BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Opinion / Editorial

Kush rikthehet tek “Rithemelimi” është i gatshëm shpërblimi!

Kush rikthehet tek “Rithemelimi” është i gatshëm

Në fillim shkopi pastaj shpërblimi. Ose bashkë me karrtën edhe shkopin. Kështu ka ndodhur me deputetët e ndarë të PD -së së madhe,atëherë kur në çdo cep të Shqipërisë ishte unike dhe fuqi imponuese e kontrolluese ndaj qeverisë dhe parlamentit. Po dy vite më parë, raportet ndryshuan. Partia u nda në copëza, si të ishte thërrmuar një mozaik nga përplasja. Foltoristët zgjodhën shtëpi të tyre stadiumin kombëtar të futbollit. PD, pjesa zyrtare ose partia e vulës, siç e etiketon Berisha, qëndroi në shtëpinë e vet tradicionale, buzë Lanës. Tentativa për të hyrë në seli me forcë për ta rrëmbyer nuk ia arriti qëllimit, po evidentoi qendrestarët e dy krahëve. Në krye të PD zyrtare ishte vet ai, Sekretari i Përgjithshëm, Gazmend Bardhi. Mbështësit e tij bënë ta pamundur pushtimin e selisë,kuptohet pas orë të tëra përplasjeje mes sulmuesve dhe mbrojtësve të gjendur brenda selisë. Këtu nuk u përdor vetëm shkopi, po edhe qysqitë, varetë, lëndë plasëse, gaz lotsjellës, çfarë na kujtoi filmat me pushtimin e kështjellave dhe përshkrimin brilant të “Kështjellës” nga Ismail Kadare. Pas sulmit të pasuksesshëm të pushtimit të selisë nisën joshjet dhe ecejaket e deputetëve, të cilët lëvizën në trajektoren PD zyrtare drejt “Rithemelimit”.E gjithë kjo lëvizje ishte kaotike, herë e kamufluar, herë si një merkato shitblerje deputetësh. Herë përmes trysnisë për t’u ricikluar deputet në zgjedhjet e ardhshme. Realisht, deputeti është indipendent, më saktë duhet të jetë i tillë në vendimet e tij. Në këtë kuptim ata janë të paqortueshëm për lëvizjet dhe zgjedhjet e tyre. Tek e fundit në atë sallë i ka çuar partia, duke i propozuar si kandidatë dhe pastaj vota e popullit. Po për kapërcimet nga njëra pjesë tek tjetra nuk i ka motivuar vullneti, po interesi. Edhe pse e dinë shumë mirë se lideri i tyre është shpallur non grata përsëri shkojnë me logjikën se tek e fundit ne na votojnë shqiptarët, jo amerikanët apo qytetarët e BE-së. Prej këtej nisin llogaritë: Ku është copa më e madhe duke braktisur moralin dhe gëlltitur fyerjet dhe denigrimin e bërë për dy vjet me radhë nga të dyja palët. Bardhi, veç fizikisht pas ikjes shkoi edhe jo vetëm me mandatin e deputetit po mori me vete në pajë edhe titujt që gëzonte në PD-në zyrtare dhe kërkon t’i imponohet kuvendit t’i njohë funksionet që ai të jetë kryetari i grupit parlamentar dhe të tjera benefite të trashëguara duke bërë trysni edhe me kërkesën për bashkëkryetarin e reformës zgjedhore për të larguar Alibeajn,duke e zëvendësuar me Bylykbashin. Shkurt atë që s’bën dot opozita ta zgjidhë kuvendi, duke shkelur ligjin. Në kuadër të forcimit të drejtimit të partisë më së shumti për të joshur të ardhurit rishtazi, ata që iu rikthyen “Rithemelimit “, ka nisur të vihet në zbatim një skenar i ri. Veç festave dhe gëzimit për “bashkimin”, të cilat u quajtën të pamjaftueshme, u kalua në planin “B”, i cili është më afër psikologjisë së deputetëve në transfertë. Ndaj nisën koptimet. Secilit prej të ardhurve do t’i jepet një post i rëndësishëm partiak. I pari që dorovitet është Gazmend Bardhi, i cili merr pozicionin e lartë të jetë zëvendës i Berishës. Kjo me justifikimin se ai është hipotetikisht kryetari i grupit parlamentar. Me këtë funksion u shpërblye Bardhi, i cili besojmë ndihet i lumtur me gradimin si i zgjedhur një nga katër numrat dy të “Rithemelimit”. Nuk është i vetmi i shpërblyeri i madh. Në radhë pas tij një tjetër figurë, zoti Gjekmarkaj merr po të njëjtin post, atë të nënkryetarit të partisë. Kështu blindohet vetë kryetari, i cili ka në dispozicion këtej e tutje forca të rinovuara edhe pse të provuara ndër vite. Joshja me poste nuk ndalet këtu. Me bujari i ofrohet post Ervin Salianjit, i cili ka shumë merita, pasi di të bëjë të butin e të ashprin , të urtin e të zemëruarin, por edhe regjisorin me video montazhin “Babale”, duke i dhënë politikës shqiptare një fytyrë tjetër, dimension të ri, që e ka emrin politikë me hipokrizi prej një gënjeshtari. Tani pritet të shpërblehet me post partiak edhe zonja Tabaku, e cila deri tani ka qenë diku në mes, midis Berishës dhe Bashës dhe ende nuk i ka thënë po propozimit, po joshja vazhdon dhe e nesërmja do tregojë cili do jetë vendimi për të marrë postin që i propozojnë. Kuptohet në kuadër të shpërblimeve me poste do vijojë edhe me të tjerë. Do gjendet një okazion që askush të mos mbetet pa një post në parti në kuadër të rikthimit në seli. Loja me shpërblime në emër të forcimit të partisë do vijojë deri sa të dyfishohet kryesia dhe gjithë udhëheqësia. Gjithçka që sot ndodh tek “Rithemelimi” ka vetëm një kuptim dhe një filozofi: Kush rikthehet tek “Rithemelimi” është i gatshëm shpërblimi! Të paktën tani për tani!