S'kishte dalë nga ekrani kryeministri me kujtimin e gjyshes katolike për thëniet e ''Shën Pjetrit'' se të gjithëve na pret një gropë varri pavarësisht gjatësisë trupore, ajo që mbetet është se ç'ka mbjellë mëndja në këtë botë për t'u korrur nga brezat . Ndoshta dhe daljet ne ''rrugica e shpresë'' e kryetarit të rithemelimit frymëzimin e kanë marrë nga ''Jezu Krishti '', për t'u lënë atyre që mbajnë vesh poshtë dritares, amanetet e kësaj bote, mos ndonjë princ Pilat e liron nga burgu i shtëpisë, aty ku e ka kryqëzuar SPAKU . Ndoshta metonimia ''goja e fjalës'', aludon për ''gojën e dritares'' që mbeti hapur çdo ditë në orën gjashtë tek ''rrugica e shpresës'', që veçse shpresë nuk përhap tek shqiptarët të cilët e kanë braktisur pavarësisht ca militantëve . Më kot mundohet kryetari i rithemelimit , ''Jezu Krisht'' nuk bëhet dot sepse ai u kryqëzua nga egoizmi i kryepriftit pse i shërbente të varfërve ndërsa kryqëzimi i tij, ka ardhur nga se drejtësia dyshon për korrupsion . Ndryshon puna me nën kryetarin e rithemelimit Bardhi, goja e fjalës së të cilit tek emisioni i Fevziut për procesin gjyqësor të drogës në Xibrakë . S'kishte nevojë për hetime të gjata, ai me një të vënë syri tek sistemi TIMS ende pa u ngritur mirë komisioni hetimor, kishte bërë indikitin e të panjohurit , vetëm me tre të thëna ; Flokë shkurtër , 46 vjeç , syze ... Në pesë milion shqiptarë sipas analistes Eris Luarasi, deputeti kishte dalluar se ishte i vëllai i kryeministrit . Kur analistja e pranishme në emision ngulmoi me pyetjen si do të vepronte me dosjen e paraqitur në SPAK, nga ana e tij , në se do të ishte gjyqtar , ai e kaloi me një fjalë goje ; Nuk është në profesion gjyqtar . '' Me sa duket jeni oficer i policisë gjyqësore !?...''Goja e fjalës'' së nënkryetarit të rithemelimit nuk kishte të mbyllur edhe kur gazetarët investigativë e marrë me gjyqin e Xibrakës prej vitesh, e mbërthyen me pyetje. Ai bënte kopedentin e oficerit të policisë kriminale, vetëm me tre elementë të paraqitjes fizike dhe një makine . Ç't'i bësh lajthitja e liderëve është aq e madhe sa edhe linguistëve do t'u duhej punë për të zbërthyer stilema të tilla të cilat , do të futeshin në fondin e artë të stilistikës . Sa për kostot në shoqëri, ato janë të paparashikuara me pengmarrjen e demokracisë . Kryetari i Pd -së nuk i ka ''lapsuse'', lapsues është jeta parlamentare e opozitës e cila nga se nuk është në gjendje të prodhojë ndonjë gjë për së mbari, mbeti duke u ngatërruar nëpër këmbët e drejtësisë , në vend që të ulet shtruar për ligjin zgjedhor për t'i dhënë popullit të zgjedhë dhe jo të vijnë në sallën e parlamentit të emëruarit e kryetareve nëpër gojët e të cilëve ka mbetur drejtësia e kapur , kur ajo është e vetmja shpresë që po ngjall, shpresë tek shqiptarët dhe jo ''rrugica e shpresës'' me një dritare gojë hapur ...Kryetarin i PD-së në inversionin e përdorur ''goja e fjalës'' e ka metoniminë me flurudhë të afërt dhe të largët . Kur lajthisin liderët edhe gjuha të gjejë vend ku të futet ....