BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Opinion / Editorial

Lulzim Basha dhe Garry Kasparov, sëbashku për demokracinë kundër stabilokracisë!

Lulzim Basha dhe Garry Kasparov, sëbashku për demokracinë

Ballkani perëndimorë duhet të punojnë shumë kundër stabilokracisë që çon në radikalizëm dhe minon arritjet e demokracisë perëndimore dhe stabilitetin në Ballkan. SHBA-të po punojnë shumë kundër stabilokracisë për të promovuar demokracinë në Rajonin e Ballkanit. Edhe në Rusinë e Putinit ka shumë intelektualë siç është shahisti me famë botërore Garry Kasparov që janë kundër luftës, autoritarizmit putinian që ka çuar Rusinë në stabilokraci dhe në luftë me Ukrainën. Trekëndëshi i Bermudës Berisha, Rama dhe Metaj janë ideologët dhe krijuesit e stabilokracisë në Shqipërinë mbas viteve 90-të. Duket se tranzicioni i pritur 30 vjeçar drejt demokracisë dhe ekonomisë së tregut të lirë në ‘Ballkanin Perëndimor’ është kthyer në një histori të pafundme. Shoqëritë janë të dobëta, pluralizmi zhvillohet ngadalë dhe me vështirësi të mëdha, elitat politike ende dominojnë dhe ekonomitë janë ende të varura ose nga autoritetet politike ose nga kompanitë ndërkombëtare dhe oligarkët. Në të njëjtën kohë, dëshmojnë për autoritarizëm, intolerancë, mbështetje pak a shumë të vazhdueshme popullore ndaj të njëjtëve liderë politikë apo parti që rizgjidhen pavarësisht performancës së dobët ekonomike dhe sociale të qeverive të tyre përkatëse dhe korrupsionit të përhapur. Në Evropë, Ballkan dhe në botë ka shumë intelektualë që punojnë për demokracinë perëndimore. Lulzim Basha dhe Garry Kasparov janë dy personalitete politike dhe intelektuale, që po punojnë kundër stabilokracisë dhe korrupsionit në Shqipëri dhe Rusi. Të rinjtë shqiptarë duhet të punojnë fort kundër stabilokracisë, që mbron vlerat e autoritarizmit 32 vjeçarë në Shqipëri me përfaqësues ish-kryeministrin Sali Berisha dhe ish-ministrat e tij! Sali Berisha që mbas vitit 1992 shfaqi shenja të shtetit autoritarë, kundër shtetit demokratik dhe sundimit të ligjit. Duke kuptuar largimin e tij nga politika, në vitin 2008 ai bëri marrëveshje me Edi Ramën për ndryshimet kushtetuese dhe hedh idenë e drejtimit të PD-së nga të afërmit dhe të besuarit e tij! Në këta vite disa ish-deputetë në PD e kundërshtuan këtë ide autoritare, por siç duket për interesa personale. Një grup tjetër intelektualësh pro-perëndimorë të përfaqësuar nga Lulzim Basha dhe Enkelejd Alibeaj etj. e kishin të pa mundur të ngrinin zërin për shfaqjen e autorizimit, që çoi sot në Stabilokraci, të përfaqësuar nga Berisha, Rama dhe Metaj dhe mbështetësit e tyre. Koalicioni PD-së me LSI-në ishte kambanë e ideologjisë stabilokrate të projektuar nga Sali Berisha dhe Ilir Metaj në Shqipëri. Prandaj SHBA-të morën vendimin për Non-gratën e Berishës mbasi ka cenuar demokracinë në Shqipëri, për të krijuar stabilokracinë. Stabilokracia sot përfaqësohet në botë nga Vladimir Putin dhe udhëheqësit autoritarë dhe në Ballkan si Erdogan dhe disa politikanëve në Ballkanin jug-perëndimorë të përfaqësuar nga Edi Rama dhe ministrat e Rilindjes dhe politikanë në Serbi, Bosnje dhe Mal të Zi. Të gjithë demokratët dhe intelektualët europianë në Ballkan dhe në botë duhet të punojnë për të mos sakrifikuar demokracinë për stabilokracinë. Stabilitokracia është një regjim që përfshin mangësi të konsiderueshme në drejtim të qeverisjes demokratike, por gëzon legjitimitet të jashtëm nga autoritarizmi dhe oligarkia. Idenë për opinionin e mora nga një status dhe foto e Z Lulzim Basha me shahistin e madh rus Garry Kasparov. Ai shkruan: Në Këshillin e Europës me kampionin botëror të shahut të madhin Garry Kasparov, zë i fuqishëm kundër Vladimir Putinit dhe në mbështetje të demokracisë në Rusi.Ndamë idetë se agresioni rus kundër Ukrainës është edhe një kambanë alarmi për të gjithë liderët botërorë për të mos e sakrifikuar demokracinë për stabilokracinë dhe për të vendosur interesin afatgjatë të paqes, stabilitetit dhe demokracive në Europë mbi çdo llogari të ditës. Investimi ynë më i mirë për paqen është të punojmë për forcimin e demokracisë me zero tolerancë për autokratët, kudo qofshin ata. Sot të gjithë bashkohemi me qëllimin për të cilën punon Kasparov, Basha dhe shumë politikanë opozitarë në Rusi dhe në Ballkanin perëndimorë. Garry Kimovich Kasparov është një mjeshtër i madh shahu rus, ish-kampion botëror i shahut, shkrimtar, aktivist politik dhe komentator. Që kur doli në pension, ai ia kushtoi kohën politikës dhe shkrimit. Ai formoi lëvizjen e Frontit të Bashkuar Civil dhe u bashkua si anëtar i Rusisë tjetër, një koalicion që kundërshtonte administratën dhe politikat e Vladimir Putin. Sot në Shqipëri sidomos të rinjtë që merren me politikë, intelektualët, artistët, sportistët, biznesmenët e ndershëm duhet të punojnë fort për demokracinë, kundër stabilokracisë të përfaqësuar nga Berisha, Rama dhe Metaj dhe mbështetësit e tyre në të gjitha nivelet në 32 vite.