BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Opinion / Editorial

Mbi rezultatin e parë të negociatave për procesin e delimitimit të kufijve midis Azerbajxhanit dhe Armenisë

Mbi rezultatin e parë të negociatave për procesin e delimitimit

Pas zhvillimeve të mirë njohura në Kaukazin e Jugut në vjeshtën e vitit 2020 dhe 2023, realiteti, unë do të thosha madje se edhe gjeopolitika e rajonit tonë ka ndryshuar.Azerbajxhani, pas pothuajse 30 vitesh pushtimi ka rikthyer integritetin dhe sovranitetin e tij territorial.  Që nga viti 2022, të dyja palët janë përfshirë në negociatat për procesin e delimitimit të kufijve dhe rezultati i parë i këtij procesi u bë publik më 19 prill të këtij viti.  Marrëveshjen e arritur ne e quajmë historike, për faktin se për herë të parë Armenia pranoi t'i kthejë katër fshatrat e pushtuara prej dekadash në mënyrë paqësore, përmes diskutimit në tryezën e bisedimeve.Ne e konsiderojmë këtë si një zhvillim veçanërisht të rëndësishëm për procesin e normalizimit në përgjithësi dhe shpresojmë se do të ketë një efekt pozitiv në të gjithë procesin e negociatave.

Marrëveshja e arritur në kuadër të komisioneve të delimitimit të Azerbajxhanit dhe Armenisë tregon qartë edhe një herë se dialogu dhe diskutimet e drejtpërdrejta ndërmjet dy vendeve janë mënyra më efektive për të arritur rezultate të pranueshme reciprokisht për të dyja palët.  Është Azerbajxhani ai që ka këmbëngulur vazhdimisht në këtë qasje pas vitit 2020.

Mbi rezultatin e parë të negociatave për procesin e delimitimit

Fatkeqësisht, gjatë muajve të fundit, ndërkohë që të dyja palët kanë diskutuar në mënyrë aktive opsionin për të gjetur një zgjidhje të pranueshme reciprokisht, disa qarqe dhe media të huaja jodashamirëse kanë ndjekur një fushatë të rreme propagandistike, duke pretenduar se Azerbajxhani po përgatitej për një përshkallëzim të ri ushtarak dhe po perpiqej ta zgjidhteçështjen e katër fshatrave me mjete ushtarake.  Marrëveshja e arritur nga Azerbajxhani dhe Armenia edhe një herë tregon se këto akuza ishin të pabaza dhe qarqet që shpërndanin akuza të tilla ishin të njëanshme dhe jo objektive.

Mbi rezultatin e parë të negociatave për procesin e delimitimit

Ne e konsiderojmë një qasje ndaj rajonit të bazuar në konkurrencën gjeopolitike dhe luftën për sferën e influencës dhe hapat për promovimin e vijave ndarëse në Kaukazin e Jugut, si të dëmshme jo vetëm për vendet e rajonit, por edhe për marrëdhëniet e tyre dypalëshe me partnerët jorajonalë.

Siç u përmend, Azerbajxhani mbështet zgjidhjen e të gjitha çështjeve që lidhen me normalizimin e marrëdhënieve dypalëshe me Armeninë përmes dialogut të drejtpërdrejtë. Për të çuar përpara agjendën e propozuar nga Azerbajxhani, është e rëndësishme që forcat e jashtme të përmbahen nga veprimet e njëanshme dhe nxitëse dhe të krijojnë kushte për dialog të fortë midis dy palëve.

Azerbajxhani do të vazhdojë të promovojë bashkëpunim të barabartë, reciprokisht të dobishëm me të gjitha palët, bazuar në respektimin e interesave legjitime të njëra-tjetrës dhe do të vazhdojë të ndërtojë marrëdhënie me partnerët e huaj mbi këtë bazë.

Anar Huseynov

Ambasador i Azerbajxhanit në Shqipëri