BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Opinion / Editorial

Lulzim Basha nga Londra, Brukseli në Washington D.C. drejtë karriges së Kryeministrit në 2024-25

Lulzim Basha nga Londra, Brukseli në Washington D.C. drejtë karriges

Kryetari i PD-së Z.Lulzim Basha ka zhvilluar javët e fundit vizita shumë të vlefshme në nivel të lartë politik, diplomatik në Mbretërinë ë Bashkuar, Bruksel dhe USA. Takimet janë zhvilluar me qëllimin për të informuar e bashkëpunuar me politikanë në SHBA dhe Europë. Temat e diskutimit kanë qene të lidhura me situatën politike në Shqipëri dhe rajonin e Ballkanit. Në këta takime është diskutuar për korrupsionin në nivele të larta i qeverisë Rama, zgjedhjet e lira e të pa kontestuara, situatën politike në Kosovë dhe Bosnjë. Zoti Basha dhe Zoti Xhemal Gjunkshi, sekretar për Sigurinë Kombëtare dhe koordinimin Euro-Atlantik në PD, takuan në Londër, Lordin David Richards. Gjatë takimit kanë diskutuar për një sërë sfidash me të cilat po përballet Shqipëria, Ballkani Perëndimor dhe komuniteti Euro-Atlantik sot. Zoti Basha ka diskutuar për përpjekjet e SPAK-ut, në luftën kundër korrupsionit dhe domosdoshmërinë për të çuar përpara drejtësisë këdo që ka abuzuar me paratë e shqiptarëve. Zoti Basha e ka informuar Lordin Richards mbi propozimin për depozituar në parlament ligjin për vetting-un e politikanëve, një nismë që synon të largojë nga politika politikanët e korruptuar dhe të lidhur me krimin. Ata kanë diskutuar gjithashtu për situatën e sigurisë në Ballkanin Perëndimor, dhe sfidat aktuale pas sulmit terrorist të 24 shtatorit në Banjskë, përpjekjet e vazhdueshme për ndarjen dhe destabilizimin e Bosnje Hercegovinës nga Dodic dhe koalicioni i ri qeverisës në Malin e Zi, ku në përbërje të saj janë persona të njohur për qëndrimet e tyre destruktive dhe lidhjet me Moskën. Zoti Basha ka theksuar në këta takime domosdoshmërinë, që Kosova të nisë sa më parë proçesin e anëtarësimit në NATO dhe në funksion të paqes së qëndrueshme në rajon, hapjen e këtij proçesi përmes heqjes së pengesave nga 4 vendet anëtare që akoma nuk e kanë formalizuar njohjen e saj. Ata kanë diskutuar edhe për agresionin rus në Ukrainë dhe pasojat që ka shkaktuar ai. Lordi Richards mirëpriti avancimin e rezolutës mbi mbështetjen e Rindërtimin të Ukrainës, në Këshillin e Europës. Zoti Basha e ka falenderuar Lordin Richards për kontributin që Britania e Madhe ka dhënë për Shqipërinë në momente të rëndësishme për vendin. Partia Demokratike duke e konsideruar Britaninë e Madhe një aleat strategjik, është e angazhuar gjithashtu që me miqtë e saj në këtë vend, të kontribuojë për avancimin e të drejtave të shqiptare kudo ku ata jetojnë. Zoti Basha ka zhvilluar biseda të veçanta me miq dhe partnerë të PD-së, në takimin e Komitetit Ekzekutiv IDC-CDI (Organizata e Partive të Qendrës dhe Qendrës së Djathtë) në Bruksel. Në biseda të veçanta, përfshirë dhe atë me Komisionerin për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë, Olivér Várhelyi. Temë e diskutimit ishin edhe ndryshimet e propozuara për reformën zgjedhore. Zoti Basha ka takuar në Institutin Republikan ndërkombëtarë (IRI), Zotin Daniel Tëining, dhe me senatorin Dan Sullivan. Zoti Basha ka zhvilluar një bisedë e frytshme me Kryetarin e Komisionit të Punëve të Jashtme të Kongresit Amerikan, Michael McCaul me në qendër çështje me interes për Shqipërinë dhe Kosovën. Zoti Basha ka zhvilluar një takim e biseda të veçanta me Kongresmenin e Arkansasit, French Hill, nga Komiteti për punët e jashtme në Washington D.C. Zoti Basha e ka falenderuar Kongresmenin amerikan për mbështetjen e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Kombin shqiptarë. Lulzim Basha ka takuar në Washington, në Forumin e IDU, Aleanca Botërore e Partive të Qendrës së Djathtë, me Senatorin e North Dakota Kevin Cramer, ish-kryetarin e Kongresit, Newt Gingrich, kryetarin e Marrëdhënieve me Jashtë të Partisë Republikane, Chris Fussner dhe miq të tjerë të politikës amerikane. I ftuar nderi në forumin e Unionit Ndërkombëtar Demokrat, ka qenë edhe ish-zëvendës Presidenti i SHBA-së Mike Pence. Zoti Basha ka biseduar dhe i ka shprehur Z. Pence, mirënjohjen e madhe që çdo shqiptar ka për mbështetjen e jashtëzakonshme që SHBA i ka dhënë dhe i jep kombit shqiptar. Takimet dhe bisedat e nivelit të lartë me politikanë amerikanë dhe europianë, tregojnë vlerësimin dhe interesin që komuniteti ndërkombëtarë për Zotin Lulzim Basha, për ndryshimet e vërteta në Shqipëri me një qeveri të djathtë në 2024-25. Akuzat për skandale e korrupsion të lartë për Kryeministrin aktual Edi Rama, shprehin qartë mosbesimin e madh që ka tashmë politika ndërkombëtare për qeverinë e Rilindjes dhe ministrat e korruptuar socialistë. Tentativa e Edi Ramës, për të gënjyer shqiptarët dhe ndërkombëtarët në Kongresin e Dhjetorit të PS-të, kanë marrë fund dhe duhet të marrin fund me largimin e Kryeministrit më të korruptuar në Ballkan dhe krijimin e një qeverie të djathtë për të ndryshuar dhe integruar Shqipërinë. Mbështetja e komunitetit ndërkombëtarë, kryesisht e politikës amerikane për Kryetarin e PD-së Z. Basha, është gjithashtu një sfidë e hapur për Rithemelimin, politikën aktuale destruktive në parlamentin shqiptarë dhe opozitën për interesa personale e familjare dhe ish-kryeministrin non-grata Sali Berisha dhe familjen e tij non-grata. Komuniteti ndërkombëtarë dhe politika amerikane njeh dhe mbështet PD-në zyrtare dhe kryetarin e saj Z. Lulzim Basha. Tentativa e Sali Berishës, për t’ia trashëguar PD-në vajzës së tij Argita Malltezi, një person tjetër non-grata është një dëm i madh që po i bën demokratëve të ndershëm që janë gati 12 vite në opozitë dhe ndryshimit, për largimin e Edi Ramës dhe Rilindjes. Takimet e dhe bisedat e nivelit të lartë të Kryetarit të P.D.-së që kremton 33 vjetorin e themelimit, Z.Lulzim Basha nga Londra, Brukseli në Washington D.C. janë shenjë e mirë për mbështetjen drejtë karriges së Kryeministrit ne 2024.