BREAKING NEWS

Zhvillime të forta brenda SPAK, prokurorët zgjatin me 3 muaj afatet hetimore për Arben Ahmetajn dhe i çojnë fletë-thirrje oligarkut që akuzohet për pastrim parash

Zhvillime të forta brenda SPAK, prokurorët zgjatin me 3 muaj afatet
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr prapaskenat “bombastike”: Ja pse divorci i Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit nuk i shpëton dot nga prangat dhe arsyeja e fortë që zyrtari i lartë i DASH Richard Nephew shmangu takimet në Tiranë me qeverinë ‘Rama’ dhe përfaqësuesit ...

Spartak Ngjela nxjerr prapaskenat “bombastike”: Ja pse divorci i
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha pa mandat sipas Kushtetutës, kreu i PD i hap vendin Argitës dhe përgatitet ta kurorëzojë të bijën në fron me protestën e 12 korrikut, Gaz Bardhi përfundon si “limon i shtrydhur”

Sali Berisha pa mandat sipas Kushtetutës, kreu i PD i hap vendin
x
BREAKING NEWS

Zbardhet dëshmia në SPAK që fundos Niko Peleshin për lidhjet e tij me Klodian Zoton, ish-drejtori i Ujësjellësit të Korçës e nxjerr zbuluar para prokurorëve specialë

Zbardhet dëshmia në SPAK që fundos Niko Peleshin për lidhjet
x
BREAKING NEWS

Ja detajet e reja nga kallëzimi në SPAK për Allajbeun, si oligarku në bashkëpunim me Janis Karathanos rropën mbi 200 mln euro koncesione, për të kamufluar vjedhjet kanë punësuar te kompanitë “fituese” të afërmit e tyre, rroga deri në 30 mln lekë në mua...

Ja detajet e reja nga kallëzimi në SPAK për Allajbeun, si
x
BREAKING NEWS

Mandati për deputet i Sali Berishës në “fije të perit”, do ketë përplasje për Nenin 71 të Kushtetutës, ja kush e ka në dorë “fatin” e “non-gratës”, flasin juristët

Mandati për deputet i Sali Berishës në “fije të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi nxjerr “CV” e zezë të Sali Berishës në 30 vite, nga bashkëpunimi i tij me udhëheqësin e Serbisë, sulmet ndaj ambasadës së SHBA në Tiranë, grushti i shtetit ’98, vrasja e 4 protestuesve në 21 janar, te emrat e terroristëve që ka bashkëpunuar ...

Frrok Çupi nxjerr “CV” e zezë të Sali Berishës
x
BREAKING NEWS

Autoritetet zvicerane zbulojnë emrin e biznesmenit që doli garant për Arben Ahmetajn në Zvicër si i punësoi gruan me pagë 9 mijë franga në muaj, zbardhen detaje nga dosja hetimore

Autoritetet zvicerane zbulojnë emrin e biznesmenit që doli garant
x

Opinion / Editorial

Më i rëndësishëm është antarësimi i Kosovës në NATO se sa në Këshillin e Europës

Më i rëndësishëm është antarësimi i

Që Kosova e meritonte që të ishte antare e NATO-s  këtë unë e kam shkruar dhe botuar me date 4 mars 2022 me titull ”Kosova de fakto është në NATO, tani vetëm duhet të armatoset”. Në atë shkrim argumentoja arësyet pse Kosova duhet të ishte në NATO që në momentin që ajo hyri dhe e cliroi Kosovën me 12 Qershor 1999. Por duhet thënë e vërteta se imponimi par t’i dhënë Kosovës status të Asociuar në NATO erdhi pashmagshmërisht pas pushtimit rus të Ukrainës dhe pas kërcënimeve  të Serbisë për destabilizimin e Kosovës, si dhe të faktit se pavarësisht tolerimeve dhe leshimeve të jashtëzakonshme që perendimi i bënte Serbisë për ta larguar nga Moska e Pekini, Serbia me kokëfortësi sfidonte BE-në dhe SHBA-të.Dhënia e statusit të asociuar në NATO erdhi si pasojë edhe e asaj dhe atij qëndrimi serioz të institucioneve të Kosovës për Ukrainën, dhe sidomos pas sulmit rus mbi Ukrainë Kosovës ia dha mbështetja dhe premtimi fillimisht nga  Turqia dhe pastaj edhe nga  Kroacisa dhe sidomos nga  SHBA-të  se nuk ka asnjë pengesë për antarësimin e Kosovës në NATO. Tashmë përfundimisht perendimi është bindur se shqiptarët janë populli më besnik dhe më proeuropian dhe proamerikan në rajon dhe më gjërë.Pas liberalizimit të vizave kjo është një fitore e dytë e madhe për Kosovën, gjë e cila tashmë e siguron dhe garanton paqen dhe sigurinë në Ballkan por sidomos sovranitetin shtetëror të Kosovës, e cila është më kryesorja.Kjo është goditja e dytë e madhe kundër Serbisë  pas bombardimit të saj në vitin 1999 ku si rezultat i të cilit  u dëbua përfundimisht kolonizatori serb nga Kosova.Kjo tashmë përfundimisht i ka hapur rrugën njohjes nga NATO të Ushtrisë së Kosovës si dhe fuqizimit dhe armatosjes së saj me armët më moderne.